- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

Konserwator zabytków: dotychczasowe decyzje wydawane przez BZUK z pominięciem Urzędu Ochrony Zabytków były bezprawne!?

Fot. Archiwum BBzBliska
- REKLAMA -

Wojewódzki Konserwator Zabytków zapewnia, że wszystkie decyzje wydawane w sprawie prac remontowych na cmentarzu komunalnym przy ulicy Orackiej, od chwili wpisania nekropolii do rejestru zabytków, czyli od ponad 40 lat, powinny być z nim konsultowane.

– Dotychczasowe decyzje wydawane przez Bocheńskie Zakładów Usług Komunalnych Sp. z.o.o. z pominięciem Urzędu Ochrony Zabytków były bezprawne – zapewnia Magdalena Miszczyk
Rzecznik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie.

Problem pojawił się kilka tygodni temu, gdy okazało się, że do remontu nagrobka (nawet w nowej części cmentarza w Bochni) nie wystarczy zgłoszenie do BZUK, ale konieczna jest zgoda Konserwatora Zabytków. To w wielu przypadkach wiązało się z długą procedurą oczekiwania na akceptację robót, a czasami także z koniecznością zmiany np. zaplanowanego materiału.

O sprawie pisaliśmy TUTAJ.

Z pytaniem, czy jest możliwe ograniczenie konieczności uzyskania stosowanego pozwolenia tylko do nagrobków zlokalizowanych w części starej  cmentarza, zwróciliśmy się do WUOZ w Krakowie.

Rzecznik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie poinformowała, że sprawa jest rozpatrywana

– Do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie – Delegatura w Tarnowie wpłynął wniosek Bocheńskich Zakładów Usług Komunalnych Sp. z.o.o. w sprawie szczegółowego określenia, które groby i kwatery podlegają ochronie konserwatorskiej wynikającej z wpisu do rejestru zabytków cmentarza komunalnego przy ul. Orackiej w Bochni. Urząd wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych oraz o przekazanie materiałów archiwalnych dot. bocheńskiej nekropolii, koniecznych do rozpatrzenia sprawy – informuje portal bochniazbliska.pl Magdalena Miszczyk.

Analizowany jest także wniosek SBiMZB, które także wnosi o zmianę stanowiska WUOZ w zakresie doprecyzowania obszaru cmentarza objętego ochrona konserwatorską do 18 kwater, tj. terenu zajmowanego przez cmentarz w dacie wpisania do rejestru zabytków, odstąpienia od wydawania wytycznych i ograniczeń dla terenów cmentarza dołączonych po dacie wpisania do rejestru zabytków, dopuszczenie przebudowy nagrobków wtórnych w strefie zabytkowej w technologii i formie nawiązującej do pierwotnych nagrobków.

Cmentarz komunalny przy ul. Orackiej w Bochni został wpisany  do rejestru zabytków decyzją z 30 maja 1980 r. pod numerem rejestru  A-217. Zgodnie z przepisem art. 36 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami prowadzenie robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru, wymaga uzyskania pozwolenia Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

9 komentarzy

9 Comments

 1. płat - NIK

  10 czerwca 2021 godzina 13:31

  W WKOZ nudzą się i szukają sobie dodatkowych zajęć, których terminowo nie będą w stanie wykonać !
  Zdecydowana akcja Polaków, wsparta głosami Parlamentarzystów, winna dać asumpt do zmiany chorej ustawy z 1980 roku. A więc do roboty – wszyscy !!!

 2. Paul

  10 czerwca 2021 godzina 15:09

  Przed wydaniem Decyzji zezwalającej na remont, odbudowę czy przebudowę -w niezbędnym zakresie- warto wnioskować o wizję lokalną z udziałem Przedstawicieli WUOKZ, Wnioskodawcy i Wykonawcy przy odnawianym grobowcu, w celu ustalenia właściwego stanu faktycznego zabudowy sąsiedniej i uzgodnienia niezbędnego zakresu robót.

 3. do Paul

  10 czerwca 2021 godzina 17:01

  Widzę, że jesteś zielony w temacie( prawdopodobnie nie uczestniczyłeś w tym procederze) , a chcesz tworzyć nowe warunki. Czy zarządca cmentarza Bzuk z nadania UM nie wystarczy dla właściciela grobowca (wydania opłacanego pozwolenia) do uzasadnionej naprawy czy też poprawy wizerunku i funkcjonalności ? A może PINB też zatrudnić , niech też dorobią sobie na koszt obywatelskiej postawy Mieszkańca.Jak szaleć to szaleć bez końca !!!

  • Paul

   11 czerwca 2021 godzina 17:10

   Akurat jestem zainteresowany tematem i w związku z tym faktem, chcę załatwić sprawę zgodnie z prawem i dobrze ” pojetym interesem społecznym”..
   A to oznacza…, Bez „przesadyzmu” ze strony WUKOZ..

   • Paul

    12 czerwca 2021 godzina 08:53

    Kontynuując temat przedstawiam z „Raportu o stanie GMB za 2020r”
    „Cmentarz komunalny przy ul.Orackiej jako obszar wpisano do rejestru zabytków w 1980r. Ponieważ wpis do rejestru-cmentarza- jako określenia ogólnego przedmiotu jest niewystarczający i nieprecyzyjny dlatego dla 44 grobów na tym cmentarzu została założona Karta Zabytku Ruchomego i te groby znajdują się pod szczególną ochroną konserwatorską. Ponadto indywidualnie do Rejestru Zabytków wpisano cmentarz wojenny nr 314, kaplicę Św.Stanislawa oraz grobowiec Gorskich”
    Jakie Wnioski z przytoczonych faktów dla WUKOZ i starajacych się o utrzymanie bądź doprowadzenie do estetycznego stanu miejsc pochówku Najbliższych. Współpraca i zrozumienie.

    • do Paul

     12 czerwca 2021 godzina 17:44

     I takie rozwiązanie jakie przedstawiłeś jest do zaakceptowania a nie jakieś brednie rzecznika !!!
     Zwracam honor Panie Leszku, za wcześniejszą odpowiedź z 10 czerwca ! !!!

 4. Zywy

  10 czerwca 2021 godzina 17:45

  Wiadomo że w tym wszystkim chodzi o pieniądze

 5. MAREK P.

  10 czerwca 2021 godzina 19:37

  czyli konserwator przez 40 lat nie wywiązywał się ze swoich zadań! ukarać winnych!

 6. dziadek

  11 czerwca 2021 godzina 15:11

  Jakoś nikt się nie interesuje pięknym żeliwnym epitafium po prawej stronie wejścia do kaplicy Sarnów.Brakuje już kilku elementów żeliwnych,może konserwator zabytków się tym zajmie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra