- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

Nowe łóżka dla rodziców małych pacjentów Szpitala Powiatowego w Bochni

- REKLAMA -

Dziesięć łóżek od Fundacji Ronalda McDonalda trafiło na Oddział Dziecięcy Szpitala Powiatowego im. bł. Marty Wieckiej w Bochni. Będą z nich korzystać rodzice, którzy w czasie hospitalizacji pozostają cały czas ze swoim dzieckiem. Łącznie Fundacja przekazała już 833 takie łóżka 35 szpitalom w całej Polsce.

Łóżko dla rodzica czuwającego przy dziecku w szpitalu wciąż jest na wielu oddziałach pediatrycznych tylko marzeniem. Brak miejsca dla rodzica to nie tylko problem z jakością snu, ale także wrażenie bycia nieproszonym gościem.

Fundacja Ronalda McDonalda zmienia rzeczywistość publicznych szpitali dziecięcych dzięki coraz większemu zaangażowaniu donatorów, przyjaciół Fundacji. Wiemy, że zmiana warunków pobytu rodzica z dzieckiem w szpitalu jest możliwa, zaczyna się od łóżka i nie można jej odkładać na przyszłość, jeśli nie chce się nagle być zaskoczonym wyborem: karimata lub krzesło. W tym roku przekazujemy łóżka dla rodziców sfinansowane z 1% podatku. To bardzo konkretny przykład, jak publicznym szpitalom może pomóc każdy z nas – mówi Katarzyna Rodziewicz, Prezes Zarządu
i Dyrektor Wykonawcza Fundacji Ronalda McDonalda.

Jak podkreślają lekarze, obecność rodzica przy dziecku to część terapii, której nie da się niczym zastąpić. Dziesięć łóżek dla Szpitala Powiatowego im. bł. Marty Wieckiej w Bochni przekazała w imieniu Fundacji firma MAN Truck & Bus Polska, partner Fundacji w ogólnopolskim programie bezpłatnych badań USG „NIE nowotworom u dzieci”. W ciągu 17 lat programu zostało przebadanych ponad 80 tys. dzieci.

Jako partner transportowy Fundacji Ronalda McDonalda z zaangażowaniem włączamy się w projekty, których celem jest stworzenie najmłodszym jak najlepszych warunków do powrotu do zdrowia. Nasza współpraca rozpoczęła się od mobilnej kliniki, która powstała na podwoziu MAN TGM. Teraz z radością angażujemy się w kolejny projekt, przekazując do szpitali pediatrycznych łóżka dla rodziców małych pacjentów – mówi Beata Galas, dyrektor marketingu MAN Truck & Bus Polska.

Pierwsze 423 łóżka dla mamy i taty trafiły do Dziecięcego Szpitala Klinicznego UCK WUM w 2015 roku. To była ogromna zmiana podejścia, ponieważ łóżko dla rodzica stanęło przy każdym łóżku dziecka, a dzięki Fundacji powstał pierwszy szpital w Polsce, w którym żaden rodzic nigdy nie spał na podłodze.

W szpitalu WUM leczą się dzieci z całego kraju, współpracują z nim lekarze i szpitale z całej Polski, a przykłady rozwiązań, które stały się w nim standardem, okazały się także ważne w innych placówkach. Łóżka chwalili przede wszystkim rodzice, którzy spędzają w szpitalu kilka dni jak i ci którzy są w nim kilka tygodni. W efekcie inne szpitale wracały do Fundacji z prośbą o współpracę i pomoc.

Kolejne partie łóżek wysłaliśmy do Łodzi, Koszalina, Białegostoku, Gdańska, Suwałk, Kępna, Krakowa, Przemyśla, Ustrzyk Dolnych, Ełku, Legnicy, Włodawy, Włoszczowy, Wyszkowa, Lublina, Rzeszowa, Częstochowy, Gdyni, Wejherowa, Olsztyna, Radomia, Mrągowa, Warszawy, Bolesławca, Zgorzelca, Słupska, Tomaszowa Lubelskiego, Kołobrzegu, Wrocławia, Rudy Śląskiej i Bochni. Aby docenić zmianę, warto posłuchać opinii rodziców i dzieci. Tak, także dzieci! One często mówią, że dla nich łóżka są super, bo mama może być cały czas obok i jest jej wygodnie! Fundacja przekazała 833 łóżka dla rodziców 35 szpitalom w Polsce – podsumowuje Katarzyna Rodziewicz.

Łóżka są rozkładane, wygodne, łatwe do czyszczenia i bardzo potrzebne w szpitalnej codzienności, co zgodnie podkreślają także pielęgniarki i lekarze. W ciągu dnia można je złożyć i jako fotel zajmują mniej miejsca, a wieczorem zamienić w wygodne miejsce do spania. Rodzice hospitalizowanych dzieci doceniają jakość snu. 

– Bardzo dziękujemy Fundacji Rolanda McDonalda za wsparcie w tym właśnie zakresie. Obecność rodziców przy chorych dzieciach w sposób istotny zmniejsza poziom stresu u małych pacjentów związany z pobytem w szpitalu, co ma widoczny efekt terapeutyczny w całym procesie leczenia – mówi Jarosław Kycia Dyrektor Szpitala Powiatowego w Bochni.

O Fundacji Ronalda McDonalda

„Aby rodzina mogła być razem”to misja powołanej w Polsce w 2002 roku Fundacji Ronalda McDonalda. Jest częścią międzynarodowej organizacji Ronald McDonald House Charities, wspierającej medycynę pediatryczną w 65 krajach na świecie. W centrum uwagi Fundacji znajduje się profilaktyka zdrowotna dzieci oraz opieka skoncentrowana na rodzinie w czasie ciężkiej choroby jej najmłodszych członków, wiążącej się z ich pobytem w szpitalu. Skala tych działań obejmuje cały kraj, a organizacji pomagają firmy, osoby prywatne i wolontariusze.

Najważniejsze programy Fundacji to Domy Ronalda McDonalda komfortowe, bezpłatne miejsca dla rodzin długo leczonych dzieci oraz Pokoje Rodzinne Ronalda McDonalda w szpitalach pediatrycznych, gdzie rodziny i opiekunowie hospitalizowanych maluchów mogą korzystać z nowoczesnej przestrzeni socjalnej: kuchni, salonów rodzinnych, pralni i łazienek. Działania mające na celu poprawę warunków pobytu rodziny z dzieckiem w szpitalu dopełnia projekt „Łóżko dla Rodzica”. Wyglądem przypominające fotel, pełni funkcję siedzenia i wygodnego, rozkładanego spania. Od łóżka często zaczyna się długa lista zmian w szpitalu, na oddziale, które służą dzieciom
i rodzinom.

Kolejnym kluczowym obszarem działań Fundacji jest profilaktyka onkologiczna. Służy temu między innymi ogólnopolski program bezpłatnych badań USG o nazwie „NIE nowotworom u dzieci”, realizowany na pokładzie mobilnych ambulansów medycznych. Powstał jako odpowiedź na potrzebę wczesnej diagnostyki chorób nowotworowych wieku dziecięcego, łącząc wiedzę i doświadczenie wybitnych ekspertów w dziedzinie pediatrii, onkologii i hematologii dziecięcej oraz radiologii, którzy czuwają nad najwyższą jakością programu. Partnerami programu są ALAB laboratoria, MAN Polska i Fundacja Powszechnego Czytania. Partnerem medycznym programu w latach 2005-2021 był TOP Medical, a od 2022 r. jest nim Centrum Medyczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Finansowane przez Fundację szkolenia lekarzy POZ i lekarzy rodzinnych we wczesnym wykrywaniu nowotworów, wykłady prowadzone wspólnie z IFMSA Poland i specjalistyczne wydawnictwa dla lekarzy i rodziców poświęcone profilaktyce onkologicznej uzupełniają listę działań Fundacji w obszarze wczesnej diagnostyki zmian onkologicznych u najmłodszych.Fundacja wybudowała i prowadzi w Polsce 2 Domy Ronalda McDonalda. W Krakowie, przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym, Dom z dwudziestoma pokojami dla rodzin działa od października 2015 roku. Drugi, nieco większy, przy Dziecięcym Szpitalu Klinicznym UCK WUM w Warszawie, został oddany do użytku w czerwcu 2021.

2 komentarze

2 Comments

 1. Avatar

  Ronald a nie Roland

  20 grudnia 2022 godzina 18:39

  Ten dyrektorek to nawet nazwy fundacji nie potrafi poprawnie wypowiedzieć i nie stosuje się do przepisów wewnętrznych.I jeszcze tylko liczy na sponsorów a od siebie i swojej wysokiej pensji nieadekwatnej do obowiązków to nic nie dołoży.Marny i najgorszy z dotychczasowych poprzedników.

 2. Avatar

  pytajnik dobrze zorientowany

  21 grudnia 2022 godzina 22:43

  Czy prezes fundacji DMRD może spodziewać się od obecnego dyrektora donosu do Prokuratury ?
  Bo tak ten pożal się Boże dyrektor zrobił z ludźmi z Fundacji im. dr. Trzaski-Wilkońskiej, po tym jak tamta Fundacja zakupiła wiele łóżek i innego sprzętu do bocheńskiego szpitala, głównie dla ZOL-u.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra