- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

„Brzesko dołącza do programu „Stop Smog” i przeznaczy ponad milion złotych na wymianę kopciuchów

- REKLAMA -

Brzesko jest pierwszą gminą, która skorzysta z programu „Stop Smog” na nowych, lepszych zasadach, ogłoszonych pod koniec marca tego roku.

Zakłada on możliwość wsparcia dla najuboższych mieszkańców gminy Brzesko na sfinansowanie 100 proc. kosztów inwestycji obejmującej likwidację lub wymianę źródła ciepła na niskoemisyjne oraz ocieplenie jednorodzinnego budynku.

Brzesko jest kolejną, ósmą już gminą, która przystępuje do programu „Stop Smog” a pierwszą, choć nie jedyną, która zgłosiła się w tegorocznym, nowym naborze. Kolejne gminy, w tym np. Spytkowice i Limanowa z Małopolski, niebawem sfinalizują porozumienia z NFOŚiGW. Ponadto kilkanaście wniosków jest procedowanych, więc liczę na to, że „Stop Smog” – obok programu „Czyste Powietrze” – będzie skutecznym hamulcem smogu już w tym sezonie grzewczym – mówi minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

-Dofinansowanie z programu „Stop Smog” – który został przygotowany dla obszarów, gdzie obowiązują tzw. uchwały antysmogowe – to szansa m.in. dla mieszkańców Brzeska na sfinansowanie 100 proc. kosztów inwestycji obejmującej likwidację lub wymianę źródła ciepła na niskoemisyjne oraz ocieplenie jednorodzinnego budynku, przy czym średni koszt w jednym lokalu nie może przekroczyć 53 tys. zł – przypomina wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski.

-Gmina Brzesko przystępuje do programu „Stop Smog”, który daje możliwość nie tylko udzielenie pomocy najuboższym mieszkańcom gminy w zakresie np. termomodernizacji budynku mieszkalnego i wymiany pieca na ekologiczny, ale również poprawy jakości powietrza. Planujemy, że w ramach uzyskanej pomocy – ze środków, którymi dysponuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – przeprowadzimy przedsięwzięcia niskoemisyjne 20 budynków mieszkalnych” – mówi burmistrz Brzeska Tomasz Latocha.

Na podstawie podpisanego we wtorek porozumienia z NFOŚiGW, Brzesko zainwestuje 1,06 mln zł w te przedsięwzięcia, z czego 742 tys. zł to dofinansowanie z Funduszu Termomodernizacji i Remontów, a reszta będzie wkładem własnym gminy.

1 Komentarz

1 Komentarz

  1. Avatar

    Eko

    22 września 2021 godzina 12:33

    Burmistrz Bochni powinien uczyć się od młodszego i bardziej zaradnego burmistrza Brzeska w wielu kwestiach bo tu słabo w tym temacie i wszystko idzie bardzo powoli i ociężale.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra