- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

Bochnia. Na osiedlu Niepodległości powstał mural

Fot. Stowarzyszenie Bocheńscy Patrioci
- REKLAMA -

W Bochni, na Osiedlu Niepodległości powstał wyjątkowy mural. Przedstawia Marszałka Józefa Piłsudskiego. Pretekstem projektu zrealizowanego przez Stowarzyszenie Bocheńscy patrioci jest 105. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości. 

Mural będzie miał charakter multimedialny i będzie dostępny dla osób ze szczególnymi potrzebami. Przy malowidle umieszczony zostanie kod QR, dzięki któremu za pomocą smartfona będzie można przejść do strony internetowej z opisem audiodeskryptywnym muralu, gdzie znajdziemy opis muralu w formie audio i tekstowej, jak również historię Marszałka Piłsudskiego – tłumaczy Grzegorz Pałkowski, pomysłodawca projektu, prezes Stowarzyszenia Bocheńscy Patrioci.

Mural powstał na jednym z bloków na osiedli. Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej w Bochni podszedł z dużym uznaniem do projektu Stowarzyszenia Bocheńscy Patrioci tym bardziej, że jego tematyka bezpośrednio nawiązuje do nazwy osiedla, na którym powstał.

-Oprócz niewątpliwych walorów artystycznych podnoszących estetykę osiedla Niepodległości posiada on również wartość historyczną odnoszącą się do tak ważnego wydarzenia w dziejach Polski jakim było odzyskanie niepodległości. Mamy nadzieję, że będzie on również zachętą dla młodego pokolenia do odkrywania historii Polski i krzewienia ducha patriotyzmu przekonują – Lucyna Konieczna i Maciej Nawrocki z Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej.

Projekt został zrealizowany przez Stowarzyszenie Bocheńscy Patrioci przy współpracy z Tauron Polska Energia SA (Partner Tytularny Projektu) i Spółdzielnią Mieszkaniową w Bochni. 

8 komentarzy

8 Comments

 1. Avatar

  Pani

  23 października 2023 godzina 13:17

  No i super ! Człowiek któremu zawdzięczamy istnienie . Bohater! Cześć i chwała Mu na wieki !

  • Avatar

   Anonim

   24 października 2023 godzina 16:38

   Ówczesna Galicja, chłodno przyjéła Legiony Marszałka na drodze do Wolności!

   • Avatar

    bochniak

    25 października 2023 godzina 15:52

    Nie Galicja tylko Kongresówka – to za Wisłą ludzie zamykali drzwi przed legionistami i mówili że dowodzi nimi austriacki kolaborant Piłsudski. Ale jego największym politycznym błędem ( i zbrodnią) był pucz majowy w 1926r i niszczenie oponentów- zasłużonych patriotów ( gen. Sikorskiego, Gen. Rozwadowskiego, W.Witosa i W.Korfantego, którym wiele zawdzięczał . Jego dziecko polityczne czyli sanacja doprowadziła Polskę do zguby. Była to Polska reżimowych represji ( Breza Kartuska) i Polska 2 wrogów ( Rosji i Niemiec) a koalicjanci ( Anglia i Francja) , wbrew obowiązującej wówczas propagandzie, totalnie zawiedli. (Czy w polityce zagranicznej i militarnej nie widzicie analogii do obecnej sytuacji wypracowanej przez PIS ?). Piłsudski nie jest właściwym wzorcem dla młodego pokolenia, które nie powinno być karmione historycznymi mitami – poprawnymi politycznie dla rządzącej do tej pory autorytarnej władzy.

 2. Avatar

  Pani

  23 października 2023 godzina 13:20

  Gdzie mój komentarz?

 3. Avatar

  obywatel miasta Bochnia

  23 października 2023 godzina 13:56

  Skąd na to pieniążki ???

 4. Avatar

  Anty patriota

  24 października 2023 godzina 04:17

 5. Avatar

  Montekristof

  24 października 2023 godzina 17:58

  No i pięknie

 6. Avatar

  Montekristof

  26 października 2023 godzina 10:24

  Bardzo ladne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra