- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

Lipnica Murowana. To wujek nauczył mnie robić takie palmy ZDJĘCIA, WIDEO

Fot. Małgorzata Więcek-Cebula
- REKLAMA -

18-letni Kuba Machał od dwóch tygodni przygotowuje się do niedzielnego konkursu w Lipnicy Murowanej. Na razie nie chce zdradzać, ile metrów będzie miała jego palma. Na pewno będzie wysoka i z pewnością wyjątkowa. Także dlatego, że robi ją według wskazówek swojego wujka Zbyszka Urbańskiego, wielokrotnego zwycięzcy konkursu, który po ciężkiej chorobie zmarł w styczniu ubiegłego roku.

Z garażu, w którym Zbyszek Urbański przygotowywał palmę na konkurs, Kubę zawsze trzeba było wyciągać na siłę. Siedział wpatrzony w wujka, całkowicie zafascynowany tym, co on robi.

– Był mistrzem, nikt tak jak on nie potrafił, tak równo ułożyć wikliny, tak sprawnie jej związać. Wszystko było perfekcyjne – wspomina Kuba.

Kilkunastoletni chłopak z czasem zaczął sam przygotowywać palmy, dużo niższe, ale wykonywane „zbyszkową” techniką. Mistrz patrzył na ucznia, tłumaczył, pokazywał jak robić i oceniał. I nie był przy tym ani trochę pobłażliwy.

– Jak widział, że coś jest nie tak, jak powinno, potrafił rozwiązać całą już gotową palmę. Robiłem ją wtedy od początku, ale dzięki temu sporo się nauczyłem – dodaje osiemnastolatek.

W tym roku także sam przygotowuje palmę na konkurs. Pracuje w tym samym miejscu, w którym palmy przygotowywał jego wujek. Chce kontynuować to, co robił jego wujek.

-Nie ma go wśród nas, ale czuję cały czas jego obecność. I nawet jak mi coś mi nie wychodzi, poprawiam, bo wiem, że on by sobie tego życzył – dodaje Kuba.

Gotową palmę Kuba zaniesie na lipnicki Rynek w niedzielny poranek. Będzie mu pomagało kilka osób. To prawie ta sama ekipa, która nosiła palmy Zbyszka Urbańskiego. Gdy uda się ją postawić, zostanie tylko oczekiwanie na werdykt jury.

4 komentarze

4 Comments

 1. Avatar

  Anonim

  13 kwietnia 2019 godzina 04:42

  Wielkie uznanie. Powodzenia

 2. Avatar

  Asia

  13 kwietnia 2019 godzina 06:39

  Brawo Kuba! Piękna palma! Powodzenia!!!!

 3. Avatar

  Anonim

  14 kwietnia 2019 godzina 20:47

  Brawo ale i tak konkurs jest niesprawiedliwy

 4. Avatar

  Lewy

  14 kwietnia 2019 godzina 20:48

  Brawo ale i tak konkurs jest niesprawiedliwy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra