- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

Małopolska: więcej zwolnień lekarskich z powodu zaburzeń psychicznych i zachowania

Liczba zwolnień lekarskich wystawionych w 2023 r. w Małopolsce z powodu zaburzeń psychicznych i zachowania wyniosła przeszło 98 tys. Dla porównania w 2022 r. było ich 90,8 tys.

Jeśli chodzi o liczbę dni absencji chorobowej w ubiegłym roku w województwie małopolskim, którą spowodowały zaburzenia psychiczne i zachowania, to przekroczyła ona 1,6 mln. W 2022 r. natomiast wyniosła niecałe 1,5 mln.

W całym kraju w ubiegłym roku lekarze wystawili ponad 1,4 mln zaświadczeń lekarskich z powodu zaburzeń z tej grupy. Ubezpieczeni spędzili na tych zwolnieniach 26 mln dni absencji chorobowej. Z kolei w 2022 r. wystawiono 1,3 mln takich zwolnień na 23,8 mln dni absencji chorobowej.

Do tej grupy chorobowej zaliczane są m.in. depresja, schizofrenia, nerwica, zaburzenia nerwicowe, zaburzenia osobowości i reakcje na ciężki stres.

W 2023 r. w Małopolsce 25,2 tys. zwolnień lekarskich wystawiono z powodu reakcji na ciężki stres i zaburzenia adaptacyjne. Niemal 19 tys. w związku z innymi zaburzeniami lękowymi. Na trzecim miejscu były epizody depresyjne – 17,7 tys. zwolnień. Kolejną częstą przyczyną eZLA były zaburzenia depresyjne nawracające – 12 tys.

1 Komentarz

1 Komentarz

  1. Avatar

    Fundacja SeniorPlus

    24 lutego 2024 godzina 11:56

    Fundacja SeniorPlus w roku 2022 zwracała się do Marszałka Małopolski o dofinansowanie na zakup innowacyjnego systemu obniżającego depresję,stres,lek. Marszałek uprzejmie poinformował że nie ma środków wysokości 37000 zł na to by dofinansowac zakup 5 stanowisk,które by mogły obsłużyć setki ludzi borykających się z depresją. Jak widać Patologia goni Patologie – wola wydawać na programy które nie wnoszą wartości dodanej. No cóż poczekamy na lepsze rozumniejsze czasy może znajdą się tacy,którzy zrozumieją że Wirtualna Rzeczywistość oparta na programach naukowych jest skuteczna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra