Wydarzenia

Nowy Wiśnicz. Przyznano Herkulesy zasłużonym dla miasta

Jan Święch były dyrektor wiśnickiego „Plastyka” i współzałożyciel Towarzystwa Miłośników Wiśnicza oraz Włodzimierz Więckowski dyrektor Okręgowej Służby Więziennej w Krakowie, były szef Zakładu Karnego w Nowym Wiśniczu otrzymali w tym roku Herkulesy. Tradycyjnie wręczono je po uroczystej mszy św. w kaplicy zamku Kmitów i Lubomirskich.

Statuetka Herkulesa Wiśnickiego przyznawana jest od roku 1995 osobom zasłużonym dla Nowego Wiśnicza. Wyróżnienie jest miniaturą pomnika założyciela miasta, Stanisława Lubomirskiego, mecenasa kultury i sztuki, wybitnego obywatela Rzeczpospolitej XVII wieku.

W tegorocznej uroczystości wziął udział poseł Arkadiusz Mularczyk, przewodniczy zespołu ds. oszacowania wysokości odszkodowań należnych Polsce od Niemiec za szkody wyrządzone w trakcie II wojny św. Zapewnił, że pokarmelicki kościół Chrystusa Zbawiciela znajdujący się na terenie zakładu karnego w Wiśniczu zostanie ujęty w przygotowywanym raporcie o stratach Polski podczas wojny. Raport ma być podstawą do rozmów z Niemcami w sprawie reparacji wojennych. O odbudowę tego zabytku zabiega wielu wiśniczan.

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra