Dobra wiadomość dla seniorów. W czasach pandemii mogą liczyć między innymi na wsparcie w ramach programu Opieka 75+. Na temat tego programu, ale także szeroko pojętej polityki senioralnej – mówił podczas dzisiejszego, 27. posiedzenia Sejmu Stanisław Szwed Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, odpowiadając na pytania zadane przez poseł Józefę Szczurek-Żelazko.
– To bardzo ważne, aby zwłaszcza teraz, podczas pandemii osoby starsze nie czuły się samotne zamknięte w swoich domach. Szeroki wachlarz przygotowanych propozycji w ramach programu Opieka75+ obejmuje między innymi usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze. To wsparcie osób starszych przez wizytę opiekuna, czy nawet, jeśli jest taka potrzeba rehabilitanta – podkreśla poseł Józefa Szczurek-Żelazko.
Stanisław Szwed zwrócił uwagę, że program Opieka75+ realizowany od 2018 roku przez rząd Prawa i Sprawiedliwości cieszy się coraz większym zainteresowaniem samorządów. W 2019 roku skorzystało z niego 435 gmin, które otrzymały na ten cel 9,6 mln zł. W ubiegłym roku realizowano go w 530 gminach i wykorzystano 21 mln zł.
Polityka senioralna to także wsparcie w postaci 13. i 14. emerytury, ale też realizacja dwóch programów, które dbają o aktywność seniorów. To program Senior+ , dzięki któremu powstają domy seniora i program Aktywni+ , który z kolei kładzie nacisk na aktywność seniorów, także w świecie komputerowym, a także dba o ich bezpieczeństwo. Nabory do programów trwają do 26 marca 2021 roku. W poprzednich latach w samej tylko Małopolsce dofinansowano 226 projektów, skorzystało z niego 309 tys. osób i 3600 niepełnosprawnych.