- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

Brzesko. Już otwarte! Restauracja w Pałacu Goetza

Od piątku czynna jest Restauracja Pałac Goetz w Brzesku. Mieści się ona w korpusie głównym, najbardziej reprezentacyjnej części obiektu. Wejście znajduje się od strony północnej (na tarasie).

– Nasze wiosenne menu to tradycyjne polskie smaki w subtelnej i nowatorskiej odsłonie. Dla wszystkich którzy odwiedzą naszą Restaurację w ten weekend przygotowaliśmy drobny upominek. Serdecznie zapraszamy i życzymy miłych wrażeń – napisali na Fb przedstawiciele Pałacu Goetza.

Niezwykłe miejsce i niezwykli ludzie                                                         

Historia pałacu jest niezwykła, podobnie zresztą jak ludzie którzy ją tworzyli. Pracowici, skromni i oddani sprawie. Tacy właśnie byli Goetzowie twórcy Browaru Okocim. Dewizą rodu Goetzów były słowa „Pracą i prawdą”. Bo tak dokładnie żyli. Zacznijmy jednak od początku. Jan Ewangelista Goetz do niewielkiego miasteczka w Małopolsce przybył w pierwszej połowie XIX wieku. W 1845 roku rozpoczął budowę browaru i pałacu.

Niewielki zakład szybko przekształcił się w poważne przedsiębiorstwo dające zatrudnienie mieszkańcom Okocimia i Brzeska. Był to zresztą przed wybuchem wojny największy tego typu zakład w całej Galicji.
Goetz nie tylko był dobrym pracodawcą, był także człowiekiem dbającym o swoich pracowników. To on założył pierwszą w Polsce Kasę Wsparcia i Chorych, ale też wybudował szkołę i piękny kościół.
Ludzie kochali go za dobre serce i pomoc, nigdy nie zdążyło się bowiem, by ktoś, kto potrzebował wsparcia, odszedł z pustymi rękami

Goetz, mimo, że z pochodzenia był Niemcem, od chwili osiedlenie się na ziemiach polskich sercem był Polakiem. Miał swój udział w budowie pomnika Adama Mickiewicza na krakowskim Rynku, teatru J. Słowackiego czy galerii nad Sukiennicami.
Spolszczył, wychowując w duchu patriotyzmu swoją rodzinę, a przede wszystkim Jana Goetza Okocimskiego, syna, który w 1885 roku, po zdobyciu gruntownego wykształcenia przejął majątek w Okocimiu.
Goetzowie angażowali się także w życie społeczne. Jan Goetz Okocimski był senatorem RP II kadencji, jego syn Antoni Jan Goetz posłem na Sejm.
W pałacu należącym do rodziny gościli wielcy Polacy. W 1929 roku prezydent Ignacy Mościcki, a kilka lat później prymas Polski ks. August Hlond.

fot. Wojciech Salamon

ZOBACZ TAKŻE:

1 Komentarz

1 Komentarz

  1. Avatar

    J. Götz

    12 maja 2019 godzina 10:57

    Kto jest autorem powyższej fotografii?
    Dlaczego nie ma opisu skąd zdjęcie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra