Wydarzenia

Bochnia. To prawdziwe perełki! Przy bocheńskim Rynku odkryto trzy szyby górnicze sprzed kilkuset lat

fot. patryk salamon

Trzy szyby górnicze sprzed kilkuset lat odkryli archeolodzy pracujący przy bocheńskim Rynku. Pierwszy z nich odkopano w kwietniu, ostatni dwa tygodnie temu. O ich zabezpieczeniu zdecyduje konserwator.

Marcin Paternoga, archeolog pracujący przy rewitalizacji bocheńskiego centrum nie ma wątpliwości, że odnalezienie starych szybów to odkrycie wielkiej rangi historycznej, które potwierdza przekazy źródłowe.

Z tych informacji wynika, że przy Rynku funkcjonowały przed wiekami trzy szyby górnicze. Mówił o nich Marek Materna bocheński archeolog wypowiadając się przy okazji odkrycia pierwszego z szybów.

Szyby badają obecnie przedstawiciele Kopalni Soli w Bochni.

– Przy szybie Wielkim ze strony kopalni prowadzone są prace projektowe związane z przygotowaniem do przeprowadzenia badań geologicznych. Przy szybie nr 2 – kopalnia oczekuje na wydanie pozwolenia konserwatorskiego na badania hydrogeologiczne – poinformował portal bochniazbliska.pl Maciej Kuszlik, prezes Kopalni Soli w Bochni.

Po wykonaniu badań geologicznych, przy Szybie Wielkim, zostaną przeprowadzone badania archeologiczne przez Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce.

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra