Przy 9 głosach za, 6 wstrzymujących się i 5 przeciw Rada Miasta w Bochni przyjęła uchwałę o podniesieniu stawek podatku od nieruchomości. – To rozwiązanie zakłada zgłoszone przez radnych uwagi – przekonywał Wojciech Woźniczka, zastępca burmistrza Bochni nawiązując do dyskusji podczas poprzedniej sesji, kiedy to propozycja władz miejskich została odrzucona ZOBACZ
Przygotowana przez ekipę burmistrz Magdaleny Łacnej nowa uchwała zakłada wzrost podatku średnio o 2,7 proc. Przygotowane zmiany pozwolą na wprowadzenie do budżetu dodatkowych 500 tys. złotych.
Głosowanie nad przyjęciem uchwały poprzedziła dyskusja, którą rozpoczął radny Bogdan Kosturkiewicz. Nawiązał on do ostatniej kampanii wyborczej, kiedy wielu kandydatów na burmistrza zapewniało, że w pierwszym roku nie będzie żadnych podwyżek podatków.
Można żartować z ludzi, ale są pewne granice – podkreślał zachęcając radych, by nie poparli tej uchwały.
Radny przekonywał, że jest wiele punktów w budżecie miasta, gdzie te fundusze (500 tys. zł ) można znaleźć. Wspomniał np. o ograniczeniu dofinansowywania „Kroniki Bocheńskiej”.
Do dyskusji włączył się zastępca burmistrza Wojciech Woźniczka tłumacząc, że zmiana jest potrzebna do finansowania różnych zadań o które proszą mieszkańcy.
Trzeba być poważnym, to przecież symboliczny gest dla mieszkańców – nie dawał za wygraną Bogdan Kosturkiewicz.
Do dyskusji włączyła się Marta Mrzygłód, przewodnicząca osiedla Proszowskiego.
Podwyżka podatków to ostateczność – zapewniała dodając, że ona też w swoim programie wyborczym zapewniała, że nie będzie podnosić podatków (Marta Mrzygłód była jednym z kandydatów na Burmistrza Bochni).
Czy naprawdę wykorzystane zostały wszystkie możliwości? Utworzono kancelarię burmistrza. Jest to wydatek 1,2 mln zł rocznie. Są też nowe etaty. Potrzebujecie pieniędzy zacznijcie od siebie – apelowała do władz miejskich, by na końcu swojego wystąpienia stwierdzić, że urząd jest zarządzany w sposób niegospodarny.
Ostatecznie uchwała o podniesieniu podatków została przyjęta 9 głosami, przeciwko opowiedziało się 5 rajców, 6 osób wstrzymało się od głosowania.
Za jej przyjęciem uchwały głosowali (9):
Marek Bryg, Maciej Buszko, Andrzej Dygutowicz, Maciej Gawęda, Barbara Kucharska, Roman Mocię, Sylwia Pachota-Rura, Luiza Sawicka-Hofstede, Ireneusz Sobas.
Przeciwko (5):
Urszula Golińska, Marcin Imiołek, Bogdan Kosturkiewicz, Grzegorz Pałkowski, Patryk Salamon.
Od głosu wstrzymali się (6):
Jan Balicki, Jolanta Michałowska, Marek Rudnik, Rafał Sroka, Leszek Stabrawa, Barbara Szczygieł.
Pisu
28 listopada 2024 godzina 16:51
Nawet PiS się podzielił – ach Panie Balicki chęć do władzy Pana przerosła i spowodowała rozłam w Pisie . I nich Pan mówi wyraźnie j przestanie dukać numery uchwał. Czas na emeryturę.
Olo
28 listopada 2024 godzina 17:14
Jak widać nie zawsze musi być głosowanie partyjne, tylko według uznania…
Rzep
28 listopada 2024 godzina 16:53
Sobas za podatkami dla przedsiębiorców! Myślisz gościu , że jak masz ciepłą posadkę w starostwie to innym podnosisz. Weź się do roboty, a nie hasaj sobie po mieście w godzinach pracy. Korta już dawno powinien się pozbyć tego krętacza.
Uciekająca Burmistrz
28 listopada 2024 godzina 16:58
A Łacna będzie przez 5 lat uciekać i unikać sesji i ustalać sobie wtedy posiadania umów. Balicki w ogóle nad tym nie panuje. Wielki Przewodniczacy a nie potrafi podejść do burmistrz i ustalić wspólne posiedzenie. Do roboty Balicki to nie szkoła. Bochnia nie ma
Burmistrza !
Mietek
28 listopada 2024 godzina 17:17
Jakie wspólne posiedzenie? Pani Burmistrz dostała w tym tygodniu informacje o „uroczystościach” podpisania dotacji.
Pani Burmistrz „powinna” być, a jak nie ma są zastępcy.
Kaśka, dlaczego nie byłaś na sesji?