- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

Dziś sesja nadzwyczajna w sprawie nowych stawek za odbiór śmieci. Jest też kolejne stanowisko radnych BWS

- REKLAMA -

Podczas zwołanej na dziś nadzwyczajnej sesji RM w Bochni, radni po raz kolejny pochylą się nad nowymi stawkami za odbiór śmieci w Bochni. Chodzi o podwyżkę z 24 zł na 29,50 zł.

Proponowana podczas ostatniej sesji zmiana nie została wprowadzona. Pisaliśmy o tym TUTAJ

Tymczasem magistrat wytłumaczył wczoraj konieczność podwyżek ZOBACZ.

Wczoraj też klub radnych BWS przygotował kolejne oświadczenie w tej sprawie.

Oto jego treść:

Działając w imieniu Klubu Radnych  BWS ponownie zwracam  się do Burmistrza  i  Radnych Miasta Bochnia , aby utrzymać w 2021 r stawkę opłaty za gospodarowanie opłatami komunalnymi w wys. 24 zł od 1 mieszkańca miesięcznie (tj.48 zł za śmieci niesegregowane) i nie zwiększać jej do proponowanej przez Burmistrza stawki  29,50 zł  (tj. 59 zl za śmieci niesegregowane).

Należy także zwiększyć do 5 zł ulgę za domowe kompostowanie odpadów zielonych (co  wyliczono w trakcie posiedzenia Komisji Rewizyjnej).   

Obowiązująca aktualnie  w Bochni stawka tzw. opłaty śmieciowej  w wys. 24 zł  jest jedną  z wyższych w województwie i przyjęta została w dziwnych okolicznościach  na początku 2020 r w formie aneksu do umowy , na podstawie której  Zleceniobiorca (konsorcjum BZUK z firmą prywatną) pierwotnie powinien był do końca grudnia 2020 stosować  stawkę opłaty miesięcznej w wys.  17 zł od 1 mieszkańca.                                                                                                                                                                              Uzasadnienie do kolejnej podwyżki jest pełne błędów a nawet przekłamań.               

 Trzeba  uszczelnić „dziurawy” system nadzoru nad  ilością śmieci wywożonych z miasta na tzw. RIPOK-i , szczególnie że zmianie ulega sposób rozliczeń –  z ryczałtowego na ilościowy.   Niezbędne jest zebranie od mieszkańców nowych deklaracji dotyczących gospodarki odpadami.  Przy obecnym stanie zatrudnienia w UM Bochnia jest  to operacja możliwa do wykonania w ciągu 2-3 tygodni i pozwoli znacząco zmniejszyć  tzw. szarą  strefę producentów odpadów.                                                                                                                  Rozpisanie nowego przetargu powinno być poprzedzone opracowaniem nowej specyfikacji, która nie będzie dyskwalifikować niewielkich firm ( jak np. BZUK) zajmujących się gospodarką odpadami. Miejska spółka powinna zostać  odpowiednio doposażona i musi skupić się na obsłudze miasta Bochni   a nie innych gmin, co jest obecnie praktykowane przez BZUK.  

 Na koniec pragnę podkreślić, że powszechny  sprzeciw budzi  zamówiona w lokalnych portalach pseudo-informacja  ze strony osób podpisujących się  „Urząd Miasta Bochnia”. Czy ma ona  na celu rozmydlenie powodów kolejnej próby forsowania podwyżki przez Burmistrza Kolawińskiego i jego ekipę na  sesji nadzwyczajnej, o której zwołanie zawnioskował Burmistrz ?

Nie pierwszy raz w ostatnim czasie w  Bochni  za pieniądze podatników anonimowi urzędnicy próbują wpływać na  decyzje suwerennej Rady Miasta.

Bochnia, 2.12.2020 r

W imieniu Klubu Radnych Bocheńska Wspólnota Samorządowa

 Przewodniczący Klubu   Jerzy Lysy

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra