- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

Kopalnia Soli Bochnia świętuje 775. urodziny i otwiera nową trasę turystyczną

Fot. małgorzata Więcek-cebula
- REKLAMA -

Kopalnia Soli Bochnia uruchamia nową multisensoryczną trasę turystyczną „Solny Świadek”. Jej inaugurację połączoną z obchodami 775-lecia Kopalni Soli Bochnia zaplanowano na 28 września.

„Solny Świadek” – Multisensoryczna Trasa Turystyczna jest efektem realizacji projektu pn. „Wprowadzenie unikatowej oferty kulturalno-edukacyjnej na udostępnionej trasie turystycznej w Kopalni Soli „Bochnia” współfinansowanej przez Unię Europejską w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. W ramach tego projektu, o wartości przekraczającej 11 mln złotych, zostały przeprowadzone zaawansowane prace górnicze zabezpieczające zabytkowe wyrobiskach Kopalni Soli Bochnia wraz z ich przystosowaniem do pełnienia funkcji edukacyjno – kulturalnych.

To będzie wielkie wydarzenie. I podwójny pretekst do świętowania. 28 września Kopalnia Soli Bochnia otworzy nową trasę turystyczną, ale też będzie obchodzić 775. urodziny.

W bocheńskiej żupie trwają gorące przygotowania do tego wydarzenia. Przedstawicielom kopalni zależy, by miało ono odpowiednią oprawę.

Nowa multisensoryczna trasa turystyczna „Solny świadek” będzie miała charakter edukacyjny, ale też bardzo lokalny. Tworzy ją 15 przystanków położonych pomiędzy 70 a 212 metrami pod powierzchnią ziemi. Zejście na trasę będzie prowadziło drewnianymi schodami zlokalizowanymi obok szybu Sutoris.

Turyści będą mieli do pokonania ok, 2,5 km. Po drodze przygotowano mnóstwo niespodzianek. Wśród nich spotkanie z bohaterami z przeszłości ziemi bocheńskiej: Janem Matejko, Heleną Modrzejewską, Stanisławem Staszicem, rotmistrzem Witoldem Pileckim, gen. Leopoldem Okulickim, ks. Walentym Gadowskim, prof. Stanisławem Fischerem i Walerianem Kasprzykiem.

Zwiedzanie trasy „Solny Świadek” rozpoczyna się zejściem z poziomu powierzchni schodami w zabytkowym szybie Sutoris w centrum Bochni, na głębokość 70 m do poziomu Danielowiec, a następnie ciągiem najstarszych wyrobisk, trasa prowadzi  do głębokości 212 m do poziomu August. Nowa przestrzeń do zwiedzania została wyposażona w najnowocześniejsze stanowiska multimedialne, które w dynamiczny sposób poruszają wszystkie zmysły zwiedzających. Dzięki nim historie minionych pokoleń górników ożywają przy wykorzystaniu najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych. Kopalnia to nie tylko ogrom wielowiekowej pracy górniczej, ale także piękno przyrody, które zostało szczególnie podkreślone na nowej trasie poprzez podświetlenie halitów, stalaktytów, czy wyeksponowanie struktury soli pasiastej. Zwiedzanie kończy się pobytem w Komorze Kołdras, przebudowanej i wyposażonej w ramach projektu w stanowiska multimedialne.

Przewidywany czas zwiedzania trasy to ok. 2,5-3 godzin. Trasa jest wymagająca, dlatego turystom zaleca się zabranie wygodnego ubioru i sportowego obuwia. Ubierając pełny ekwipunek górniczy – lampę, hełm i pochłaniacz, każdy z uczestników można poczuć się jak prawdziwy górnik!

5 komentarzy

5 Comments

 1. Avatar

  Darmoszka z podatków

  19 września 2023 godzina 20:36

  A później znowu imprezka i darmowe obżarstwo dla urzedasow,aż 3burmistrzów i pewnie jeszcze sukienkowych itp..

  • Avatar

   Bochnianin

   20 września 2023 godzina 18:09

   Kretyn…

  • Avatar

   Smacznego!!!

   20 września 2023 godzina 20:51

   Podaj adres to ci kupię ,,żarcie”

 2. Avatar

  Pozdrawiam.

  20 września 2023 godzina 20:42

  Darmoszka z podatków…popatrz w lustro i powiedz jeszcze raz to samo.Pozdrawiam i mam nadzieję że nie jesteś głodny.

 3. Avatar

  Jędrrek baczkowiok

  21 września 2023 godzina 21:02

  Trafiło w sedno…bo pseudo rzecznik zaryczał i pieski podległe urzędowe hehe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra