- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

Bochnia. Południowa ściana Bazyliki św. Mikołaja będzie gotowa pod koniec listopada

- REKLAMA -

Dobiegają końca prace konserwatorskie przy południowej ścianie Bazyliki św. Mikołaja w Bochni. Finał robót, które pochłonęły ponad 800 tys. zł, zaplanowano na koniec listopada.

Renowacja bocznej ściany bazyliki to drugi etap inwestycji realizowanej przez parafię św. Mikołaja w Bochni. Rok temu została odnowiona fasada bazyliki.

– Po zakończeniu obecnego etapu pozostanie nam jeszcze ściana wschodnia oraz północna. Konserwację chcemy kontynuować, aby przywrócić blask naszej bazylice – podkreśla ks. Ryszard Podstołowicz, proboszcz parafii św. Mikołaja w Bochni.

Renowacja jest realizowana przy wsparciu: Urzędu Miasta w Bochni, Starostwa Powiatowego w Bochni, Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie, Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, a także Funduszu Kościelnego. Wsparcie tego zadania przez FK (100 tys. zł) pozwoliło na poszerzenie zakresu zaplanowanych na ten rok prac o ścianę i podporę kaplicy.

Konserwację wspierają także z bardzo dużą ofiarnością parafianie.

To nie jedyna inwestycja realizowana w tym roku przez parafię św. Mikołaja. W najbliższych tygodniach, przy okazji prac realizowanych przy pl. św. Kingi przez samorząd miasta (rewitalizacja centrum), parafia rozpocznie przebudowę ogrodzenie bazyliki od strony południowej na odcinku od galerii do dzwonnicy.

– W tym roku, lub na początku przyszłego – jesteśmy tutaj uzależnieni od harmonogramu prac realizowanych przez miasto, postawimy mocne i solidne fundamenty pod ogrodzenie. Metalowe przęsła, które mają walor zabytkowy, trafią do renowacji. Na miejsce powrócą dopiero po zakończeniu prac przy renowacji bazyliki, gdy będziemy odnawiać całe ogrodzenie świątyni – mówi ks. proboszcz.

Wiosną zaplanowano jeszcze prace przy odwodnieniu bazyliki od strony wschodniej. Projekt na realizację tego zadania jest już prawie gotowy.

1 Komentarz

1 Komentarz

  1. Patryk Salamon

    27 września godzina 19:52

    Szkoda, że Kolawiński tak nie dba o historyczne i kulturowe dziedzictwo Bochni. Wielka szkoda…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra