Nie ma wśród nich około 40-letniego obcokrajowca, który w miniony poniedziałek zgłosił się do SOR w Bochni z podejrzeniem koronowirusa. Mężczyzna, który zmagał się z wysoką gorączką, kaszlem i osłabieniem, jest już zdrowy. – Mężczyzna ten nie podaje żadnych objawów chorobowych – poinformowała portal bochniazbliska.pl Halina Bielec, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bochni.
Jednocześnie na terenie powiatu bocheńskiego nadzorem sanitarnym objęte jest pięć osób.
Bocheński SOR pracuje bez zakłóceń.
– Mamy wielu pacjentów z wysoką gorączką, przeziębieniem. Z całą pewnością możemy stwierdzić, że mamy epidemię grypy – mówi Jarosław Gucwa, szef SOR w Bochni.
Ministerstwo Zdrowia apeluje, by osoby, które w ostatnich 14 dniach przebywały w północnych Włoszech, Chinach, Korei Południowej, Iranie, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze lub Tajwanie lub innych państwach, gdzie zdiagnozowano koronawirusa i mają gorączkę, duszności, kaszel oraz problemy z oddychaniem powinny bezzwłocznie skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną.
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bochni od poniedziałku do piątku w godz. od 7:25 do 15:00
- 14 612-39-47
- 14 612-39-58
- 14 612-32-34 wew. 13
w godz. od 15.00 do 7.25 oraz we wszystkie dni wolne od pracy
602 – 275 – 918
Dziś Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych przypadkach osób z potwierdzonym koronawirusem. Obecnie jest ich 17. Wśród nich jest mężczyzna z Krakowa, który wrócił w Włoch. Jest hospitalizowany. Jego stan jest stabilny.
Trzy kolejne przypadki to mężczyźni z województwa śląskiego, którzy byli w kwarantannie domowej. Piąty przypadek został zdiagnozowany we Wrocławiu. Kobieta jest hospitalizowana.
– Te wszystkie osoby były objęte wcześniej monitoringiem służb sanitarnych – mówi prof. Łukasz Szumowski, minister zdrowia. – Rozprzestrzenianie się wirusa wśród pacjentów było widoczne także w innych krajach. We wszystkich państwach był gwałtowny wzrost w pierwszych dniach. Wtedy pojawiały się liczby dwucyfrowe wśród nowych przypadków.
Minister zdrowia podkreślił, że prowadzone są działania, by zwiększyć liczbę łóżek na oddziałach zakaźnych. – Działamy także w zakresie możliwości przekształcenia szpitali w szpitale zakaźne i zwiększenia liczby miejsc na oddziałach intensywnej terapii – dodaje prof. Szumowski. – Wiemy, że w przypadku zaostrzenia się stanu chorego, kluczowa jest możliwość leczenia na łóżkach intensywnych, zwłaszcza jeśli chodzi o osoby starsze.
Minister zdrowia zaapelował, by osoby starsze, szczególnie uważały na siebie i unikały zgromadzeń publicznych.
Szumowski podał, że dziś zlecono wojewodom, by podpisali umowy na dodatkowe karetki, które mają być przeznaczone tylko do pobierania próbek od osób pozostających w kwarantannie domowej. Wojewodowie mieli wyznaczyć także ambulanse przeznaczone do przewożenia osób podejrzanych o zakażenie.
8 marca Adam Niedzielski, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, podpisał zarządzenie w sprawie zasad sprawozdawania oraz warunków rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
– Te wszystkie działania nie byłyby możliwe bez wejścia w życie specustawy dotyczącej koronawirusa – podkreśla prof. Łukasz Szumowski.
– Rozważamy wzmocnienie nadzoru nad kwarantanną domową – mówi prof. Łukasz Szumowski. – Rozmawiamy na ten temat z resortem nadzorującym służby mundurowe. Chcemy rozpocząć dodatkową opiekę nad tymi osobami. Cześć ludzi pozostająca w kwarantannie domowej to osoby samotne. Wojewoda ma obowiązek dostarczania żywności.
Minister zdrowia podkreślał, że ktoś jest objęty kwarantanną domową, nie może wyjść na spacer czy zakupy. – To jest zakazane. Za to może grozić odpowiedzialność karna – mówił prof. Szumowski. – Apeluję o zdrowy rozsądek. Wiemy, że będzie więcej przypadków, ale jesteśmy na to przygotowani.
Wczoraj Główny Inspektor Sanitarny zamieścił na stronie gis.gov.pl informację w sprawie imprez masowych oraz apel w związku z występowaniem koronawirusa w Polsce w związku z sytuacją występowania koronawirusa w Polsce o przestrzeganie zaleceń Państwowej Inspekcji Sanitarnej i stosowania się do wytycznych służb sanitarnych w zakresie kwarantanny i zasad higieny.
Annika
09 marca 2020 godzina 21:51
A ludzie i tak wyjeżdżają na narty do Włoch… pewnie są duże promocje…