- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

Konserwator zabytków: dotychczasowe decyzje wydawane przez BZUK z pominięciem Urzędu Ochrony Zabytków były bezprawne!?

Fot. Archiwum BBzBliska
- REKLAMA -

Wojewódzki Konserwator Zabytków zapewnia, że wszystkie decyzje wydawane w sprawie prac remontowych na cmentarzu komunalnym przy ulicy Orackiej, od chwili wpisania nekropolii do rejestru zabytków, czyli od ponad 40 lat, powinny być z nim konsultowane.

– Dotychczasowe decyzje wydawane przez Bocheńskie Zakładów Usług Komunalnych Sp. z.o.o. z pominięciem Urzędu Ochrony Zabytków były bezprawne – zapewnia Magdalena Miszczyk
Rzecznik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie.

Problem pojawił się kilka tygodni temu, gdy okazało się, że do remontu nagrobka (nawet w nowej części cmentarza w Bochni) nie wystarczy zgłoszenie do BZUK, ale konieczna jest zgoda Konserwatora Zabytków. To w wielu przypadkach wiązało się z długą procedurą oczekiwania na akceptację robót, a czasami także z koniecznością zmiany np. zaplanowanego materiału.

O sprawie pisaliśmy TUTAJ.

Z pytaniem, czy jest możliwe ograniczenie konieczności uzyskania stosowanego pozwolenia tylko do nagrobków zlokalizowanych w części starej  cmentarza, zwróciliśmy się do WUOZ w Krakowie.

Rzecznik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie poinformowała, że sprawa jest rozpatrywana

– Do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie – Delegatura w Tarnowie wpłynął wniosek Bocheńskich Zakładów Usług Komunalnych Sp. z.o.o. w sprawie szczegółowego określenia, które groby i kwatery podlegają ochronie konserwatorskiej wynikającej z wpisu do rejestru zabytków cmentarza komunalnego przy ul. Orackiej w Bochni. Urząd wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych oraz o przekazanie materiałów archiwalnych dot. bocheńskiej nekropolii, koniecznych do rozpatrzenia sprawy – informuje portal bochniazbliska.pl Magdalena Miszczyk.

Analizowany jest także wniosek SBiMZB, które także wnosi o zmianę stanowiska WUOZ w zakresie doprecyzowania obszaru cmentarza objętego ochrona konserwatorską do 18 kwater, tj. terenu zajmowanego przez cmentarz w dacie wpisania do rejestru zabytków, odstąpienia od wydawania wytycznych i ograniczeń dla terenów cmentarza dołączonych po dacie wpisania do rejestru zabytków, dopuszczenie przebudowy nagrobków wtórnych w strefie zabytkowej w technologii i formie nawiązującej do pierwotnych nagrobków.

Cmentarz komunalny przy ul. Orackiej w Bochni został wpisany  do rejestru zabytków decyzją z 30 maja 1980 r. pod numerem rejestru  A-217. Zgodnie z przepisem art. 36 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami prowadzenie robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru, wymaga uzyskania pozwolenia Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

12 komentarzy
- REKLAMA -
Góra