- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

Bochnia. Tabliczka na „ścieżce historycznej” przy bocheńskim Rynku z błędem?

Fot. małgorzata Więcek-cebula
- REKLAMA -

Nie wszystkim podobają się zamontowane na wschodniej pierzei Rynku tabliczki upamiętniające najważniejsze wydarzenia w historii miasta. Internauci dyskutujący na bocheńskich forach zwracają uwagę także na niepoprawny zapis na tablicy z datą 27 lutego 1253 roku.

To dzień, w którym w Korczynie został wydany akt lokacyjny Bochni. Na tablicy jest zapis: ” 27 luty 1253 „, a powinno być „27 lutego 1253”.

Dlaczego? gdy podajemy datę, używamy wyrazu luty w dopełniaczu, a nie w mianowniku. Luty jest jeden, nie liczymy miesięcy, tylko dni miesiąca, więc piszemy 27 lutego.

To jednak nie wszystko pojawiają się także informacje, że zapis „podpisany przez Bolesława Wstydliwego” także jest mało precyzyjny, bowiem przyjęte jest, że książę był władcą niepiśmiennym, wydawane przez niego dokumenty nie były podpisywane, tylko opieczętowywane.

W Polsce podpisy w dokumentach królewskich pojawiają się dopiero w XVI wieku.

Według Aldony Warzechy, historyka mediewisty z Archiwum Narodowego w Krakowie w samym akcie lokacyjnym Bochni, jak i w akcie lokacyjnym Krakowa jest nawet sformułowanie książę Bolesław Wstydliwy powagą pieczęci zatwierdza akt.

O to, co z tym zamierza zrobić bocheński magistrat zapytaliśmy Roberta Cerazego, zastępcę burmistrza Bochni.

-Tak się złożyło, że płytka ta jest uszkodzona. Będziemy ją wymieniać, a przy tej okazji poprawimy zapis – zapewnia zastępca burmistrza.

Jak będzie brzmiał jeszcze nie wiadomo.

1 Komentarz

1 Komentarz

  1. podat-nik

    10 lutego 2020 godzina 15:40

    Cytat:-Tak się złożyło, że płytka ta jest uszkodzona. Będziemy ją wymieniać, a przy tej okazji poprawimy zapis – zapewnia zastępca burmistrza.
    A kto za to zapłaci???

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra