- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

Bochnia. Radni poparli mieszkańców ul. Proszowskiej, choć nie byli jednogłośni ZDJĘCIA

fot. patryk salamon
- REKLAMA -

Za przyjęciem apelu „o modyfikację działań w związku z realizacją planów budowy zatok autobusowych w ramach rozbudowy DW 965 w ciągu ul. Proszowskiej” głosowało 12 rajców, 5 było przeciw, 3 wstrzymało się od głosu, jeden radny nie głosował.

Dzisiejszej sesji RM przyglądali się mieszkańcy ulicy Proszowskiej, autorzy petycji, która kilka dni temu trafiła do bocheńskiego magistratu. Na jej podstawie powstał apel, o którego poparcie poprosili radnych.

Zwracają w nim uwagę na nieprawidłowości, jakie powstały przy modernizacji drogi wojewódzkiej 965, a dokładnie na lokalizację zatok autobusowych na ulicy Proszowskiej. Zdaniem mieszkańców zostały one fatalnie zaplanowane. Proponowane lokalizacje wiążą się bowiem z wywłaszczeniem w trybie ZRID części działek należących do mieszkańców. I to bardzo się nie podoba.

Radni poparli apel, ale nie byli jednogłośni.

Za przyjęciem uchwały opowiedzieli się:

Zenona Banasiak, Marek Bryg, Andrzej Dygutowicz, Celina Kamionka, Marek Kania, Bogdan Kosturkiewicz, Jerzy Lysy, Anna Morajko, Janusz Możdżeń, Damian Słonina, Krzysztof Sroka, Kazimierz Wróbel.

Przeciw byli:

Bogusław Dźwigaj, Edward Dźwigaj, Eugeniusz Konieczny, Kinga Przyborowska, Kazimierz Ścisło.

Od głosu wstrzymali się:

Marta Babicz, Łucja Satoła-Tokarczyk, Alicja Śliwa.

W głosowaniu nie brał udziału:

Jan Balicki.

Zmodyfikowana treść petycji:

PETYCJA MIESZKAŃCÓW OSIEDLA „PROSZOWSKIE” W BOCHNI

wyrażająca protest wobec planów budowy zatok autobusowych przy ul. Proszowskiej w Bochni w związku z rozbudową drogi wojewódzkiej nr 965

„My, mieszkańcy Osiedla nr 14 „Proszowskie” w Bochni, zebrani w dniu 22.10.2019r. na posiedzeniu Zarządu Osiedla, wyrażamy stanowczy protest z powodu całkowitego pominięcia potrzeb, interesów i bezpieczeństwa lokalnej społeczności przez zarządcę drogi wojewódzkiej nr 965 (Limanowa – Zielona), a także instytucje, osoby i firmy działające na jego zlecenie, które realizują projekt jej rozbudowy na odcinku ul. Proszowskiej w Bochni.

Zdecydowany sprzeciw społeczny budzi zaplanowana w ramach inwestycji lokalizacja zatok autobusowych przy ul. Proszowskiej w Bochni w ciągu DW 965 (ogółem: 6 szt. zatok – projektowanych po prawej i lewej stronie drogi dla osób wsiadających i wysiadających).

W pierwszej kolejności należy podkreślić, iż planowana inwestycja, w sposób autorytarny ingeruje w przestrzeń i własność prywatna. Lokalizacja zatok została bowiem zaplanowana na terenach stanowiących prywatna własność mieszkańców, często w bezpośrednim sąsiedztwie budynków mieszkalnych, przy zdecydowanym sprzeciwie ich właścicieli.

Z ubolewaniem należy stwierdzić, iż w tej sprawie już od samego początku przygotowywania inwestycji, procedowanie najpierw decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych, a następnie sporządzenie operatu technicznego (geodezyjnego podziału nieruchomości), przebiegało z naruszeniem obowiązujących przepisów prawa, bez poszanowania uzasadnionych interesów prawnych i faktycznych zainteresowanych mieszkańców, a przy tym bez przeprowadzenia jakichkolwiek konsultacji społecznych i analizy kosztów społecznych inwestycji.

W odczuciu społecznym, w sposób rażący naruszone zostały m.in. przepisy prawa budowlanego, w szczególności w zakresie wymagań dotyczących ochrony uzasadnionych interesów osób trzecich. Z zapisów wykonanego w ostatnim czasie na zlecenie zarządcy drogi operatu podziałowego nieruchomości wynika bowiem, iż niektóre z zaplanowanych zatok autobusowych „przylegać” będą bezpośrednio do budynków mieszkalnych.

Konkludując, petycję w przedmiotowej sprawie opieramy na przekonaniu, iż reprezentujemy słuszny interes nas mieszkańców, właścicieli nieruchomości i osób korzystających z przestrzeni publicznej przy ul. Proszowskiej w Bochni. Domagamy się stanowczo zmiany projektu rozbudowy DW nr 965 w zakresie dotyczącym wykonania zatok autobusowych w zaplanowanych lokalizacjach i wstrzymanie postępowania dotyczącego udzielenia pozwolenia na ich budowę, a także wycofanie przez zarządcę drogi wniosku o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizacje ww. inwestycji w trybie ZRID”.

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra