- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

Już 11 lipca zaplanowano sąsiedzkie Targi Rzeczy Wszelakich w Bochni

- REKLAMA -

Jeżeli masz w domu rzeczy, których już nie potrzebujesz, nie używasz, a mogą przydać się komuś innemu – przynieś je 11 lipca (sobota) na „Mój Rynek”, przy ul. Partyzantów w Bochni, który zamieni się tego dnia w Sąsiedzkie Targi Rzeczy Wszelakich. Pomysłodawczyniami i organizatorkami akcji są: Beata Szewczyk i Agnieszka Fischer.

Jak zadbać o nasz świat? Jak pomóc innym? Jak płacić mniej za odpady? Jak posprzątać własną przestrzeń, by nasze życie zmieniło się na zawsze? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź, biorąc udział we wspaniałej inicjatywie obywatelskiej, jaką są:
Sąsiedzkie Targi Rzeczy Wszelakich w Bochni.

– Człowiek od zawsze pozostawiał po sobie ślad na Ziemi, niechlubny ślad, w postaci śmieci. Do czasów rewolucji przemysłowej, która zapoczątkowana została w XIX wieku, odpady były niemalże w 100% biodegradowalne podkreśla Beata Szewczyk, jedna z organizatorek akcji.

Od czasów, kiedy to nastąpiła masowa produkcja przedmiotów, które były tańsze i z łatwością zastępowały te stare, rozpoczął się proces degradacji świata i stan ten trwa do dziś.

– Mimo usilnych starań część odpadów, które produkuje człowiek na całym świecie, wymyka się systemowi ich zbiórki. Śmieci trafiają do miejsc dla nich niepowołanych. Wiele organizmów myli śmieci z elementami pożywienia i umiera podkreśla Beata Szewczyk.

Co możemy zatem zrobić, by uniknąć świata, na którym nie ma miejsca dla żywych organizmów, w tym ludzi? Jedynym rozwiązaniem jest obranie kierunku „drogi bez śmieci”.

Bezśmieciowe życie sprowadza się w praktyce do stosowania tzw. zasad 5R:

  • Refuse (odmawiaj) – odmawiaj zakupów w plastikowych opakowaniach, nie zabieraj ulotek reklamowych, jednorazowych opakowań.
  • Reduce (ograniczaj) – tutaj jest miejsce na minimalizm, czyli uproszczenie życia poprzez pozbycie się nadmiaru przedmiotów oraz zbędnych rzeczy. Im mniej posiadamy, tym mniejsza szansa, że rzeczy, które nam się znudzą wylądują na śmietniku.
  • Reuse (używaj ponownie) – używaj wielorazowych opakowań, artykułów higienicznych.
  • Recycle (segreguj i przetwarzaj) – zadbaj o to, żeby zbędne rzeczy zostały przerobione na coś pożytecznego. Segreguj śmieci.
    Rot (kompostuj) – kompostuj odpadki organiczne, otrzymując z nich energię lub naturalny nawóz. Oddawaj naturze to, co jest materią organiczną.

Dobrym pomysłem jest dodanie szóstej zasady:

  • Repair – naprawiaj zamiast wyrzucać.

Weźmy życie w nasze ręce i zawalczmy o „drogę bez śmieci”
Zapraszamy na Sąsiedzkie Targi Rzeczy Wszelakich
w Bochni 11 lipca w godzinach 8:00-14:00 „Mój Rynek” przy ul. Partyzantów w Bochni

Zasady udziału w Sąsiedzkich Targach Rzeczy Wszelakich w Bochni
– oddaj, wymień, sprzedaj.

Targi rzeczy wszelakich odbędą się 11 lipca w godz. 8:00-14:00 na terenie Targowiska „Mój Rynek” przy ul. Partyzantów w Bochni.
Wstęp kupujących na wydarzenie jest bezpłatny.

Celem Targów jest wymiana przedmiotów przyniesionych przez uczestników. Rzeczy można również odsprzedać lub oddać.
Przedmiotami wystawianymi na wymianę lub sprzedaż mogą być rzeczy będące własnością uczestników wyprzedaży, pochodzące z ich domów. Rzeczy mogą być nowe (nieudane zakupy/prezenty) i używane.

Zabroniony jest handel przedmiotami niebezpiecznymi zgodnie z regulaminem Targowiska „Mój Rynek” dostępny TUTAJ .

Wysokość opłaty targowej za stół handlowy to 5,00 zł pozostałe stanowiska zgodnie z uchwałą w sprawie opłaty targowej na terenie Gminy Miasta Bochnia TUTAJ

Po zamknięciu swojego stanowiska, należy zostawić porządek i zabrać ze sobą wszystkie rzeczy, które nie zostały sprzedane. Wystawcy mogą organizować stoiska od godziny 7:30 Na terenie targowiska można skorzystać z parkingu .

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra