- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

Pięciu kierowców straciło w weekend prawo jazdy. Wszyscy jechali za szybko!

- REKLAMA -

Policjanci z brzeskiej komendy podczas minionego weekendu zatrzymali 5 praw jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym. Jeden z piratów nie tylko szybko jechał, ale też uciekł z miejsca kontroli. 

W sobotę, 27 lutego br. o godzinie 13.00 w Rudych Rysiach  do kontroli drogowej został zatrzymany kierowca peugeota, który jechał z prędkością 113 km/h na odcinku, w miejscu gdzie obowiązywała prędkość do 50 km/h. W niedzielę o godzinie 8:00 na drodze krajowej nr 75 w Brzesku  policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę renault, który jechał z prędkością 106 km/h, przekraczając dozwoloną prędkość o 56 kmh.  Kilkadziesiąt minut później  w tym samym miejscu policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kolejnego kierującego, który poruszał się bmw z prędkością 105 km/h, przekraczając dozwoloną prędkość o 55 km/h. Następnie o godzinie 16:45 w Jurkowie policjanci zmierzyli prędkość, z jaką jechała mazda. Laserowy miernik prędkości wskazał 103 km/h. Na  sprawców tych wykroczeń funkcjonariusze nałożyli mandaty karne i punkty karne oraz zatrzymali ich prawa jazdy, które będą mogli odzyskać dopiero za trzy miesiące.

W nietypowych okolicznościach prawo jazdy stracił z kolei 36-letni mieszkaniec powiatu brzeskiego, który w Mokrzyskach poruszał się mercedesem z prędkością 106 km/h, przekraczając dozwoloną prędkość o 56 km/h. Postanowił on jednak nie zatrzymywać się do kontroli drogowej.

– Policjanci podjęli pościg radiowozem przy użyciu sygnałów świetlnych i dźwiękowych,  jednak utracili z nim kontakt wzrokowy. Kilka godzin później do jednostki zgłosił się mężczyzna, który przyznał, że to on kierował tym mercedesem i nie zatrzymał się do kontroli. Powiedział, że spieszył się i pomimo tego, że widział policjanta wydającego mu znak do zatrzymania nadawany tarczą do zatrzymywania pojazdów bał się zatrzymać w sposób bezpieczny, gdyż zdawał sobie sprawę, że ma za dużą prędkość – wyjaśnia sierż. sztab Grzegorz Buczak z KPP w Brzesku.

Zachowanie mężczyzny tym bardziej zaskoczyło policjantów, gdyż do komendy policji przyjechał znajdując się w stanie nietrzeźwości. Badanie alkomatem wykazało, że 36-letni mieszkaniec powiatu brzeskiego w organizmie miał  blisko 1 promil alkoholu.  Z uwagi na popełnione wykroczenie oraz przestępstwa zostało mu zatrzymane prawo jazdy. Teraz za swoje nieodpowiedzialne zachowanie odpowie przed sądem. Za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości grozi mu sądowy zakaz prowadzenia pojazdów, wysoka grzywna oraz do 2 lat więzienia. Przestępstwo niewykonania polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego ( art. 178 b kk) zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

* przekraczając dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym kierujący straci prawo jazdy na okres 3 miesięcy;
* jeżeli w tym okresie osoba będzie kierowała pomimo wydanego zakazu – okres zatrzymania prawa jazdy zostanie wydłużony do 6 miesięcy;
* natomiast jeżeli dana osoba po raz kolejny będzie kierowała pojazdem w wydłużonym okresie zatrzymania prawa jazdy zostaną mu cofnięte uprawienia do kierowania pojazdami (prowadzenie pojazdu mechanicznego nie stosując się do wydanej decyzji administracyjnej o cofnięciu uprawnień, jest przestępstwem z art. 180 a kk, za które m.in. grozi kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat).

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra