- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

🔴 BRAWO! Jakub Kuszlik zdobył IV nagrodę XVIII Konkursu Chopinowskiego, a także nagrodę za najlepsze wykonanie mazurków!

- REKLAMA -

Pochodzący z Bochni 25-latek Jakub Kuszlik jest najlepszym Polakiem XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Siedemnastoosobowe, międzynarodowe jury pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń wyniki konkursu ogłosiło późno w nocy.

NAGRODY GŁÓWNE:

  • I nagroda – Pan Bruce (Xiaoyu) Liu, Kanada
  • II nagroda ex aequo – Pan Alexander Gadjiev, Włochy/Słowenia
  • II nagroda ex aequo – Pan Kyohei Sorita, Japonia
  • III nagroda – Pan Martin Garcia Garcia, Hiszpania
  • IV nagroda ex aequo – Pani Aimi Kobayashi, Japonia
  • IV nagroda ex aequo – Pan Jakub Kuszlik, Polska
  • V nagroda – Pani Leonora Armellini, Włochy
  • VI nagroda – Pan J J Jun Li Bui, Kanada

NAGRODY SPECJALNE:

  • Nagroda Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków – Pan Jakub Kuszlik, Polska
  • Nagroda Filharmonii Narodowej za najlepsze wykonanie koncertu – Pan Martin Garcia Garcia, Hiszpania
  • Nagroda Krystiana Zimermana za najlepsze wykonanie sonaty – Pan Alexander Gadjiev, Włochy/Słowenia

Przebieg Konkursu i uczestnicy

Przesłuchania XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina rozpoczęły się 2 października 2021 r. Wzięło w nich udział 87 pianistów reprezentujących 17 krajów. W Finałach wystąpiło 12 najwyżej ocenionych pianistów. Wraz z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Boreyki wykonali oni jeden z dwóch koncertów fortepianowych Fryderyka Chopina. Dziewięciu uczestników wybrało Koncert e-moll op. 11, trzech – Koncert f-moll op. 21.

Zgodnie z regulaminem, do Konkursu mogli zgłosić się pianiści urodzeni w latach 1990–2004. By wziąć udział w rywalizacji należało do 1 grudnia 2019 roku wysyłać zgłoszenia wraz z nagraniem wideo zawierającym program I etapu. Po ogłoszeniu naboru wniosków Narodowy Instytut Fryderyka Chopina otrzymał rekordową liczbę ponad 500 zgłoszeń z najdalszych zakątków świata. Na podstawie przesłanych nagrań 164 osoby zostały dopuszczone do udziału w Eliminacjach. Ostatecznie do Eliminacji przystąpiło 151 pianistów, którzy przed jurorami i warszawską publicznością zaprezentowali wymagany konkursowym regulaminem program. Z tego grona jury do głównego konkursu dopuściło 87 osób.

Udział w październikowym Konkursie z pominięciem Eliminacji zapewniło sobie 9 artystów będących laureatami ważnych konkursów pianistycznych. Wśród uczestników najliczniejszą grupą byli Chińczycy – reprezentacja tego kraju liczyła aż 22 pianistów! Drugą pod względem liczebności grupę stanowili Polacy. Z 16 polskich pianistów 11 zostało wybranych przez Jury Eliminacji, zaś 5 zakwalifikowało się dzięki osiągnięciom na innych konkursach. Na scenie Filharmonii zaprezentowało się również 14 pianistów z Japonii, 7 obywateli Korei Południowej, 6 Włochów, a także reprezentanci, m.in. Kanady, Armenii, Chińskiego Tajpej, Kuby, Łotwy, Rosji, Hiszpanii, Tajlandii, USA, Wielkiej Brytanii i Wietnamu.

Transmisje

Streamingi z Konkursu można było oglądać w najdalszych zakątkach świata. Międzynarodowa społeczność melomanów najliczniej śledziła występy na kanale Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina na YouTube. Przesłuchania najczęściej wyświetlano w Japonii, Korei Południowej, Polsce oraz Stanach Zjednoczonych.

Transmisje z Konkursu Chopinowskiego były dostępne także w aplikacji mobilnej Chopin Competition (iOS, Android). Przebieg muzycznego turnieju można było śledzić także za pośrednictwem oficjalnej strony Konkursu Chopin2020.pl oraz aplikacji SmartTV na telewizory marki Samsung. Wysoka jakość transmisji pozwoliła setkom tysięcy słuchaczy uczestniczyć w muzycznym święcie w każdym zakątku świata.

Konkurs Chopinowski szerokim echem odbił się także w social mediach: na profilach Facebook Instytutu Chopina treści związane z wydarzeniem były publikowane w 6 językach. Chińskie Weibo przyciągnęło rekordową liczbę widzów. Materiały związane z Konkursem były dostępne także na Instagramie, Twitterze oraz TikToku.

W ciągu 15 dni przesłuchań XVIII Konkursu Chopinowskiego pianiści zaprezentowali łącznie niemal 2000 interpretacji kompozycji Fryderyka Chopina. Gdyby cały ten materiał miałby być wykonany podczas jednego recitalu – musiałby on trwać nieprzerwanie prawie 100 godzin. Nie ma na świecie innego monograficznego turnieju tej rangi.

Organizatorem XVIII Konkursu Chopinowskiego jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Konkurs objęty jest Narodowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy. Głównym współfinansującym Konkurs jest Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Jakub Kuszlik – ur. 1996 roku. Jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej w Bochni I st im. J. Żurawlewa. W latach 2009-2015 uczył się w  PSM II st. im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie w klasie prof. Olgi Łazarskiej. Następnie uczył się w latach 2015-2021 na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Uczestniczył w masterclassach i lekcjach mistrzowskich z takimi artystami jak: Dang Thai Son, Arie Vardi, Kevin Kenner, Dmitry Alexeev, Vladimir Ovchinnikov czy Tamas Ungar.

Jest laureatem nagród na międzynarodowych konkursach pianistycznych – II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „ Artur Rubinstein im memoriam” w Bydgoszczy w 2014 roku, Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy w 2016 roku (otrzymał również nagrody za najlepsze wykonanie utworu Fryderyka Chopina oraz koncertu I. J. Paderewskiego), Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Hilton Head w 2019 oraz III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Top of the world” w Tromso w 2019 roku.

Występował w wielu miejscach w Polsce, a także zagranicą, w takich krajach jak: USA, Niemcy, Włochy, Norwegia, Islandia, Japonia. Brał udział w krajowych i międzynarodowych festiwal muzycznych, takich jak: Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju, Międzynarodowy Festiwal im. Artura Rubinsteina w Łodzi, Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku, Międzynarodowy Festiwal im. Ignacego Jana Paderewskiego w Raleigh. Występował jako solista z orkiestrami: Filharmonii Narodowej w Warszawie, Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, Filharmonii Śląskiej w Katowicach.

3 komentarze

3 Comments

  1. Avatar

    Kapitan Nemo

    21 października 2021 godzina 07:28

    Wielkie gratulacje dla Pana Jakuba!!!

    • Avatar

      Anonim

      21 października 2021 godzina 12:45

      Gratulacje

  2. Avatar

    Anna Morajko

    21 października 2021 godzina 08:04

    Gratuluję. Jesteśmy dumni z naszego wspaniałego Artysty Jakuba Kuszlika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra