Wydarzenia

Bochnia. Pięć osób z powiatu bocheńskiego objęte jest nadzorem sanitarnym przez Sanepid

Nie ma wśród nich około 40-letniego obcokrajowca, który w miniony poniedziałek zgłosił się do SOR w Bochni z podejrzeniem koronowirusa. Mężczyzna, który zmagał się z wysoką gorączką, kaszlem i osłabieniem, jest już zdrowy. – Mężczyzna ten nie podaje żadnych objawów chorobowych – poinformowała portal bochniazbliska.pl Halina Bielec, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bochni.

Jednocześnie na terenie powiatu bocheńskiego nadzorem sanitarnym objęte jest pięć osób.

Bocheński SOR pracuje bez zakłóceń.

– Mamy wielu pacjentów z wysoką gorączką, przeziębieniem. Z całą pewnością możemy stwierdzić, że mamy epidemię grypy – mówi Jarosław Gucwa, szef SOR w Bochni.

Ministerstwo Zdrowia apeluje, by osoby, które w ostatnich 14 dniach przebywały w północnych Włoszech, Chinach, Korei Południowej, Iranie, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze lub Tajwanie lub innych państwach, gdzie zdiagnozowano koronawirusa i mają  gorączkę, duszności, kaszel oraz problemy z oddychaniem powinny bezzwłocznie skontaktować się telefonicznie ze stacją  sanitarno-epidemiologiczną.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bochni od poniedziałku do piątku w godz. od 7:25 do 15:00

  • 14 612-39-47
  • 14 612-39-58
  • 14 612-32-34 wew. 13

w godz. od 15.00 do 7.25 oraz we wszystkie dni wolne od pracy

602 – 275 – 918

Dziś Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych przypadkach osób z potwierdzonym koronawirusem. Obecnie jest ich 17. Wśród nich jest mężczyzna z Krakowa, który wrócił w Włoch. Jest hospitalizowany. Jego stan jest stabilny.

Trzy kolejne przypadki to mężczyźni z województwa śląskiego, którzy byli w kwarantannie domowej. Piąty przypadek został zdiagnozowany we Wrocławiu. Kobieta jest hospitalizowana.

– Te wszystkie osoby były objęte wcześniej monitoringiem służb sanitarnych – mówi prof. Łukasz Szumowski, minister zdrowia. – Rozprzestrzenianie się wirusa wśród pacjentów było widoczne także w innych krajach. We wszystkich państwach był gwałtowny wzrost w pierwszych dniach. Wtedy pojawiały się liczby dwucyfrowe wśród nowych przypadków.

Minister zdrowia podkreślił, że prowadzone są działania, by zwiększyć liczbę łóżek na oddziałach zakaźnych. – Działamy także w zakresie możliwości przekształcenia szpitali w szpitale zakaźne i zwiększenia liczby miejsc na oddziałach intensywnej terapii – dodaje prof. Szumowski. – Wiemy, że w przypadku zaostrzenia się stanu chorego, kluczowa jest możliwość leczenia na łóżkach intensywnych, zwłaszcza jeśli chodzi o osoby starsze.

Minister zdrowia zaapelował, by osoby starsze, szczególnie uważały na siebie i unikały zgromadzeń publicznych.

Szumowski podał, że dziś zlecono wojewodom, by podpisali umowy na dodatkowe karetki, które mają być przeznaczone tylko do pobierania próbek od osób pozostających w kwarantannie domowej. Wojewodowie mieli wyznaczyć także ambulanse przeznaczone do przewożenia osób podejrzanych o zakażenie. 

8 marca Adam Niedzielski, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, podpisał zarządzenie w sprawie zasad sprawozdawania oraz warunków rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

– Te wszystkie działania nie byłyby możliwe bez wejścia w życie specustawy dotyczącej koronawirusa – podkreśla prof. Łukasz Szumowski.  

– Rozważamy wzmocnienie nadzoru nad kwarantanną domową – mówi prof. Łukasz Szumowski. – Rozmawiamy na ten temat z resortem nadzorującym służby mundurowe. Chcemy rozpocząć dodatkową opiekę nad tymi osobami. Cześć ludzi pozostająca w kwarantannie domowej to osoby samotne. Wojewoda ma obowiązek dostarczania żywności.

Minister zdrowia podkreślał, że ktoś jest objęty kwarantanną domową, nie może wyjść na spacer czy zakupy. – To jest zakazane. Za to może grozić odpowiedzialność karna – mówił prof. Szumowski. – Apeluję o zdrowy rozsądek. Wiemy, że będzie więcej przypadków, ale jesteśmy na to przygotowani.

Wczoraj Główny Inspektor Sanitarny zamieścił na stronie gis.gov.pl informację w sprawie imprez masowych oraz apel w związku z występowaniem koronawirusa w Polsce w związku z sytuacją występowania koronawirusa w Polsce o przestrzeganie zaleceń Państwowej Inspekcji Sanitarnej i stosowania się do wytycznych służb sanitarnych w zakresie kwarantanny i zasad higieny.

1 Komentarz

1 Komentarz

  1. Annika

    09 marca godzina 21:51

    A ludzie i tak wyjeżdżają na narty do Włoch… pewnie są duże promocje…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra