- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

Kolejny niebezpieczny pocisk artyleryjski. Tym razem znaleziono go w Żegocinie

- REKLAMA -

Mieszkaniec Żegociny, w pobliżu swojej działki w lesie znalazł pocisk artyleryjski pochodzący prawdopodobnie z czasów II wojny światowej. Mężczyzna poinformował o niebezpiecznym znalezisku policjantów. Niewybuchem zajęli się saperzy.

W poniedziałek, tuż po godzinie 19.00 dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Bochni został powiadomiony o niebezpiecznym znalezisku, na które natrafił w rejonie swojej posesji mieszkaniec Żegociny.

– Skierowany na miejsce funkcjonariusz grupy minersko-pirotechnicznej wstępnie potwierdził, że jest to pocisk artyleryjski, pochodzący prawdopodobnie z czasów II wojny światowej o nazwie „szrapnel” – wyjaśnia Łukasz Ostręga, rzecznik prasowy KPP w Bochni.

Jak bardzo niebezpieczne to było znalezisko świadczy choćby opis tego rodzaju broni:

W początkach Wielkiej Wojny najdoskonalszym narzędziem wydawał się pochodzący z roku 1803 wynalazek angielskiego generała Henry Shrapnela, zwany od jego nazwiska szrapnelem. Oczywiście odpowiednio zmodyfikowanym i unowocześnionym. Sens wynalazku polegał na tym, że artylerzysta ustawiał detonator pocisku na określony czas eksplozji tak, aby pocisk detonował nad głowami żołnierzy rażąc ich ołowianymi kulkami. Skuteczny zasięg tych minipocisków sięgał +/- 150 m.”

* granat do niemieckiego działa polowego kal. 7,7 cm 

O znalezisku natychmiast powiadomiono oficera dyżurnego z Jednostki Sapersko-Minerskiej w Krakowie. Policjanci zabezpieczyli miejsce znalezienia granatu do czasu przyjazdu saperów, którzy usunęli niewybuch. 

Policja przypomina ! 

Pamiętajmy, że znalezisk przypominających niewybuchy nie wolno pod żadnym pozorem dotykać, ani tym bardziej przenosić czy rozbrajać. Miejsce, w którym znaleziono niebezpieczny przedmiot, dobrze jest zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych, a w szczególności dzieci. Jeśli znajdujemy się na otwartej przestrzeni lub w lesie, należy to miejsce tak oznaczyć, by nikt tam nie wszedł i można je było bez trudu odnaleźć. O znalezisku należy jak najszybciej zawiadomić najbliższą jednostkę Policji. Policjanci zabezpieczą teren i powiadomią saperów. Pamiętajmy, że bardzo duże pociski mogą mieć pole rażenia nawet do kilkuset metrów.

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra