- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

BRZESKO. Ruszyła budowa „Sądeczanki”. Pierwszą łopatę wbił minister Adamczyk ZDJĘCIA, WIDEO

- REKLAMA -

Dziś rozpoczęła się budowa kolejnego odcinka łącznika brzeskiego w ciągu drogi krajowej nr 75 w Małopolsce. To jednocześnie pierwszy budowany odcinek nowej, dwujezdniowej DK75 Brzesko – Nowy Sącz, nazywanej „Sądeczanką”.

– To kolejna istotna inwestycja w Małopolsce na którą czekają tysiące kierowców. Nowa droga o wysokich parametrach technicznych zwiększy bezpieczeństwo ruchu drogowego, rozładuje korki w godzinach szczytu i wyprowadzi ruch tranzytowy z centrum Brzeska, kumulujący się między autostradą A4 a wyjazdem w kierunku Nowego Sącza – powiedział dziś w Brzesku minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Realizacja tego zadania jest niezwykle ważna i potrzebna, bo łącznik brzeski jest fragmentem większego układu komunikacyjnego, który docelowo połączy Nowy Sącz z autostradą A4 i tym samym otworzy Sądecczyznę nie tylko na Małopolskę, ale także na cały kraj.

-I nwestycja sprawi, że szpital zyska kolejny bezpieczny dojazd dla karetek – zwróciła uwagę poseł Józefa Szczurek-Żelazko


Dwujezdniowa droga klasy GP o długości ok. 3 km rozpocznie się od zrealizowanego już i oddanego do ruchu w 2016 r. I etapu łącznika, który przebiega od węzła Brzesko na A4 do DK94.

Wykonawca przystąpił już do wytyczenia geodezyjnego drogi i przygotowania terenu do budowy. Prace rozpoczną też archeolodzy. Nowa droga od strony zachodniej ominie miasto, wyprowadzając tym samym ruch tranzytowy z Brzeska w kierunku Nowego Sącza.

Inwestycja obejmuje budowę drogi głównej ruch przyspieszonego, łącznic, dodatkowych jezdni zlokalizowanych w pasie drogi głównej, a także budowę lub przebudowę infrastruktury dla pieszych i rowerzystów.

Powstaną obiekty inżynierskie i system odwodnienia terenu, w tym urządzenia odwadniające – rowy, kanalizacja deszczowa, urządzenia podczyszczające, zbiorniki retencyjne i retencyjno-infiltracyjne. Przebudowane zostaną istniejące drogi i skrzyżowania, urządzenia teletechniczne i energetyczne, sieci wodociągowe, sieci gazowe, urządzenia melioracyjne i hydrologiczne oraz urządzenia kolejowe. Przewidziano także zabezpieczenia akustyczne, przepusty ekologiczne wraz z ogrodzeniem naprowadzającym, zieleń i ogrodzenie drogi głównej. Wybudowane zostaną dwa mosty nad rzeką Uszwicą, wiadukt w Brzesku oraz przejścia dla zwierząt. Na długości ponad 400 m zostanie przełożone koryto rzeki Uszwicy.

Zakończenie budowy planowane jest w 2024 r.

Aneks do programu inwestycji dla budowy drogi krajowej nr 75 na odcinku Brzesko – Nowy Sącz, zwiększający finansowanie dla tego zadania, został podpisany w 2016 r. przez ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka.

Początkowo ten odcinek planowany był jako droga jednojezdniowa, jednak analiza i prognoza ruchu przeprowadzone w ramach studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego wykazały, że taki przekrój może się okazać niewystarczający.

2 komentarze

2 Comments

 1. Avatar

  HB

  26 września 2022 godzina 21:59

  tylko mały szczegół dzisiaj jest 26 września, a na podpisy pod zdjęciami podają 27.09.2022

 2. Avatar

  Z Brzeska

  28 września 2022 godzina 07:22

  Nie ma starosty, nie ma burmistrza?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra