- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

Konserwator zabytków: dotychczasowe decyzje wydawane przez BZUK z pominięciem Urzędu Ochrony Zabytków były bezprawne!?

Fot. Archiwum BBzBliska
- REKLAMA -

Wojewódzki Konserwator Zabytków zapewnia, że wszystkie decyzje wydawane w sprawie prac remontowych na cmentarzu komunalnym przy ulicy Orackiej, od chwili wpisania nekropolii do rejestru zabytków, czyli od ponad 40 lat, powinny być z nim konsultowane.

– Dotychczasowe decyzje wydawane przez Bocheńskie Zakładów Usług Komunalnych Sp. z.o.o. z pominięciem Urzędu Ochrony Zabytków były bezprawne – zapewnia Magdalena Miszczyk
Rzecznik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie.

Problem pojawił się kilka tygodni temu, gdy okazało się, że do remontu nagrobka (nawet w nowej części cmentarza w Bochni) nie wystarczy zgłoszenie do BZUK, ale konieczna jest zgoda Konserwatora Zabytków. To w wielu przypadkach wiązało się z długą procedurą oczekiwania na akceptację robót, a czasami także z koniecznością zmiany np. zaplanowanego materiału.

O sprawie pisaliśmy TUTAJ.

Z pytaniem, czy jest możliwe ograniczenie konieczności uzyskania stosowanego pozwolenia tylko do nagrobków zlokalizowanych w części starej  cmentarza, zwróciliśmy się do WUOZ w Krakowie.

Rzecznik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie poinformowała, że sprawa jest rozpatrywana

– Do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie – Delegatura w Tarnowie wpłynął wniosek Bocheńskich Zakładów Usług Komunalnych Sp. z.o.o. w sprawie szczegółowego określenia, które groby i kwatery podlegają ochronie konserwatorskiej wynikającej z wpisu do rejestru zabytków cmentarza komunalnego przy ul. Orackiej w Bochni. Urząd wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych oraz o przekazanie materiałów archiwalnych dot. bocheńskiej nekropolii, koniecznych do rozpatrzenia sprawy – informuje portal bochniazbliska.pl Magdalena Miszczyk.

Analizowany jest także wniosek SBiMZB, które także wnosi o zmianę stanowiska WUOZ w zakresie doprecyzowania obszaru cmentarza objętego ochrona konserwatorską do 18 kwater, tj. terenu zajmowanego przez cmentarz w dacie wpisania do rejestru zabytków, odstąpienia od wydawania wytycznych i ograniczeń dla terenów cmentarza dołączonych po dacie wpisania do rejestru zabytków, dopuszczenie przebudowy nagrobków wtórnych w strefie zabytkowej w technologii i formie nawiązującej do pierwotnych nagrobków.

Cmentarz komunalny przy ul. Orackiej w Bochni został wpisany  do rejestru zabytków decyzją z 30 maja 1980 r. pod numerem rejestru  A-217. Zgodnie z przepisem art. 36 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami prowadzenie robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru, wymaga uzyskania pozwolenia Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

12 komentarzy

12 Comments

 1. płat - NIK

  10 czerwca 2021 godzina 13:31

  W WKOZ nudzą się i szukają sobie dodatkowych zajęć, których terminowo nie będą w stanie wykonać !
  Zdecydowana akcja Polaków, wsparta głosami Parlamentarzystów, winna dać asumpt do zmiany chorej ustawy z 1980 roku. A więc do roboty – wszyscy !!!

 2. Paul

  10 czerwca 2021 godzina 15:09

  Przed wydaniem Decyzji zezwalającej na remont, odbudowę czy przebudowę -w niezbędnym zakresie- warto wnioskować o wizję lokalną z udziałem Przedstawicieli WUOKZ, Wnioskodawcy i Wykonawcy przy odnawianym grobowcu, w celu ustalenia właściwego stanu faktycznego zabudowy sąsiedniej i uzgodnienia niezbędnego zakresu robót.

 3. do Paul

  10 czerwca 2021 godzina 17:01

  Widzę, że jesteś zielony w temacie( prawdopodobnie nie uczestniczyłeś w tym procederze) , a chcesz tworzyć nowe warunki. Czy zarządca cmentarza Bzuk z nadania UM nie wystarczy dla właściciela grobowca (wydania opłacanego pozwolenia) do uzasadnionej naprawy czy też poprawy wizerunku i funkcjonalności ? A może PINB też zatrudnić , niech też dorobią sobie na koszt obywatelskiej postawy Mieszkańca.Jak szaleć to szaleć bez końca !!!

  • Paul

   11 czerwca 2021 godzina 17:10

   Akurat jestem zainteresowany tematem i w związku z tym faktem, chcę załatwić sprawę zgodnie z prawem i dobrze ” pojetym interesem społecznym”..
   A to oznacza…, Bez „przesadyzmu” ze strony WUKOZ..

   • Paul

    12 czerwca 2021 godzina 08:53

    Kontynuując temat przedstawiam z „Raportu o stanie GMB za 2020r”
    „Cmentarz komunalny przy ul.Orackiej jako obszar wpisano do rejestru zabytków w 1980r. Ponieważ wpis do rejestru-cmentarza- jako określenia ogólnego przedmiotu jest niewystarczający i nieprecyzyjny dlatego dla 44 grobów na tym cmentarzu została założona Karta Zabytku Ruchomego i te groby znajdują się pod szczególną ochroną konserwatorską. Ponadto indywidualnie do Rejestru Zabytków wpisano cmentarz wojenny nr 314, kaplicę Św.Stanislawa oraz grobowiec Gorskich”
    Jakie Wnioski z przytoczonych faktów dla WUKOZ i starajacych się o utrzymanie bądź doprowadzenie do estetycznego stanu miejsc pochówku Najbliższych. Współpraca i zrozumienie.

    • do Paul

     12 czerwca 2021 godzina 17:44

     I takie rozwiązanie jakie przedstawiłeś jest do zaakceptowania a nie jakieś brednie rzecznika !!!
     Zwracam honor Panie Leszku, za wcześniejszą odpowiedź z 10 czerwca ! !!!

     • Paul

      12 czerwca 2021 godzina 20:18

      Honor- za dużo powiedziane „anonimie”.. Jest kwestia podejścia i zrozumienia..”dobrze pojętego interesu społecznego i prywatnego”.

     • Anonim

      12 czerwca 2021 godzina 22:57

      Nie musisz się „czerwienic..”

 4. Zywy

  10 czerwca 2021 godzina 17:45

  Wiadomo że w tym wszystkim chodzi o pieniądze

 5. MAREK P.

  10 czerwca 2021 godzina 19:37

  czyli konserwator przez 40 lat nie wywiązywał się ze swoich zadań! ukarać winnych!

 6. dziadek

  11 czerwca 2021 godzina 15:11

  Jakoś nikt się nie interesuje pięknym żeliwnym epitafium po prawej stronie wejścia do kaplicy Sarnów.Brakuje już kilku elementów żeliwnych,może konserwator zabytków się tym zajmie.

  • Paul

   21 czerwca 2021 godzina 14:43

   Wizja lokalna przedstawicieli WUKZ w Krakowie- delegatura w Tarnowie na Bocheńskim Cmentarzu przy ul.Orackiej odbędzie się 29.06.2921 od ok.9:30,
   Może temat bedzie załatwiony – Grobowiec Sarnów”..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra