Wydarzenia

Bochnia. Trzech radnych chce unieważnienia podwyżki cen śmieci! Interweniują w RIO

Jerzy Lysy, Janusz Możdżeń i Damian Słonina – Radni Bocheńskiej Wspólnoty Samorządowej nie godzą się z podwyżkami opłat za wywóz śmieci, które zostały pzyjęte podczas ostatniej sesji. Napisali do Regionalnej Izby Obrachunkowej o stwierdzenie nieważności uchwały. Do naszej redakcji dotarło dziś rano oświadczenie w tej sprawie.

PEŁNA TREŚĆ OŚWIADCZENIA

Oświadczenie Klubu Radnych „Bocheńska Wspólnota Samorządowa”

              My niżej podpisani radni Rady Miasta Bochnia, tworzący Klub Radnych Bocheńska Wspólnota Samorządowa informujemy PT Mieszkańców, że 19.02 br zwróciliśmy się do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie o stwierdzenie nieważności Uchwały RM nr XVI /147/20 z dnia 30.01.2020 r,  w której uchwalone zostały drastycznie zwiększone stawki tzw. opłat  za śmieci. 

           Wzrost miesięcznej stawki opłaty podstawowej (za odpady segregowane) z 14zł na 24 złote (czyli o ponad 70%)  od każdej osoby zamieszkującej w gospodarstwie domowym  jest nie do przyjęcia, szczególnie dla mniej zamożnych mieszkańców miasta, rodzin wieloosobowych oraz osób starszych . (Opłata za śmieci nie segregowane wynosiłaby teraz 48 zł/osobę miesięcznie !)

          Ubolewamy, że przed sesją styczniową  Burmistrz Kolawiński  nie przygotował rzetelnej analizy dotyczącej ilości odpadów wytwarzanych na terenie miasta oraz aktualnych kosztów  funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami , do czego zobowiązywała go „Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach”. Natomiast jego publiczne  tłumaczenie , iż „praca ta (…) byłaby daremną”  świadczy o niekompetencji i arogancji  obecnego Burmistrza  wobec mieszkańców-podatników a także o braku szacunku dla radnych, którzy w oparciu o te dane powinni ustalać stawki opłat.

          Pragniemy podkreślić, że od 2 lat samorząd naszego miasta posiadał precyzyjną 3-letnią  umowę na odbiór odpadów komunalnych zawartą  z konsorcjum dwóch  firm: spółki komunalnej oraz prywatnego przedsiębiorstwa. Umowa ta obowiązuje do końca 2020 r  i mimo, że były w niej należycie zabezpieczone interesy miasta, przed rokiem została na wniosek konsorcjum zmieniona na niekorzyść miasta w ramach tzw. ugody sądowej. W efekcie Gmina Miasta Bochnia musi płacić więcej za wywóz odpadów a zwiększone koszty obciążają mieszkańców. Sprawę tę należy  dogłębnie zbadać.

        Jednocześnie dementujemy mit, jakoby istniał ustawowy zakaz dopłacania przez samorząd do kosztów wywozu śmieci. W świetle powyżej opisanych działań Burmistrza, uważamy, że  wzorem innych samorządów należy wręcz skorzystać z takiej możliwości : bezpośrednio – przez dopłaty  lub pośrednio  -przez pokrycie z miejskiego budżetu ewentualnych strat spółki komunalnej, gdyby powstały one wskutek nie podwyższania opłat śmieciowych.

Bochnia 20.02.2020 roku                                                                                                                                                                                                                                              

 Jerzy Lysy                 Janusz Możdżeń                 Damian Słonina

3 komentarze

3 Comments

 1. mieszkaniec

  20 lutego godzina 09:31

  Ze też w Rzezawie żaden z radnych nie zaprotestował ! W tej gminie rada zgadza się na wszystko co ustali P Wójt ! -żadnej opozycji , nawet boją się zagłosować na nie ( ewentualnie wstrzymuję się od głosu ).

 2. antybzdek

  20 lutego godzina 14:58

  Teraz kolej na Trzec Muszkieterów z Gminy Bochnia.
  Panowie, liczymy na Was .
  Gmina rządzona przez Bzdeka jest tak droga w kosztach utrzymania , ze bzdekowa rada przyjęła NAJWYŻSZĄ STAWKĘ W CAŁYM REGIONIE – 25 zł za segregowane smieci. Niesegregowane wg ustawy sa 2 razy droższe wiec kosztują miesiecznie 50 złotych od osoby

  • stoniston

   21 lutego godzina 13:41

   Za to dostałeś życzenia i mizerne tłumaczenie od wojta Bzdeka a płacić będziemy stawkę największą w naszym Powiecie.i

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra