Blisko 250 tysięcy złotych z programu Erasmus + otrzyma Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. ks. Jana Twardowskiego. Projekt pn. „Z bryłką soli poznajemy Stary Ląd” został zatwierdzony do realizacji. Wniosek uzyskał bardzo wysokie noty – 92 na 100 możliwych punktów.
-Efektywność nauki wzrasta, kiedy uczniowie mają możliwość bezpośredniego doświadczania, działania, obserwowania, wymiany doświadczeń, rozwiązywania problemów, nawiązywania kontaktów społecznych w szeroko rozumianej rzeczywistości. Dlatego od lat piszę projekty, dzięki którym uczniowie wyjeżdżają do Niemiec, Rumunii, Czech, Grecji i na Litwę. Tym razem będzie jeszcze Portugalia i Turcja — mówi Joanna Stano-Kulas z-ca dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. ks. Jana Twardowskiego w Bochni
Bochnia od wieków kojarzy się z solą. To tutaj znajduje się najstarsza kopalnia w Polsce, wpisana na listę UNESCO. Nic dziwnego, że właśnie ten minerał stał się tematem przewodnim projektu. Uczniowie będą poznawali dawne i współczesne technologie wydobycia soli w Polsce oraz krajach partnerskich. Ponadto będą się uczyć podstawowych zwrotów językowych krajów partnerskich oraz kultury i zwyczajów regionu.
-Będziemy poszukiwać tego, co nas łączy i pozwala na lepsze zrozumienie — dodaje Teresa Jaszczyńska
Projekt został napisany na podstawie potrzeb edukacyjnych uczniów z niepełnosprawnością intelektualną oraz współistniejącymi chorobami. Realizacja jest szansą rozwijania i wzmacniania wybranych kompetencji kluczowych z uwzględnieniem dotychczasowego doświadczenia uczniów, zdobytego na zagranicznych wyjazdach do zagranicznych, partnerskich szkół.
Uczniowie ze szkoły podstawowej pojadą do Turcji i Grecji, zaś uczniowie ze szkoły ponadpodstawowej odwiedzą Rumunię i Portugalię.