- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

ŁAPCZYCA. Mieszkańcy mają problem z dostępem do lekarza [ZDJĘCIA, WIDEO]

- REKLAMA -

Chcemy tylko normalności – podkreślali mieszkańcy Łapczycy, którzy przyszli w niedzielne popołudnie do tamtejszej świetlicy, by porozmawiać o problemach w ich ośrodku zdrowia. Organizatorem spotkania, w którym wzięło udział kilkadziesiąt osób, była radna Anita Własnowolska-Bielak.

Spotkaliśmy się, by porozmawiać o tym, co się dzieje w Ośrodku Zdrowia w Łapczycy – mówiła inicjatorka wydarzenia, dodając, że docierają do niej sygnały o problemach z dostępem do lekarzy.

Aby je wyjaśniać, zaprosiła władze gminy Bochnia, wszystkich radnych (pojawili się tylko przedstawiciele opozycji), a także kierownictwo gminnego ZOZ, pod który podlegają wszystkie ośrodki zdrowia w gminie Bochnia. Niestety w spotkaniu nie wziął udziału nikt z gminy Bochnia. Nikt też nie usprawiedliwił swojej nieobecności.

A przecież to wójt jest dla nas, a nie odwrotnie. W gminie Bochnia coś zostało zachwiane, trzeba to naprawić – podkreślała Anita Własnowolska Bielak.

W trakcie spotkania mieszkańcy mówili o swoich problemach. Największym z nich jest brak pediatry w Łapczycy. To rodzi olbrzymie problemy, bo rodzice z małymi dziećmi pomocy muszą szukać w SOR w Bochni, albo w prywatnych gabinetach lekarskich.

To jest niedopuszczalne, że pacjenci muszą szukać pomocy w innych placówkach albo w prywatnych gabinetach. Może problemem jest zbyt mała ilość lekarzy? Nie przyjmujemy do wiadomości, że nie ma pieniędzy na odpowiednią liczbę lekarzy w ośrodkach. Trzeba ten problem rozwiązać, być może konieczne będzie zrezygnowanie z hucznych imprez w gminie Bochnia, aby zapewnić mieszkańcom to, co się im należy. Ubiegłoroczne święto gminy kosztowało prawie ćwierć miliona złotych (235 490.86 zł) – mówiła radna Anita Własnowolska-Bielak.

Brak lekarza pediatry pociąga za sobą problemy z umówieniem terminu szczepień. Mieszkańców boli także to, że są kłopoty z terminami na rehabilitację. To wszystko powoduje, że pacjenci są zmuszani do przepisywania się do ośrodków w innych gminach. A tam takich sytuacji nie ma.

Jako przykład został wywołany ośrodek w Stradomce, gdzie drastycznie spadła liczba pacjentów.

Z 1200 pacjentów, zostało nam około 450. Stało się tak, bo lekarz przyjmuje raptem dwa razy w tygodniu, albo w ogóle. Nie ma pediatry, szczepień, stomatologa. Do czego my dążymy? – pytał radny Witold Kawalski.

Podczas spotkania zdecydowano, że opozycyjni radni zgłoszą wniosek o przedyskutowanie problemów związanych z funkcjonowaniem gminnej służby zdrowia podczas jednej z najbliższych sesji Rady Gminy w Bochnia. Chcą usłyszeć od władz gminy, jaki mają pomysł na rozwiązanie gminnych problemów.

Jesteśmy po to, by kontrolować działania wójta i na pewno tego będziemy pilnować – mówili radni.

Niedzielne spotkanie było pierwszym z całej serii, które radni chcą organizować także w innych sołectwach gminy Bochnia.

Redakcja Portalu BBz Bliska tradycyjnie wysłała pytania do UG w Bochni. Czekamy na odpowiedź.

52 komentarze

52 Comments

 1. Avatar

  M

  17 czerwca 2024 godzina 11:02

  Wkońcu się ktoś próbuje wziąść za ten ośrodek..Pielęgniarek więcej niż lekarzy,człowiek chory a termin do lekarza za tydzień

  • Avatar

   Anonim

   17 czerwca 2024 godzina 12:19

   ?

  • Avatar

   Anonim

   17 czerwca 2024 godzina 12:34

   Na sesji proszę również poruszyć sprawę rehabilitacji w Siedlcu co rok gorzej jeszcze tak żle nie było

  • Avatar

   Łabiok

   18 czerwca 2024 godzina 08:22

   To kolejny ważny problem w naszej gminie. Czujemy się pominięcie i lekceważeni.Skoro wojt i jego świta ma czas aby pokazać się na każdym festynie, imprezie czy iwencie(tam nie zadają pytan) to powinna mieć w pierwszej kolejności zarezerwowane terminy na spotkania z ludzi i pochylenie się nad ich problemai często najważniejszymi sprawami dla tych osób. Sprawa mieszkańców Łapczyca i Moszczenicy a, także Panstwa Kolarz polazła w jakiej urzedniczej rzeczywistości żyjemy w naszej gminie. Sprawa służby zdrowia to kolejny kamyk do tego ogródka. To, że na tym spotkaniu nikt się nie pojawi (Bo to ie festyn z okazji Dnia Dziecka na którym defakto śpiewa się) „Lubie melanże” i promuje źle wartości tylko podkreśla ten melnzowy świat w jakim żyjemy tutaj w naszej Małej Ojczyznie. Ta gmina budzi się do życia! Jeśli Wójt uważa że kto nie jet z nim jest mu przeciw to szczerze współczuję. Ta niedziela to krok milowy aby coś się zmieniło… Trzymam.kciuki

  • Avatar

   Prawdziwy

   18 czerwca 2024 godzina 09:29

   KTO NIE SZANUJE LUDZI I NIE SŁUCHA ICH GŁOSÓW NIE CENI ICH , NIE JEST GODZIEN SZACUNKU TERAŹNIEJSZOŚCI ANI PRAWA DO PRZYSZŁOŚĆ!!!!

 2. Avatar

  Pieniądze są…

  17 czerwca 2024 godzina 11:20

  Czy to prawda, że w gminnym
  ZOZ zatrudniono syna prezesa gminnej spółki RPK?

 3. Avatar

  On

  17 czerwca 2024 godzina 11:21

  Sprawy zwykłych ludzi są w końcu załatwiane i w koncu ktoś o nich głośno mówi! Nie boi się i walczy o nas wszystkich – dziękujemy!!!
  Może radnnym z komitetu Wójta Bzeka zaspana klapki z oczu i włącza się w imieniu wszystkich a nie tylko tych swoich

  • Avatar

   Golagola

   17 czerwca 2024 godzina 12:36

   Na sesji proszę również poruszyć sprawę rehabilitacji w Siedlcu co rok gorzej jeszcze tak żle nie było.

 4. Avatar

  Ja

  17 czerwca 2024 godzina 11:48

  Było zorganizowane spotkanie z mieszkańcami nie tylko Łapczycy- gdzie radny Tynka, Bielak gdzie Sołtys Raczyński ?
  Tu nie chodzi o partie tylko o dobro wsi oraz innych ośrodków np. Stadomki gdzie sołtys znalazł godzinę czasu i przyjechał.
  Sołtys Łapczycy robi jedna rzecz dla wsi, zbiera podatek 😀 tyle go widzimy 😀
  Dziś do ośrodka dodzwoniłam się dopiero o godzinie 10 30 termin do lekarza sroda- czwartek czy to jest normalne ?
  Założę się że gdybym zajechała na korytarzu albo by nie było żadnego pacjenta albo 1 – 2 osoby…
  Pielęgniarek, rejestratorek jest od groma w ośrodku- dla kogo one pracują jak nie ma kto telefonu odebrać, nie ma szczepień.
  Kiedyś za czasów Lysego były 2 pielęgniarki internista pediatra! Osrodek był tak samo otwarty 8 – 18 nie było problemu dostać się do lekarza teraz jest mniej pacjentów w Łapczycy większość poszła do gminy Rzezawa tam nie ma problemu żeby dziecko jak rozłoży choroba w przedszkolu przyjol lekarz tego samego dnia np. Jak rodzic wróci z pracy o 17, lub nastepnego
  Rodzice dzieci pracują na etacie np. w Krakowie gdzie nie mogą zwolnić się np. O 12 bo dodzwonią się do jakiegoś ośrodka w gminie np. Pogwizdowa i tam ktoś ich przyjmie z dzieckiem.
  Nie każdy ma dziadkow którzy poruszają się samochodem żeby mogli jechać z wnukiem na wizytę…
  I takie sytuacje kończą się tym że musimy jeździć z dziećmi prywatnie.
  U dzieci zapalenie oskrzeli może rozwinąć się w nocy.
  Wójta Bzdeka można tylko zobaczyć na jakiejś uroczystości gminnej gdzie oczywiście się promuje ze swoimi pupilkami.

  • Avatar

   Odp

   17 czerwca 2024 godzina 13:32

   Cała prawda_ komentarz opisuje wszystko całą sytuację. Brawo dla autora.
   Brawo dla Pani Anity _ takiej radnej nam potrzeba 🙂 a nie radnych którzy się nie odezwa
   Wierzymy w Panią Anitę 🙂 miejmy nadzieję że coś uda się zdzialac dla wsi 😉

   • Avatar

    Dr. _Ząbek

    18 czerwca 2024 godzina 09:36

    Czyli w nasze gminie jest zdiadnozowny rak…. Profilaktyka nie działa więc musimy go usunąć bo nie dział na niego ani farmakologia, chemia ani naświetlania 🙂

    Ludzie razem stanowiwym wielka siłę – mając te moc pokażmy,że ludzie – my to nie tylko liczby w statystykach!

  • Avatar

   Obserwator

   17 czerwca 2024 godzina 14:30

   Problem dodzwonienia do ośrodka to jest osobna para kaloszy, panie pielęgniarki zrzucają połączenia czego byłem świadkiem czekając na lekarza

  • Avatar

   Anonim

   17 czerwca 2024 godzina 16:36

   l

  • Avatar

   yeti

   17 czerwca 2024 godzina 17:52

   Bzdeka i jego klakierów trzeba pogonić.

  • Avatar

   Kbc

   17 czerwca 2024 godzina 20:36

   Super komentarz 🙂
   Opisuje dokładnie cała sytuację traktowania nas mieszkańcow- poprostu wójt i radni nas olali.

   Pani Anito proszę przemyśleć kandydaturę na sołtysa naszej wsi coś musi się zmienić:)

  • Avatar

   Primavera

   18 czerwca 2024 godzina 09:32

   Wstyd że mamy takich radnych i oczywiście takiego wójta którzy nie mieli czasu spotkać się z wyborcami którzy niedawno na nich oddali swój głos Najważniejsze by pieniądze się zgadzały a ludzie głupie że sami takich wybrali i teraz pretensje. Na temat radnych z Łapczycy i Sołtysa to szkoda się wypowiadaćBrawa należą się Pani Anicie za organizację i pokazanie obywatelom jak i gdzie mają ich radni wójt i sołtys

   • Avatar

    Wyborca

    18 czerwca 2024 godzina 11:59

    W składzie Społecznej Rady GMINNEGO ZESPOŁU OPIEKI ZDROWOTNEJ jako członek reprezentuje Lapczyce Władysław Bielak Cały skład rady jest dostępny na BIP urzędu gminy.

    • Avatar

     Mieszkaniec

     18 czerwca 2024 godzina 13:41

     A na Stradomkę Buczynę Nieszkowice Małe jest Michniak Wiesław słyszeliście kiedy żeby interesował się ośrodkiem zdrowia w Stradomce

     • Avatar

      Oni

      18 czerwca 2024 godzina 16:46

      Nie on nie interesuje się sprawami gdzie chodzi o losy mieszkańców!!!

 5. Avatar

  Mieszkaniec

  17 czerwca 2024 godzina 13:02

  Wstyd że nie było wszystkich radnych tylko opozycja . Wybory się skończyły to po co się spotykać z mieszkańcami.A Pan wójt i kierownictwo gminy i ZOZ też już nie maja czasu na spotkanie z mieszkańcami gminy.
  Ale przecież to ostatnia kadencja wójta nie będzie potrzebował już głosów więc po co psuć sobie niedzielne popołudnie i zajmować się sprawami mieszkańców.A ludzie pamiętają ile dobrych lekarzy odeszło z ośrodków gminnych w czasie rządów obecnego wójta i szefostwa ZOZ.A braki zatykane są lekarzami dziwnymi.A gdzie był w niedzielę Pan Gajek,Pan Michniak,Pan Tynka czy jego nie interesują problemy mieszkańcow.Barawo Pani Aneto i Radni z Opozycji i sołtysi.Szacunek dla wszystkich uczestników.

  • Avatar

   lekarz_dziwny?

   17 czerwca 2024 godzina 14:52

   Lekarz dziwny? Zaraz się okaże, że wszyscy lekarze solidarnie odejdą z ośrodków przez takich radnych- nieporadnych, bo widać, że mają dość politycznych afer i wiecznych awantur pacjentów i szczucia

   • Avatar

    Anonim

    17 czerwca 2024 godzina 16:21

    a co to pan sugeruje że ci lekarze odeszli przez radnych i pacjentów a nie przez złe zażądzanie ?

   • Avatar

    Ktos

    17 czerwca 2024 godzina 16:21

    a co to pan sugeruje że ci lekarze odeszli przez radnych i pacjentów a nie przez złe zażądzanie ?

   • Avatar

    Anonim

    17 czerwca 2024 godzina 16:38

    racja

 6. Avatar

  ivo

  17 czerwca 2024 godzina 13:19

  Poszli po rozum do głowy…”gonić, to towarzycho wzajemnej adoracji”….wyborcy zasługują na szacunek!!!!

 7. Avatar

  xxxx

  17 czerwca 2024 godzina 13:37

  Tak jest w każdym jednym ośrodku nie tylko w Łapczycy!

  • Avatar

   Xxx

   17 czerwca 2024 godzina 16:39

   To prawda, proszę umówić dorosłą osobę do lekarza w Ośrodku w Bogucicach.Termin za 8 dni albo lekarza nie ma wcale,no i przyjmuje 3 razy w tygodniu.W końcu ktoś za to powinien odpowiedzieć.

   • Avatar

    gminny prawnik

    17 czerwca 2024 godzina 17:49

    Miwszkancy Bogucic, Gawłowa, Majkowic, Ostrowa Szkacheckiego sami sobie są winni, bo U nich Bzdek miał największe poparcie.
    Niech sobie chorują w rytm bzdekowego disco polo.
    Pani Anito, niech Pani sprawdzi( na ognisko ustawowe prawo) z jakich pieniędzy dyrektorka GZOZ zapłaciła 10 tysięcy złotych kary, którą w tamtej kadencji nałożył na nią NFZ. Jeżeli wzieła forsę na karę z publicznej kasy to popełniła przestępstwo . W takim przypadku trzeba zawiadomić prokuraturę.
    Jeżeli zaakceptował to Bzdek albo ówczesna wicewójt Makowska to zawiadomienie powinno dotyczyć całej grupy urzędników gminnych. Prokuratura teraz jest na to wyczulona.

    • Avatar

     Radar

     27 czerwca 2024 godzina 22:01

     Proszę nie obrażać mieszkańców Gawłowa…mnie jest wstyd że ten wójt jest z mojej miejscowości….u nas przez te wszystkie lata nie zrobił nic!!!

 8. Avatar

  Anita Własnowolska-Bielak

  17 czerwca 2024 godzina 15:07

  Szanowni Państwo! Dziękuję Wszystkim za obecność oraz merytoryczny udział we wczorajszym spotkaniu. Szkoda, że na tym ważnym dla Mieszkańców Gminy Bochnia spotkaniu nie byli obecni – Pan Wójt oraz Pani Dyrektor SPG ZOZ. Szkoda też, że na zaproszenie nie odpowiedział nikt z Radnych koalicyjnych. Jako Radni opozycyjni będziemy uważnie przyglądać się sprawie również w innych miejscowościach gminy, a pytania które planowaliśmy zadać nieobecnym, padną z pewnością na najbliższej sesji Rady Gminy Bochnia, na którą zapraszam serdecznie Mieszkańców Gminy. Redakcji portalu http://www.bochniazbliska.pl dziękujemy za obecność oraz relację ze spotkania.

  • Avatar

   Szanowna Pani

   17 czerwca 2024 godzina 15:44

   Jakie są możliwości poniesienia konsekwencji przez dyrektora oraz wójta Bzdeka?

   • Avatar

    Wyborca

    17 czerwca 2024 godzina 17:04

    Jedynie referendum ale wójt może zmienić dyrektora.

  • Avatar

   Mieszkaniec Łapczycy

   17 czerwca 2024 godzina 16:05

   Jest już pierwszy pozytyw z tego zebrania , plac na skrzyżowaniu drogi na Myślenice jest skoszony. Da się, więcej takich akcji. Opowiadajcie w mediach o wszystkich bolączkach może się wreszcie wezmą do pracy nasi radni i sołtys za tyle lat kadencji. Tak wiem zbudowaliscie halę sportową, boisko tam kiedyś przecież nie za swoje pieniądze tylko wszystkich podatników. Trzeba słuchać się mieszkańców a nie odwracać się na pięcie jak się wam coś zgłasza. To jest wasz psi obowiązek dbać o wieś nikt was na siłę nie pchał na sołtysa, radnego, wykaż się czymś pozytywnym, pożytecznym dla ludzi we wsi nie tylko myślcie o swoich rodzinach żeby było im i wam dobrze. A jak nie dajecie sobie rady to się podajcie do dymisji. Pozdrawiam panią Anitę która wreszcie coś próbuje robić ja wiem że to wam nie odpowiada nie jest z waszego gniazda.

 9. Avatar

  Fazi

  17 czerwca 2024 godzina 16:08

  Sesja rady gminy jest od tego żeby zgłaszać problemy do rozwiązania. Rada Nadzorcza gminy Bochnia nie przyszła jak i dyrektor ośrodka bo bali się nie wygodnych pytań.

 10. Avatar

  Kbc

  17 czerwca 2024 godzina 16:10

  Sesja rady gminy jest od tego żeby zgłaszać problemy do rozwiązania. Rada Nadzorcza gminy Bochnia nie przyszła jak i dyrektor ośrodka bo bali się nie wygodnych pytań.

  • Avatar

   Mieszkanka Łapczycy

   17 czerwca 2024 godzina 20:31

   Dokładnie bali się ludzi… bo nie mają żadnego usprawiedliwienia i nie chcą problemu pewnie rozwiązać zatrudniając lekarzy na więcej godzin.
   Pediatrow jest mało i trzeba ich szanować taka prawda a nie dać im etat 3h dziennie po różnych ośrodkach i tak jeżdżą od wsi do wsi na te 3h
   Ile na gminę teraz jest lekarzy ? Jeżdżą jednego dnia ogarniajac proszowki, lapczyce, siedlec, bogucicie…
   Brawo dla Pani Anity ze chce coś zrobić dla nas mieszkańców gminy pożytecznego a nie chować głowę w piasek i przytakiwać wójtowi.

 11. Avatar

  oko

  17 czerwca 2024 godzina 17:19

  Smutne i groźne jest to, co można poczytać o lekceważącym traktowaniu i rzeczywistości chorych ludzi w gminie. Odważcie się i złóżcie Państwo do Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie ul. Batorego opis stanu i zapytanie: czy organizacja tutejszej opieki medycznej odpowiada wymogom obopólnej umowy, w myśl której NFZ za tę opiekę płaci. Oby wcześniej nie doszło do jakiejkolwiek tragedii.

 12. Avatar

  Bezradni Radni

  18 czerwca 2024 godzina 08:10

  Kto głosował na Pana Tynkę i Pana Bielaka – Radnych Bezreadnych, od których słyszymy tylko, że się nie da, że oni nic nie mogą i najlepiej do wójta!!!? Czy Ci panowie nie widzieli przez ostatnie lata, że w ośrodku zdrowia jest jakiś problem? Że dzieje się źle i problemy narastają? Dopiero Pani Anita musiała zająć się sprawą? Czy Panowie Radni zapomnieli, że będąc radnymi mają obowiązki w stosunku do mieszkańców, że bycie radnym to nie tylko dieta i darmowe obiadki po sesji???

  • Avatar

   Anonim

   18 czerwca 2024 godzina 09:18

   Bo tak sobie ich ustawił wójt że muszą chodzić jak im zagra.

   • Avatar

    Fazi

    18 czerwca 2024 godzina 11:52

    Raczej to radni mogą usunąć wójta nie odwrotnie. Tylko cyfry się nie zgadzają.

 13. Avatar

  Chora władza

  18 czerwca 2024 godzina 08:38

  Władza, która rządzi obecnie gminą jest chora na arogancję.

 14. Avatar

  czwarta władza

  18 czerwca 2024 godzina 09:59

  Oczywiście konkurencyjny portal milczy na ten temat. Boi sie że jak napisze coś niepochlebnego wobec wójta Bzdeka to skończą się artykuły partnerskie na portalu opłacane przez gminę?

 15. Avatar

  Jedyne czego boi się Bzdek...

  18 czerwca 2024 godzina 11:27

  …to konfrontacji z ludźmi. Dlatego warto aby nas dużo było na najbliższej sesji.

 16. Avatar

  Nauczyciel

  18 czerwca 2024 godzina 12:27

  Ludzie bali się też iść na to spotkanie bo pracują w gminie, szkołach, przedszkolach i boją się Bzdeka taka prawda.
  Ktoś kto dzięki Bzdekowi dostał pracę nie przyjdzie, dobrze że można anonimowo pisać na forum 🙂

  • Avatar

   Do czasu

   18 czerwca 2024 godzina 13:37

   Nie boją się, że ich dzieci nie mają właściwej opieki lekarskiej? Nie boją się, że przez złe zarządzanie gminną służbą zdrowia dojdzie w końcu do tragedii? Jeżeli boicie się człowieka tak zakompleksionego to jesteście niewolnikami!

  • Avatar

   Mamona

   18 czerwca 2024 godzina 16:19

   Kupiszowa, to koleżanka Marlenki, ot co. A radni z opcji rządzącej nie służą wyborcom tylko mamonie.

  • Avatar

   Fazi

   18 czerwca 2024 godzina 22:28

   Odważna pani pisać, jest pani nauczycielką ale chyba nie w tej gminie.Z resztą komentarza się zgadzam bo jakże to źle można pisać o swoim pracodawcach , każdy o swoim miejscu pracy źle nie napisze publicznie bo by go wywalili z roboty. A ta zagrywka opozycji jest czysto piarowa. Wojenka w gminie już trwa nie od wczoraj.

 17. Avatar

  Anonim

  18 czerwca 2024 godzina 20:23

  Na konkurencyjnym portalu podają jacy artyści będą występować na świecie gminy mają gdzieś Nasze problemy ze służbą zdrowia.

 18. Avatar

  Są ważniejsze sprawy

  19 czerwca 2024 godzina 10:18

  Dla redakcji konkurencyjnego portalu ważniejsze od problemów z dostępem do lekarzy w gminie Bochnia, było napisanie o petycji w Brzesku w sprawie wybiegu dla piesków (dla jasności, też kocham zwierzęta). Nie wspomnę już o gwiazdach, które mają wystąpić na tegorocznym święcie gminy. Czy naszą gminę stać na dwudniowe i tak drogie świętowanie?! Przecież to nie ma nic wspólnego z promocją gminy. Kiedy wójt zacznie słuchać Mieszkańców gminy. Kiedy zacznie rozwiązywać nasze problemy. Mamy dość zdjęć z imprez z wizerunkiem pana wójta i byłej wicewójt.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra