- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

Czy w kosmosie żyją węże? czyli Mobilne Planetarium Kopernika w Szczurowej

- REKLAMA -


By poczuć się jak astronom, wystarczy podnieść głowę i spojrzeć w niebo. Jak wyglądają najbardziej znane gwiazdozbiory? Gdzie ich szukać? Czy warto? Jest okazja, by się przekonać! Choć wakacje trwają w najlepsze Planetobus z Centrum Nauki Kopernik z mobilnym planetarium na pokładzie nie „wybrał się” na odpoczynek tylko przemierza Polskę wszerz i wzdłuż by spotkać się z dziećmi i młodzieżą. I tak 1 i 2 lipca pojawi się w Gminnym Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Szczurowej w powiecie brzeskim.

Wszyscy możemy być astronomami!

Ekipa Planetobusu będzie do tego zachęcać, bo astronomia to fascynująca i łatwo dostępna dziedzina nauki. Do obserwacji nieba nie jest potrzebny jest specjalistyczny sprzęt. Wystarczy w bezchmurny wieczór wybrać się w ciemne miejsce, spojrzeć w górę i skupić wzrok. Pomocne są także specjalne aplikacje na smartfony, ułatwiające identyfikację konkretnych gwiazd i innych obiektów. Wszyscy uczestniczący w nieodpłatnych pokazach mobilnego planetarium otrzymają „Poradnik młodego naukowca – Planetobus”, pełen astronomicznych ciekawostek, informacji o gwiazdach i planetach oraz eksperymentów, które można samodzielnie wykonać w domu.

Co przywozi Planetobus?

Mobilne planetarium, podróżujące Planetobusem, to duży namiot z dachem w kształcie kopuły o średnicy 7 metrów. W środku zmieści się ok 30 osób. Na półokrągłym „suficie” widzowie oglądają pokazy astronomiczne, prowadzone na żywo przez edukatorów z Centrum Nauki Kopernik. W jasny dzień zobaczą niebo pełne gwiazd i poznają najciekawsze konstelacje widoczne aktualnie na niebie. Uczniowie zobaczą między innymi mgławicę M27 zwaną potocznie „Hantle”, sprawdzą jaką inną nazwę niż „Orzeł” nosi mgławica M16 z gwiazdozbioru Węża i poznają 13. gwiazdozbiór zodiakalny, czyli Wężownika.

Wspólny Program Ministra Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik pod nazwą Nauka dla Ciebie finansowany jest w ramach dotacji Ministra Nauki.

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra