Galeria

Bochnianie pomogli. Po raz kolejny do Polaków z Czortkowa na Ukrainie trafiła pomoc! ZDJĘCIA

fot. wojtek salamon

W minioną sobotę  po raz czternasty wyruszyła w kierunku   Czortkowa na Ukrainie grupa bochnian. Dwoma wypełnionymi po brzegi samochodami przewozili oni dary zgromadzone przez mieszkańców solnego grodu. Prezenty trafiły do sióstr Dominikanek, które w Czortkowie prowadzą działalność charytatywną i edukacyjną w postaci świetlicy i szkółki niedzielnej języka polskiego i religii.

Przywożona w sposób  cykliczny  pomoc w znaczący sposób wspiera wysiłek sióstr, które ramach prowadzonych działań niosą pomoc żyjącym na tym terenie Polakom, często bardzo schorowanym i w podeszłym wieku, dla których każda pomoc materialna i medyczna ma ogromne znaczenie. Dzieci i młodzież i chętnie uczą się ojczystego języka, którego opanowanie ułatwia dalszą naukę na polskich wyższych uczelniach, pomaga też w znalezieniu pracy.

Tym razem grupa wolontariuszy pod komendą Staszka Dębosza przywiozła sporo artykułów żywnościowych, chemii gospodarczej a także zeszytów książek oraz przyborów szkolnych dla najmłodszych. Podczas pobytu w Czortkowie bochnianie powadzili się kwerendę na tamtejszym cmentarzu poszukując bocheńskich wątków a wykorzystując ostatnią słoneczną niedzielę lata urządzili wycieczkę po okolicy słuchając niezwykłych opowieści  od przypadkowo napotkanych po drodze mieszkańców polskiego pochodzenia.

W poniedziałkowy poranek nim pożegnano przemiłych gospodarzy ustalono datę następnego spotkania, tak by przywieść dla najmłodszych i  tych nieco starszych mikołajowe prezenty!

Tradycyjnie  organizatorzy pragną gorąco  podziękować wszystkim Mieszkańcom za okazaną pomoc i przekazane dary.

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra