- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

BOCHNIA. Właściciele firm także muszą płacić za śmieci!

Samorząd uszczelnia system odbioru odpadów komunalnych i rozpoczyna kontrole firm działających na terenie miasta. Będą sprawdzane aktualne umowy z na wywóz śmieci.

Dziś rano magistrat w komunikacie rozesłanym do mediów przypomniał o obowiązku zawarcia umowy na odbiór odpadów komunalnych przez właścicieli nieruchomości niezamieszkałych, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne

– Na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2020 r., poz. 1439 z późn. zm) Urząd  Miasta Bochnia   informuje, iż przystępuje do kontroli przedsiębiorców w zakresie posiadania aktualnych umów na odbiór odpadów komunalnych  z prowadzonych działalności – czytamy w komunikacie.

Przypominamy, że każdy podmiot prowadzący działalność gospodarczą zobowiązany jest podpisać indywidualną umowę na korzystanie z usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych, z przedsiębiorcą wpisanym do rejestru działalności regulowanej na terenie Gminy Miasta Bochnia. Wykaz przedsiębiorców wpisanych do rejestru działalności regulowanej znajduje się pod adresem:

http://bochnia.eu/mieszkaniec/ustawa-smieciowa/wykazy-firm-uprawnionych-do-odbierania-odpadow/

Do nieruchomości niezamieszkałych, na których powstają odpady komunalne zalicza się m.in.: szkoły, przedszkola, urzędy, domy kultury, biblioteki, ośrodki zdrowia, apteki, obiekty produkcyjne, usługowe, handlowe, warsztaty, biura, sklepy, gospodarstwa agroturystyczne, pensjonaty itp.

Niedopuszczalne jest mieszanie odpadów komunalnych z gospodarstwa domowego z odpadami powstającymi w wyniku prowadzonej działalności gospodarczej!

W sytuacji, gdy nieruchomość posiada dwie części, tj. przeznaczoną na cele mieszkaniowe oraz przeznaczoną na działalność gospodarczą, właściciele nieruchomości powinni:

  • uiszczać w gminie opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi, za część dotyczącą nieruchomości zamieszkałej, zgodnie ze złożoną deklaracją:
  • zawrzeć dodatkową umowę na odbiór odpadów komunalnych z podmiotem uprawnionym, na część nieruchomości niezamieszkałej, na której prowadzona jest działalność gospodarcza.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1439 z późn. zm.) właściciele nieruchomości niezamieszkałych zobowiązani są do udokumentowania posiadania umowy na korzystanie z usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych poprzez okazanie takich umów i dowodów uiszczania opłat za te usługi.

Jednocześnie magistrat informuje, że brak posiadania aktualnych umów na odbiór odpadów komunalnych, skutkować będzie nałożeniem kary grzywny na podstawie art. 10 ust. 2 w/w ustaw.

7 komentarzy

7 Comments

  1. Avatar

    Vigonh

    22 lutego 2021 godzina 09:29

    W końcu UM Bochnia zaczął coś robić w tej materii.

  2. Avatar

    Kasa

    22 lutego 2021 godzina 09:30

    Zdjęcie najlepiej obrazuje dbanie o estetykę miasta Bochni. Czy te napisy są zgodne z Ustawą Krajobrazową Panie Burmistrzu i co UM z tym tematem zrobił od jej uchwalenia ?
    Aby pobierać opłatę należy zadbać o warunki techniczne a taki widok w Bochni jest częsty i przeraża !!!

  3. Avatar

    Pytajnik

    22 lutego 2021 godzina 11:46

    Uznanie dla Pani Redaktor, że przypomniała Pani Burmistrzowi o jego obowiązkach. Kto nam zwróci jako właścicieli domów, za poniesione przez nas koszty za wywóz całej masy odpadów z Bochni ? Czy tym razem znajdą się winni Panie Burmistrzu ???

    • Avatar

      Vigonh

      22 lutego 2021 godzina 14:37

      Myślę że nie znajda się winni i to jest najbardziej smutne. Od kilku lat obowiązuje ustawa a po 6-7 latach miasto widzi, że chyba firmy u nich nie płaca za śmieci. Cóż, taki bochenski socrealizm.

  4. Avatar

    Anonim

    22 lutego 2021 godzina 16:08

    Edukacja za którą płaci UM jest nieskuteczna ponieważ ilość produkowanych odpadów zamiast spadać to wzrasta.
    Lepsze metody edukacyjne znają nauczyciele i zamiast płacić prywatnym firmom „śmieciowym” lepiej byłoby zapewnić dodatki finansowe dla nauczycieli w szkołach i oni mogliby edukować dzieci i młodzież w szkołach.

    • Avatar

      do Anonim

      22 lutego 2021 godzina 20:29

      A kto to waży i sprawdza dokumenty, skoro twierdzisz, że ilość odpadów WZRASTA ! Ostatnie przetargi dot. 2021 roku wykazywały różne wartości, czym to zostało spowodowane, potrafisz wytłumaczyć???

  5. Avatar

    Anonim

    22 lutego 2021 godzina 23:33

    O to właśnie chodzi, że wszystko jest na szacunkach nikt nic nie waży i nie ma kamer na śmieciarkach, a zadanie (wyszczególnione w przetargu pod nazwą „edukacja”) przez tyle lat nic nie dało.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra