Wojewódzki Konserwator Zabytków zapewnia, że wszystkie decyzje wydawane w sprawie prac remontowych na cmentarzu komunalnym przy ulicy Orackiej, od chwili wpisania nekropolii do rejestru zabytków, czyli od ponad 40 lat, powinny być z nim konsultowane.
– Dotychczasowe decyzje wydawane przez Bocheńskie Zakładów Usług Komunalnych Sp. z.o.o. z pominięciem Urzędu Ochrony Zabytków były bezprawne – zapewnia Magdalena Miszczyk
Rzecznik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie.
Problem pojawił się kilka tygodni temu, gdy okazało się, że do remontu nagrobka (nawet w nowej części cmentarza w Bochni) nie wystarczy zgłoszenie do BZUK, ale konieczna jest zgoda Konserwatora Zabytków. To w wielu przypadkach wiązało się z długą procedurą oczekiwania na akceptację robót, a czasami także z koniecznością zmiany np. zaplanowanego materiału.
O sprawie pisaliśmy TUTAJ.
Z pytaniem, czy jest możliwe ograniczenie konieczności uzyskania stosowanego pozwolenia tylko do nagrobków zlokalizowanych w części starej cmentarza, zwróciliśmy się do WUOZ w Krakowie.
Rzecznik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie poinformowała, że sprawa jest rozpatrywana
– Do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie – Delegatura w Tarnowie wpłynął wniosek Bocheńskich Zakładów Usług Komunalnych Sp. z.o.o. w sprawie szczegółowego określenia, które groby i kwatery podlegają ochronie konserwatorskiej wynikającej z wpisu do rejestru zabytków cmentarza komunalnego przy ul. Orackiej w Bochni. Urząd wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych oraz o przekazanie materiałów archiwalnych dot. bocheńskiej nekropolii, koniecznych do rozpatrzenia sprawy – informuje portal bochniazbliska.pl Magdalena Miszczyk.
Analizowany jest także wniosek SBiMZB, które także wnosi o zmianę stanowiska WUOZ w zakresie doprecyzowania obszaru cmentarza objętego ochrona konserwatorską do 18 kwater, tj. terenu zajmowanego przez cmentarz w dacie wpisania do rejestru zabytków, odstąpienia od wydawania wytycznych i ograniczeń dla terenów cmentarza dołączonych po dacie wpisania do rejestru zabytków, dopuszczenie przebudowy nagrobków wtórnych w strefie zabytkowej w technologii i formie nawiązującej do pierwotnych nagrobków.
Cmentarz komunalny przy ul. Orackiej w Bochni został wpisany do rejestru zabytków decyzją z 30 maja 1980 r. pod numerem rejestru A-217. Zgodnie z przepisem art. 36 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami prowadzenie robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru, wymaga uzyskania pozwolenia Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
płat - NIK
10 czerwca 2021 godzina 13:31
W WKOZ nudzą się i szukają sobie dodatkowych zajęć, których terminowo nie będą w stanie wykonać !
Zdecydowana akcja Polaków, wsparta głosami Parlamentarzystów, winna dać asumpt do zmiany chorej ustawy z 1980 roku. A więc do roboty – wszyscy !!!
Paul
10 czerwca 2021 godzina 15:09
Przed wydaniem Decyzji zezwalającej na remont, odbudowę czy przebudowę -w niezbędnym zakresie- warto wnioskować o wizję lokalną z udziałem Przedstawicieli WUOKZ, Wnioskodawcy i Wykonawcy przy odnawianym grobowcu, w celu ustalenia właściwego stanu faktycznego zabudowy sąsiedniej i uzgodnienia niezbędnego zakresu robót.
do Paul
10 czerwca 2021 godzina 17:01
Widzę, że jesteś zielony w temacie( prawdopodobnie nie uczestniczyłeś w tym procederze) , a chcesz tworzyć nowe warunki. Czy zarządca cmentarza Bzuk z nadania UM nie wystarczy dla właściciela grobowca (wydania opłacanego pozwolenia) do uzasadnionej naprawy czy też poprawy wizerunku i funkcjonalności ? A może PINB też zatrudnić , niech też dorobią sobie na koszt obywatelskiej postawy Mieszkańca.Jak szaleć to szaleć bez końca !!!
Paul
11 czerwca 2021 godzina 17:10
Akurat jestem zainteresowany tematem i w związku z tym faktem, chcę załatwić sprawę zgodnie z prawem i dobrze ” pojetym interesem społecznym”..
A to oznacza…, Bez „przesadyzmu” ze strony WUKOZ..
Paul
12 czerwca 2021 godzina 08:53
Kontynuując temat przedstawiam z „Raportu o stanie GMB za 2020r”
„Cmentarz komunalny przy ul.Orackiej jako obszar wpisano do rejestru zabytków w 1980r. Ponieważ wpis do rejestru-cmentarza- jako określenia ogólnego przedmiotu jest niewystarczający i nieprecyzyjny dlatego dla 44 grobów na tym cmentarzu została założona Karta Zabytku Ruchomego i te groby znajdują się pod szczególną ochroną konserwatorską. Ponadto indywidualnie do Rejestru Zabytków wpisano cmentarz wojenny nr 314, kaplicę Św.Stanislawa oraz grobowiec Gorskich”
Jakie Wnioski z przytoczonych faktów dla WUKOZ i starajacych się o utrzymanie bądź doprowadzenie do estetycznego stanu miejsc pochówku Najbliższych. Współpraca i zrozumienie.
„
do Paul
12 czerwca 2021 godzina 17:44
I takie rozwiązanie jakie przedstawiłeś jest do zaakceptowania a nie jakieś brednie rzecznika !!!
Zwracam honor Panie Leszku, za wcześniejszą odpowiedź z 10 czerwca ! !!!
Paul
12 czerwca 2021 godzina 20:18
Honor- za dużo powiedziane „anonimie”.. Jest kwestia podejścia i zrozumienia..”dobrze pojętego interesu społecznego i prywatnego”.
Anonim
12 czerwca 2021 godzina 22:57
Nie musisz się „czerwienic..”
Zywy
10 czerwca 2021 godzina 17:45
Wiadomo że w tym wszystkim chodzi o pieniądze
MAREK P.
10 czerwca 2021 godzina 19:37
czyli konserwator przez 40 lat nie wywiązywał się ze swoich zadań! ukarać winnych!
dziadek
11 czerwca 2021 godzina 15:11
Jakoś nikt się nie interesuje pięknym żeliwnym epitafium po prawej stronie wejścia do kaplicy Sarnów.Brakuje już kilku elementów żeliwnych,może konserwator zabytków się tym zajmie.
Paul
21 czerwca 2021 godzina 14:43
Wizja lokalna przedstawicieli WUKZ w Krakowie- delegatura w Tarnowie na Bocheńskim Cmentarzu przy ul.Orackiej odbędzie się 29.06.2921 od ok.9:30,
Może temat bedzie załatwiony – Grobowiec Sarnów”..