- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

Burmistrzowie i wójtowie w obronie bocheńskiego szpitala

- REKLAMA -

Dziś odbyło się posiedzenie Konwentu starosty, burmistrzów i wójtów z terenu Powiatu Bocheńskiego. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele wszystkich samorządów z Bocheńszczyzny.

Posiedzenie dotyczyło planowanej reformy szpitali. I było pokłosiem wypowiedzi ministra zdrowia o przejęciu nadzoru nad szpitalami przez Skarb Państwa. Przedstawiciele starostwa bocheńskiego uznali, że podejmowane przez rząd działania niosą realne zagrożenie dla istnienia bocheńskiej placówki.

– Jeśli teraz będziemy milczeć i udawać, że nie ma tematu, to obudzimy się w sytuacji, gdzie działalność szpitala w Bochni będzie ograniczana na rzecz innych podmiotów. Głos mieszkańców Powiatu Bocheńskiego musi być usłyszany. Dlatego po raz kolejny apeluję o wsparcie obrony bocheńskiego szpitala przez wszystkich, którym na sercu leży dobro bocheńskiej placówki. Nie chce upolityczniać sprawy. My jesteśmy po prostu za  zapewnieniem odpowiedniej opieki zdrowotnej dla mieszkańców powiatu – podkreślał podczas spotkania Starosta Bocheński Adam Korta.

Obawy samorządowców biorą się z faktu, że 23 grudnia 2020 roku powstał specjalny zespół ds. restrukturyzacji szpitali, który ma przygotować zmiany w funkcjonowaniu szpitali powiatowych.

Kwestia ta została także poruszona podczas Zespołu do spraw Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego z udziałem Ministrów Zdrowia Anny Goławskiej i Macieja Miłkowskiego, który odbył się dziś rano.

Jak wyjaśniali przedstawiciele rządu zespół ma w ciągu 6 tygodni przygotować propozycję zmian. Do końca lutego ma być wypracowany projekt, a ustawa ma być przygotowana jeszcze w maju tego roku.

Pracę zespołu potwierdził Minister Zdrowia Adam Niedzielski, który na antenie TVN24 przyznał .

– Pracujemy nad taką koncepcją. Oznaczałaby ona przejęcie własności nad szpitalami przez m.in. Skarb Państwa, chociaż jest kilka opcji, które są również analizowane, ale to jest pomysł najpoważniejszy. Myślę że pandemia bardzo dużo nas nauczyła, a szczególnie dała dużo doświadczeń i widać, że to rozproszone zarządzanie, rozproszenie zasobów, właścicieli, powoduje bałagan organizacyjny – mówił przedstawiciel rządu.

Wszyscy obecni podczas konwentu burmistrzowie oraz wójtowie gmin, zgodzili się, że należy wyrazić sprzeciw wobec planowanych zmian właścicielskich. Jeszcze w tym tygodniu będzie uzgodnione wspólne stanowisko, które trafi m.in. do zespołu ds. restrukturyzacji szpitali.

– Nikt nie będzie dbał o tą jednostkę tak jak dba samorząd powiatowy. Nie po to 21 lat temu samorządy przejmowały szpitale wraz z ich długami, aby je teraz w dobrej kondycji oddać. Niejednokrotnie przed kościołami pracownicy szpitala zbierali środki, aby placówka przetrwała. Dla Warszawy nasz szpital jest peryferyjny, a dla nas jest centrum powiatu – dodaje wicestarosta Ryszard Drożdżak.

2 komentarze

2 Comments

  1. Greta

    12 stycznia 2021 godzina 20:23

    Noi jest kolejny błachy powód do zrobienia sobie zdjęcia ala coś przecież robię, już żal patrzeć ma tego S. A poważne sprawy leżą…..oto powiat właśnie!

  2. Wojtala70

    12 stycznia 2021 godzina 22:46

    Brawo Samorząd!Nie dajcie szpitala byle komu!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra