- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

Po dwóch latach przerwy do Kopalni Soli w Bochni wraca „Barbórka”

- REKLAMA -

W tym roku obchody Barbórki zostaną zainaugurowane w niedzielę 4 grudnia uroczystą Mszą Świętą w Parafii Św. Pawła Apostoła w Bochni. Nabożeństwo w intencji obecnych i byłych pracowników kopalni i ich rodzin oraz za zmarłych pracowników Żupy zostanie odprawione o godz. 11.00.

Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią w podziemiach Kopalni odbędą się również tradycyjne uroczystości Barbórkowe. W tym roku zostaną one zorganizowane 8 grudnia i rozpoczną się od uroczystej Mszy Świętej w kopalnianej Kaplicy Świętej Kingi. W kaplicy, która jest sercem bocheńskiej kopalni, przy wschodnim ociosie prezbiterium znajduje się pięknie zdobiony ołtarz św. Barbary z obrazem Antoniego Katry z 1923 r.

Po nabożeństwie górnicy wraz z zaproszonymi gośćmi udadzą się na Uroczystą akademię do komory Ważyn. W trakcie akademii nastąpi wręczenie odznaczeń i szpad górniczych oraz nominacji na stopnie górnicze. Tryb przyznawania odznaczeń górniczych reguluje Ustawa z dnia 14 lutego 2003 roku o stopniach górniczych, honorowych szpadach górniczych i mundurach górniczych.

Elementem nieodłącznie związanym z obchodami Barbórki jest Karczma Górnicza, którą rozpoczyna pochód lisów, czyli ceremoniał przyjęcia do stanu górniczego, górników, którzy pracę w kopalni rozpoczęli w okresie pomiędzy ostatnią a obecną Barbórką. Na czele pochodu idzie Lis Major, który prowadzi młodych lisów do tradycyjnego skoku przez skórę. W trakcie biesiady przewidziano liczne konkursy oraz wspólne śpiewanie pieśni górniczych. W ramach menu królować będzie tradycyjna golonka.

W Uroczystościach Barbórkowych udział weźmie Orkiestra Dęta Kopalni Soli Bochnia, która na zakończenie obchodów górniczego święta „Barbórka” zaprasza na uroczysty koncert 10 grudnia 2022 r. o godz. 18:00 do Hali Sportowej Zespołu Szkół Nr 1 w Bochni im. Stanisława Staszica. W trakcie koncertu z gościnnym występem zaprezentują się Dzieci z Przedszkola „Górniczy Kącik”.

Barbórka jest najważniejszym świętem dla stanu górniczego. Święto obchodzone jest 4 grudnia w dniu patronki górników – świętej Barbary, która już w XVI wieku oficjalnie uznana została za opiekunkę górników.

4 komentarze

4 Comments

 1. Avatar

  obserwator

  03 grudnia 2022 godzina 01:08

  co z podwyżkami płacy dla górników? Spraszanie gości nie związanych z górnictwem i kopalnią to tylko igrzyska, no i koszty,a gdzie chleb dla górników (płace).Minimalna krajowa i dość? Składanie kwiatów to szlachetne zajęcie ale kasy z tego nie przybędzie.

 2. Avatar

  Mako

  03 grudnia 2022 godzina 12:13

  To już niebędom grać po bochni jak wcześniej

 3. Avatar

  Bochnianin

  03 grudnia 2022 godzina 21:52

  Skąd tu się bierze tylu kretynów??? Żałosne są te „wpisy”, nikt ich nie moderuje?

 4. Avatar

  Żałosne marnotrawstwo

  04 grudnia 2022 godzina 15:30

  BurmiSZCZ pewnie się zalapie na darmową Golonkę i no i podjedzie po godzinach pracy służbowym autem za pieniądze podatników

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra