- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

Nieprzyjemny zapach w bocheńskiej tężni! Sprawdzamy, co się stało?

Fot. Małgorzata Więcek-Cebula
- REKLAMA -

Podczas ostatnich gorących dni pobyt w bocheńskiej tężni wiązał się z koniecznością wdychania przykrego zapachu. Na problem zwrócili nam uwagę Czytelnicy Portalu Bochniazbliska.pl. – Co się dzieje, to przecież dopiero co oddany obiekt – pytają zatroskani bochnianie.

Andrzej Koprowski z bocheńskiego magistratu tłumaczy, że przyczyna powstawania nieprzyjemnego zapachu jest w tej chwili ustalana.

– Solanka, która była w tężni jest badana, żeby stwierdzić, co powodowało niepożądany zapach tzn. czy są to czynniki bakteryjne, czy jakaś reakcja chemiczna, czy jeszcze coś innego – zapewnia przedstawiciel UM w Bochni.

Tężnia jest obecnie nieczynna. Ma to związek z wymianą solanki. Wszystko wskazuje na to, że proces ten zakończy się w piątek. Dlaczego to tak długo trwa?

– Wymiana solanki to nie tylko wypompowanie starej i wpuszczenie nowej, ale też oczyszczenie całej instalacji – dodaje Andrzej Koprowski.

Tężnia w Bochni została uruchomiona w czerwcu tego roku.

Jej budowa realizowana przez bocheński samorząd pochłonęła 7,8 mln zł. W ramach tej inwestycji powstały jeszcze m. innymi dwa boiska i plac zabaw.

Warto dodać, że na realizację całego kompleksu samorząd Bochni pozyskał blisko 4 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.

Uroczyste otwarcie tężni zaplanowane jest na piątek 11 września. Wydarzenie będzie jednocześnie inauguracją 13. edycji „Weekendu z zabytkami powiatu bocheńskiego”, który w tym roku ze względu na koronawirusa odbywa się w bardzo okrojonej formie.

10 komentarzy

10 Comments

 1. Avatar

  bezradny

  19 sierpnia 2020 godzina 09:08

  Za co my płacimy Urzędnikom skoro w tej kwestii brak czytelnego wyjaśnienia i to przez fachowca z branży !!!

  • Avatar

   Znafca

   19 sierpnia 2020 godzina 14:20

   Prosto i konkretnie: stężenie solanki na takiej tężni to minimum 8% jak jest mniej to będą glony i zapach. Do tego jak widać że jest brunatna to warto wymienić, tężnia wyłapuje brud z powietrza i je oczyszcza między innymi.

  • Avatar

   bochnianka

   19 sierpnia 2020 godzina 14:56

   Mieszkam w pobliżu,zwrócił moją uwagę ten przykry zapach. Nie pamiętam, żeby przebywanie w pobliżu tezni w Ciechocinku wiązało się z takimi przykrymi odczuciami.Cos jest nie tak,oby dało się to usunąć.

 2. Avatar

  Znafca

  19 sierpnia 2020 godzina 14:17

  Jak się nie utrzymuje odpowiedniego stężenia solanki i nie wymienia jej jak widać że jest brudna to potem takie efekty… Tarnina wypada, woda śmierdzi coś te 8mln chyba źle wydane.

 3. Avatar

  bochnianka

  19 sierpnia 2020 godzina 14:55

  Mieszkam w pobliżu,zwrócił moją uwagę ten przykry zapach. Nie pamiętam, żeby przebywanie w pobliżu tezni w Ciechocinku wiązało się z takimi przykrymi odczuciami.Cos jest nie tak,oby dało się to usunąć.

 4. Avatar

  bochnianin

  19 sierpnia 2020 godzina 15:31

  Pod koniec kwietnia 2020 r będąc na spacerze odwiedziłem tężnie bocheńską , już wtedy zamiast zdrowego eliksiru solanki spotkałem się z nieprzyjemnym smrodem.

 5. Avatar

  Azba

  20 sierpnia 2020 godzina 08:01

  Gówno się wylewa….

 6. Avatar

  Bochnianin

  20 sierpnia 2020 godzina 17:40

  Miesiąc po otwarciu przekładają tarninę bo źle ułożona, w ścianach dziury a teraz jeszcze solanka śmierdzi. Co to za firma budowała

 7. Avatar

  Bochnianin

  21 sierpnia 2020 godzina 10:42

  Byłem w kilku miejscowościach, gdzie są tężnie, ale nigdzie tak nie śmierdziało jak w Bochni.
  Nie dość, że park zasrany przez ptaki i strach chodzić uliczkami, to jak deszcz popada, to człowiek ślizga się na tym ptasim gównie, ktore niesamowicie śmierdzi. Do tego śmierdząca tężnia. No brawo.

 8. Avatar

  Nazwa musi być

  25 sierpnia 2020 godzina 09:30

  Pewnie też wrony srają do solanki a ludzie się inhalują 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra