- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

Eugeniusz Oleksiński z Bochni odebrał Krzyż Wolności i Solidarności

Fot. IPN w Krakowie
- REKLAMA -

Dyrektor Oddziału IPN w Krakowie dr hab. Filip Musiał wręczył Krzyż Wolności i Solidarności Eugeniuszowi Oleksińskiemu byłemu działaczowi NSZZ „Solidarność”. Mieszkaniec Bochni ze względu na stan zdrowia nie mógł być obecny na uroczystości w Krakowie.

Eugeniusz Edward Oleksiński, ur. 1949 w Mikluszowicach. Był pracownikiem Zakładu Przetwórstwa Hutniczego w Bochni. Jesienią 1980 r. zaangażował się w powołanie w miejscu pracy struktur NSZZ „Solidarność”. Został wybrany zastępcą przewodniczącego komisji zakładowej związku. Uczestniczył w zjeździe małopolskich delegatów regionalnych „S”.

Po wprowadzeniu stanu wojennego, w dniach 13-15 grudnia 1981 r. brał udział w strajku okupacyjnym w zakładzie. Był członkiem komitetu strajkowego. Po pacyfikacji strajku został zatrzymany i tymczasowo aresztowany. Sąd Wojewódzki w Tarnowie skazał go 5 stycznia 1982 r. na trzy lata więzienia. Trafił do zakładu karnego w Tarnowie (od 30 sierpnia 1982 r. do 1 lutego 1983 r. korzystał z przerwy w odbywaniu kary z powodu trudnej sytuacji rodzinnej). Został zwolniony 28 lipca 1983 r. na podstawie przepisów amnestyjnych. Mieszka w Bochni.

1 Komentarz

1 Komentarz

  1. Avatar

    Anonim

    04 stycznia 2023 godzina 19:17

    na otarcie łez dla wielkiego krzykacza,,robił więcej szumu wokół siebie,niż tej uczciwej działalności związkowej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra