- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

Bochnia. Kazimierz Wielki idzie do konserwacji! Wróci za kilka tygodni ZDJĘCIA

fot. patryk salamon
- REKLAMA -

Na przyszły tydzień zaplanowano demontaż pomnika króla Kazimierza Wielkiego z bocheńskiego Rynku. Zostanie on ściągnięty na kilka tygodni, w tym czasie przewidziano jego konserwację. Prace są wykonywane w ramach rewitalizacji centrum Bochni.

To już kolejny termin. Pomnik miał był odnawiany w kwietniu, termin ten jednak ze względu na wstrzymanie prac rewitalizacyjnych, został przesunięty. Teraz wszystko wskazuje na to, że zostanie dotrzymany. Wczoraj przy pomniku ustawiono rusztowanie, które pozwoli w bezpieczny sposób ściągnąć figurę.

-Nastąpi to najprawdopodobniej na początku przyszłego tygodnia – powiedział portalowi Bochnia Brzesko z bliska Emil Gazda, odpowiedzialny za prace rewitalizacyjne w centrum miasta.

Prace konserwatorskie przy pomniku wykonane zostaną w ramach programu prac konserwatorskich i obejmą oczyszczenie, uzupełnienie ubytków oraz wykonanie powłok impregnacyjnych. Wszystkie te zabiegi wykonane zostaną przez konserwatora pracującego na zlecenie wykonawcy rewitalizacji pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Prace restauracyjne będą wykonywane w pomieszczeniach pracowni konserwatorskiej.

Założeniem ogólnym do restauracji pomnika jest przeprowadzenie pełnej konserwacji figury króla Kazimierza wykonanej z wapienia pińczowskiego. To cenne dzieło sztuki o dużych walorach artystycznych, jakim jest niewątpliwie pomnik, wymaga szczególnej uwagi, dlatego wszystkie prace konserwatorskie będą wykonywane pod kierunkiem dyplomowanego konserwatora zabytków.

Pomnik króla Kazimierza Wielkiego wzniesiony został w 1871 roku na fali patriotycznego ożywienia związanego z odkryciem w katedrze wawelskiej szczątków tego ważnego dla rozwoju Polski monarchy. 24 października 1870 roku Rada Miejska podjęła następującą uchwałę: „Na głównym Rynku Bochni wystawiony ma być pomnik na cześć Króla Polskiego JMĆ Kazimierza Wielkiego, któren był ojcem i wielkim dobrodziejem miasta Bochni”. Wykonany z wapienia pińczowskiego pomnik jest dziełem Walerego Gadomskiego (1833-1911), profesora rzeźby w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, a prac nad jego powstaniem doglądam sam Jan Matejko, który osobiście zaangażował się w powstanie pomnika. Uroczystość odsłonięcia pomnika odbyła się 29 maja 1871 roku.

Pierwszej poważnej renowacji i zmian otoczenia pomnika dokonano w 1933 roku. Okazją ku temu były uroczyste obchody 600-lecia wstąpienia na tron Kazimierza Wielkiego. Od 1964 roku, czyli od czasu przebudowy rynku, pomnik przez następne ćwierćwiecze miał zupełnie inny wygląd. Wtedy to obok pomnika założono skwer. W 1988 roku podczas kolejnej konserwacji rzeźby zrekonstruowano cokół według pierwotnego wzoru. Ostatniego raz pomnik demontowany był dość niedawno, bo w 2000 roku, kiedy to dokonano jego oczyszczenia i konserwacji.

1 Komentarz

1 Komentarz

  1. Kazimiera Wielka

    12 grudnia godzina 18:55

    No to będzie bezkrólewie, takie jak jest już od 9 lat w pewnym urzędzie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra