Do naszej redakcji dotarło pismo zawierające stanowisko Komitetu Rewitalizacji w sprawie wniosku Radnych Miasta Bochni o przesunięciach środków finansowych z realizacji zadania Rewaloryzacji Plant Salinarnych na osiedlowe zadania inwestycyjne.
Poniżej jego treść:
Jako przewodniczący Komitetu Rewitalizacji, na podstawie rozdziału III pkt. 4 lit. d) rozdziału I, pkt. 3 Regulaminu Komitetu Rewitalizacji stanowiącego załącznik do uchwały Nr XXXVI/332/17 Rady Miasta Bochnia z dnia 7 września 2017 r. w sprawie określenia zadań Komitetu Rewitalizacji przekazuję do publicznej wiadomości stanowisko Komitetu Rewitalizacji w sprawie wniosku Radnych Miasta Bochni o przesunięciach środków finansowych z realizacji zadania – Rewaloryzacja Plant Salinarnych, a dokładnie ze środków przeznaczonych na remonty dawnych budynków salinarnych Kuźni i Lodowni na osiedlowe zadania inwestycyjne.
Mając na względzie dobro Miasta i jego mieszkańców, a także ciągłość realizacji Gminnego Planu Rewitalizacji, tak ważnego dokumentu dla przyszłości Bochni, w imieniu członków Komitetu Rewitalizacji chciałbym wyrazić zdecydowaną dezaprobatę dla wniosku Klubu Radnych PiS.
Jednocześnie apeluję do wszystkich Państwa Radnych, bez względu na ich przynależność klubową i polityczną o odrzucenie proponowanych przesunięć budżetowych.
Wśród argumentów, które pojawiły się w dyskusji członków Komitetu Rewitalizacji znalazły się między innymi opinie o niewspółmiernej randze projektów alternatywnych, gdyż trudno porównywać budowę nowoczesnej, reprezentacyjnej i ważnej dla większości mieszkańców przestrzeni publicznej z remontem chodnika od posesji X do posesji Y, czy kolejnej zielonej siłowni, wyburzeń itd. Nie bez znaczenia jest również rysujący się obraz Bochni, której rozwój w oczach Państwa Radnych jest utożsamiany z polepszaniem bytu wąskiej grupy kierowców oraz zaspokajaniem doraźnych potrzeb i celów politycznych.
Bochnia potrzebuje odczuwalnej zmiany jakościowej. Co więcej, widzimy na to wyraźne zapotrzebowanie społeczne. Mieszkańcy chcą żyć w pięknym mieście, gdzie krajobrazu nie przesłaniają parkujące samochody i pstrokacizna reklam. To przecież wiemy wszyscy, a dopełnieniem tego obrazu są rodziny z dziećmi i turyści spędzający czas w odnowionym Śródmieściu i na Plantach Salinarnych, które są unikalne w skali Europy. Wymiana nawierzchni dróg i chodników w rozbiciu na kilkadziesiąt lokalizacji w całym mieście, tego nie spowoduje.
Równie ważnym argumentem w tej sprawie jest aspekt polityki finansowej miasta. Warto wskazać następstwa zabrania prawie 85% środków przeznaczonych na realizacje przedmiotowego zadania. Po pierwsze, jeszcze przed rozstrzygnięciem konkursu grantowego Rada Miasta wysyła wyraźny sygnał do Urzędu Marszałkowskiego, że Bochnia w ogóle nie potrzebuje pięknych Plant i pieniędzy na ten cel, a aplikacje składamy tylko dla sportu. Po drugie, przesuniecie tak dużej sumy praktycznie uśmierca tą inwestycje i wstrzymuje realizację całego projektu Rewaloryzacji Plant Salinarnych. Wiąże się to również z unieważnieniem przetargu oraz utratą i tak nadwątlonej wiarygodności inwestycyjnej Miasta. Ten argument ma również drugą, polityczną stronę medalu, którą pominę.
I wreszcie trzeci, bardzo waży powód, dla którego Komitet Rewitalizacji wyraża swój sprzeciw wobec inicjatywy Radnych Klubu PiS to zatarcie się idei, która powinna być podstawą działalności w organie uchwałodawczym i kontrolnym Gminy Miasto Bochnia.
Szanowni Państwo Radni, kieruję te słowa do wszystkich aktualnych Radnych, proszę Was o traktowanie aktywności w Radzie Miasta jako wspólną pracę nad polepszaniem wizerunku Miasta i bytu jego mieszkańców, a nie jako pola bitwy gdzie będą się ścierać dwie politycznie grupy. Jeżeli widzicie niedoskonałości w projekcie rewaloryzacji Plant, wprowadzajcie zmiany, angażujcie się w ich konsultacje, zbierajcie poparcie dla swoich wniosków. Jeżeli rozpisany przetarg nie spełnia Waszych oczekiwań, dokonajcie ewaluacji, poprawcie jego założenia, przedstawcie swoje propozycje rozwiązań i oszczędności. Wtedy zaoszczędzone środki przeznaczycie na dodatkowe prace w ramach rewaloryzacji Plant. W przeciwnym razie likwidując strategiczny projekt GPR i rozdrapując środki finansowe na pomniejsze realizacje obietnic wyborczych, stajecie się Państwo tylko niemymi manekinami biorącymi udział w głosowaniach nad wnioskami przyniesionymi w teczce, a bocheńskie Śródmieście będzie społecznym poligonem przez następne lata.
Z poważaniem
Rafał Kłosowski
Przewodniczący Komitetu Rewitalizacji
wiliam
26 grudnia 2018 godzina 14:26
Przez kogo jest opłacany PKR ? Jestem za odrzuceniem wszelkich poprawek do budżetu, ale równocześnie od odstąpienia od rewaloryzacji ruder na plantach z równoczesnym przeznaczeniem środków na pilne remonty i budowy służące ogółowi mieszkańców (parkingi,ulice,likwidacja osuwisk itp ).