Artykuł partnerski

Gm. Bochnia. Nagroda im. Józefa Ślisza dla KGW z Cikowic

fot. Adam Guz/ KPRM

Rekomendowane przez poseł Józefę Szczurek-Żelazko Koło Gospodyń Wiejskich w Cikowicach zostało uhonorowane w sobotę podczas Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce k. Rzeszowa nagrodą im. Józefa Ślisza. KGW z Cikowic wyróżniono za popularyzowanie dziedzictwa kulturowego, kultywowanie tradycji, pobudzanie aktywności oraz integrację środowiska wiejskiego

Panie z KGW w Cikowicach nagrodę odebrały z rąk premiera Mateusza Morawieckiego.

– Nagrody należą się dla tych kół, które tu są i dla dwudziestu paru tysięcy kół, które są rozsiane po całej Polsce. Ogromne, ogromne słowa podziękowania i brawa – mówił podczas uroczystości wręczenia nagród premier Morawiecki.

Nagrodę wręczali także prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz, przewodniczący Kapituły Fundacji Europejski Fundusz Wsi Polskiej Artur Balazs oraz córka Józefa Ślisza, Elżbieta Bienias.

Nagroda im. Józefa Ślisza przyznawana przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej ma na celu uhonorowanie organizacji bądź osób, które wyróżniają się zaangażowaniem w propagowanie postaw obywatelskich i demokratycznych, szerzenie wartości chrześcijańskich oraz szeroko pojęty rozwój obszarów wiejskich.

-Cieszę się przedstawicielki tego koła zostały docenione. Na wyróżnienie zasługują też panie z innych kół rozsianych po terenie powiatu bocheńskiego i brzeskiego. To niesamowite kobiety, zdolne, kultywujące tradycje, integrujące środowisko. 18 lutego miałam okazję spotkać się z przedstawicielkami KGW w Brzesku podczas konsultacji regionalnych „Należność i rozwój Kół Gospodyń Wiejskich bez obaw i obowiązków. Wspólna dyskusja: wsparcie finansowe, działalność KGW, wydatki i rozliczenia” – mówi poseł Józefa Szczurek-Żelazko.

W spotkaniu wzięło udział około 300 pań. Konsultacje te były pokłosiem wdrożenia ustawy przyjętej pod koniec ubiegłego roku, która otwiera nowe możliwości dla kobiet działających w Kołach Gospodyń Wiejskich.
Do tej pory bardzo doskwierało kobietom działającym w KGW, że nie miały osobowości prawnej, że nie mogły aplikować o środki na realizacje swoich pomysłów.

-Ta ustawa daje szansę na rozwój KGW. Spotkanie zorganizowałam, by dać jasne wskazówki kobietom, w którym obszarze aktywizować się, w jakim kierunku można się rozwijać, jak pozyskiwać środki i jak je rozliczać dodaje poseł Józefa Szczurek-Żelazko.

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra