Wydarzenia

Powiat bocheński. Pomogą poradzić sobie ze stresem. Uruchomiono telefony, gdzie można uzyskać pomoc!

Epidemia koronawirusa w każdym z nas budzi różnego rodzaju obawy, lęki i emocje, dlatego w tym trudnym okresie ważne jest wzajemne wsparcie, nie tylko dorosłych ale również młodszych osób. Dlatego do dyspozycji mieszkańców powiatu bocheńskiego w tych trudnych chwilach są pracownicy dwóch powiatowych placówek: Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Bochni i Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Bochni.

Specjaliści OIK są dostępni pod całodobowym numerem telefonu: 14 611 28 92, natomiast pracownicy PPP w godz. od 7.00-15.00 pod numerem tel. 14 612 36 91, kom. 691 494 436.

– Drodzy Państwo, każdy z nas różnie zmaga się z obecną sytuacją, niepewność, ograniczenie kontaktu, to wszystko powoduje, że czujemy niepokój i lęk. Najważniejsze, jednak jest aby nie bać się poprosić o pomoc. Nasi specjaliści są dostępni cały czas, dlatego jeśli ktoś potrzebuje nie tylko fachowej pomocy, ale po prostu porozmawiać o swoich obawach, zachęcam do kontaktu – mówi starosta Adam Korta.

Jak o tej trudnej sytuacji rozmawiać z dzieckiem?

  • Istotnym jest wytworzenie dziecku bezpiecznego środowiska, dające możliwość zadawania pytań. Niewskazane jest jednak poruszanie trudnego tematu, jeśli dziecko nie wykazuje gotowości do tego.
  • Pamiętajmy o tym, że ważne jest, aby udzielane przez nas informacje były prawdziwe, pochodziły z wiarygodnych źródeł – w sieci krąży już wystarczająca ilość tzw. „fejk newsów”.
  • Forma oraz treść przekazywanych informacji powinny być dostosowane do potrzeb i możliwości komunikacji – sprawdźmy czy nasze dziecko rozumie to, co chcemy mu przekazać. Poszukując wsparcia, dziecko może kilkakrotnie poszukiwać tej samej informacji – bądź na to gotowy.
  • Dzieci mogą troszczyć się zarówno o siebie, jak i o krewnych – dalszych i bliższych. Pamiętaj o uświadomieniu dziecka, o tym, że osoby chorujące na koronawirus uzyskują wsparcie. Udzielaj mu wsparcia, ale nie składaj obietnic bez pokrycia.
  • Reakcje dzieci często wynikają z tego, w jaki sposób reagują na sytuację trudną osoby dorosłe z jego otoczenia – pamiętajmy o tym, że dzieci szybko się uczą, zapamiętują nasze opinie, wypowiedzi.
  • Wskazane jest unikanie nadmiernego oglądania telewizji, wiadomości.
  • Niektóre dzieci nie będą wykazywały zainteresowania bieżącymi wydarzeniami, podtrzymując swoje codzienne aktywności – warto im na to pozwolić, z uwzględnieniem wskazań prozdrowotnych i profilaktycznych.

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra