Wydarzenia

Bochnia. Prace wstrzymane przez konserwatora. Oficjalna decyzja już jutro

Bocheński magistrat czeka na pisemną decyzję konserwatora zabytków w sprawie wstrzymania prac rewitalizacyjnych w Bochni. – Jeszcze powstaje, jutro prześlemy ją do UM w Bochni – powiedziała portalowi Bochnia Brzesko z bliska Paulina Obara, kierownik tarnowskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie.

W miniony piątek podczas spotkania w Bochni nowa szefowa tarnowskiej delegatury zdecydowała o wstrzymaniu wszystkich prac budowlanych realizowanych w ramach rewitalizacji centrum miasta. Wpływ na jej decyzję miały ostatnie odkrycia dokonane podczas prac archeologicznych. Natrafiono między innymi na XIII wieczny szyb górniczy, wcześniej odkopano drogę sprzed kilku wieków, ruiny Ratusza i cmentarz przy Dominikańskiej.

– To odkrycia o dużym historycznym znaczeniu – tłumaczyła swoją decyzję konserwator zabytków.

Pisemne jej uzasadnienie, ze wskazaniem, co dalej należy robić, zostanie zawarte w decyzji, która najprawdopodobniej jutro będzie przesłana do bocheńskiego magistratu. Nieoficjalnie udało się nam ustalić, że wykopaliskom będzie się przyglądał ministerialny ekspert, który zdecyduje o zakresie i charakterze prowadzonych prac.

To może oznaczać jednak, że termin zakończenia pierwszego etapu rewitalizacji po raz kolejny zostanie przesunięty. Główny wykonawca wywiózł z placu budowy większość ciężkiego sprzętu, a to zwiastuje tylko dłuższą przerwę.

ZOBACZ TAKŻE:Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra