Wydarzenia

Bochnia. Rusza budowa tężni. Wbicie „pierwszej łopaty” w czwartek

Wczoraj przedstawiciele samorządu przekazali plac budowy wykonawcy inwestycji. W najbliższy czwartek zaplanowano briefing prasowy i symboliczne wbicie „pierwszej łopaty”. Tężnia stanie obok SP nr 2 w Bochni. Oprócz niej powstanie kompleks nowoczesnych boisk wraz z infrastrukturą.

Tężnie solankowe, inaczej gradiernie, to budowle z drewna pokryte gałązkami tarniny. Ich celem było na początku zagęszczanie solanki podczas produkcji soli konsumpcyjnej i leczniczej. Pierwsze tężnie produkcyjne powstały już w wieku XVII.

Z czasem odkryto, że inhalacje tak bogatym w mikroelementy powietrzem mają zbawienny wpływ na zdrowie, ale także leczenie. Solarne inhalacje zaczęto stosować w różnego typu kuracjach już w XIX wieku.

Pierwsze i jednocześnie największe tego typu konstrukcje powstały w Ciechocinku, zaprojektowane przez Jakuba Graffa, profesora Akademii Górniczej w Kielcach. Do dziś wysokie na 15,8 m o łącznej długości 1741,5 m służą kuracjuszom, mieszkańcom i turystom.

-Prawie codziennie stykamy się z zanieczyszczonym powietrzem, które ma szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. Tężnia niweluje zły wpływ zanieczyszczeń, wzmacnia odporność skutecznie przeciwdziałając wielu dolegliwościom.  Oddychanie powietrzem nasyconym solankowym aerozolem przez krótki czas np. przez godzinę wprowadza do naszego organizmu taką dawkę jodu, jaką uzyskalibyśmy alternatywnie podczas trzech dni plażowania nad morzem. Szczególnie na południu Polski można zaobserwować dość częste schorzenia gruczołu tarczycy, które wywoływane są przede wszystkim niedoborem jodu – wylicza Andrzej Koprowski z bocheńskiego magistratu.

Oprócz prawidłowego funkcjonowania tarczycy, jod powoduje także rozrzedzenie śluzu, co przynosi bardzo dużą ulgę dla osób zmagających się z chorobami górnych dróg oddechowych.  Zawarty   w solance brom, rozszerza z kolei oskrzela a wapń działa antyalergicznie. Wskazania lecznicze tężni to przewlekłe i nawracające stany zapalne układu oddechowego, alergie, także alergie skóry i choroby tarczycy.

– Nasza bocheńska konstrukcja będzie najnowocześniejszym obiektem tego typu, pracującym w tzw. Zamkniętym obiegu solanki i posiadającym dodatkowo komorę solną. Z pewnością nie do przecenienia w borykającej się ze smogiem Bochni przede wszystkim w Śródmieściu, jest działanie Tężni jako olbrzymiego filtra oczyszczającego powietrze – mówi Andrzej Koprowski z UM w Bochni.


ZOBACZ TAKŻE:

1 Komentarz

1 Komentarz

 1. obywatel B.

  12 kwietnia godzina 19:32

  Budowanie tężni solankowej w zadymionym (w zimie wręcz śmierdzącym mieście) o tak jakby perfumować brudasa, który się nie myje.
  Te 5 milionów z budżetu miasta plus 3 miliony dotacji (o ile by załatwili) powinny być przeznaczone na dopłatę do zmiany ogrzewania w 1000 domach w Bochni. Efekt byłby odczuwalny przez wszystkich mieszkańców.
  Wydawanie takiej kasy na bzdurną inwestycję, w dodatku wciśniętą tam „na chama” kosztem jednego boiska szkolnego jest zwykłą niegospodarnością !!!
  W Bochni dużo bardziej potrzebne jest dla mieszkańców nowe samorządowe przedszkole, żłobek, szkoła, parkin w centrum miasta itd itd niż wątpliwa atrakcja dla turystów, którzy przyjeżdżają tu wyłącznie ze względu na Kopalnię Soli.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra