Wydarzenia

Bochnia. Konserwator zabytków wstrzymał prace budowlane przy rewitalizacji. Co dalej?

Fot. Mirosław Mroczek

Paulina Obara kierownik tarnowskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie wstrzymała wszystkie prace budowlane realizowane w ramach rewitalizacji miasta. Decyzja zapadła dziś podczas spotkania w Bochni.

Wstrzymanie prac ma związek z odkryciem podczas prac archeologicznych zabytków. To między innymi odnaleziony wczoraj XIII-wieczny szyb górniczy, droga odkopana na pl. św. Kingi , ruiny Ratusza na Rynku, czy cmentarz przy ul. Dominikańskiej.

– Te odkrycia mają bardzo dużą wartość – podkreśla Paulina Obara.

We wtorek ma być wydana decyzja z wytycznymi dla inwestora.

Nieoficjalnie udało się nam ustalić, że w najbliższych dniach archeologicznym znaleziskom ma się przyjrzeć ministerialny rzeczoznawca, który zdecyduje o zakresie prowadzonych prac wykopaliskowych.

– Nadal będą trwać dotychczasowe prace archeologiczne. Nie ma jeszcze formalnej decyzji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z Tarnowa, jednak odkryte w ostatnich dniach znaleziska m.in. kolejnych fragmentów drogi, zabudowy i szybu kopalnianego w okolicach Rynku, spowodowały konieczność przerwania prac budowlanych. Decyzja konserwatora powinna się pojawić w przeciągu najbliższych dni – mówi Andrzej Koprowski z bocheńskiego magistratu.

Co dalej?

Na koniec wakacji miał być gotowy pierwszy etap rewitalizacji centrum Bochni. Tak przynajmniej zakładał ostatni harmonogram inwestycji. W tej chwili nie wiadomo jednak, czy zostanie on dotrzymany.

Zobacz, co zostanie wykonane w ramach trzech etapów rewitalizacji centrum?

  • Pierwszy etap prac obejmuje remont ulic: Solna, Sutoris, Dominikańska, Św. Kingi wraz z zagospodarowaniem terenu i niezbędną infrastrukturą techniczną. W tym etapie przewidziano także wykonanie badań archeologicznych na płycie Rynku.
  • Drugi etap obejmuje remont ulic: Wąskiej i Rynek z pierzejami północną, południową i wschodnią wraz z zagospodarowaniem terenu i niezbędną infrastrukturą techniczną.
  • Trzeci etap obejmuje remont ulic Wolnica i Mickiewicza wraz z zagospodarowaniem terenu i niezbędną infrastrukturą techniczną.

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra