Wydarzenia

Bochnia. Ulica Polna tylko w jednym kierunku? ZDJĘCIA

Fot. Patryk Salamon

Samorząd miasta chce wyremontować ulicę Polną. Został ogłoszony przetarg na realizację tego zadania, na podstawie przygotowanej ponad rok temu dokumentacji. Na wąskiej drodze prowadzącej do cmentarza, która obecnie jest dwukierunkową, ma być wprowadzony jednak tylko jeden kierunek. Takie rozwiązanie nie wszystkim się podoba.

– Jak można  w ramach przebudowy z ulicy dwukierunkowej robić jednokierunkową  i to o szerokości 2,80 metra,  o spadku podłużnym dochodzącym na długości ok. 80 metrów do 20 procent – pyta jeden z mieszkańców Bochni. – Czy nie można było wykonać „mijanki” w połowie 110-metrowego odcinka przeznaczonego do przebudowy  i zachować przez to dwukierunkowość – dodaje.

Według niego urzędnicy nie zrobili nic, by pozyskać teren na poszerzenie drogi, którą wiele osób dojeżdża do cmentarza.

-Nie było takiej możliwości, gdyby była na pewno byśmy z niej skorzystali – odpowiada Andrzej Koprowski, rzecznik prasowy bocheńskiego magistratu dodając, że dokumentacja dot. ul. Polnej jest gotowa z odpowiednią decyzją na budowę. Sprawy własnościowe były brane pod uwagę i projektanci mogli poruszać się tylko w granicach terenów, których właścicielem jest miasto.


-Gdyby takie możliwości nagle zaistniały, jesteśmy w stanie do projektu dołączyć „mijankę” – mówi Andrzej Koprowski.

Przedstawiciel magistratu zwraca uwagę, że dojazd do cmentarza jest o wiele dogodniejszy innymi ulicami tj. ul Romana lub Górników. Według niego bardzo rzadko ktoś korzysta z ul. Polnej jako dojazdu do bocheńskiej nekropolii.

-W przeszłości nikt zapewne nie zakładał, że ulica Polna będzie stanowiła dojazd do cmentarza, tylko dojazd do posesji prywatnych i dlatego wydzielono tylko wąski pasek ziemi, obecnie stanowiący ul. Polną – tłumaczy Koprowski.

Sprawa utworzenia na tej drodze „mijanki” wg Kazimierza Ścisły, radnego RM w Bochni wcale nie jest przekreślona.

-Wszystkim nam zależy, by ruszyć z tą inwestycją. To już przecież kolejny przetarg na to zadanie. Dodatkowego terenu tam nie ma, ale istnieje przecież możliwość wymalowania na drodze pasów, które utworzą obszar do wyminięcia się pojazdów, dzięki temu uda się nam zachować dwukierunkowość na tej drodze – mówi Kazimierz Ścisło.


6 komentarzy

6 Comments

 1. wiliam

  20 lutego godzina 11:24

  Brawa dla Pana Ścisły, szkoda, że tak późno oficjalnie włącza się Pan do dyskusji . Czy nie ma kompetentnej osoby w UM , która zechciała by się wypowiadać w sprawach technicznych tylko musimy wysłuchiwać komentarzy w stylu – cytat :
  ,,Nie było takiej możliwości, gdyby była na pewno byśmy z niej skorzystali – odpowiada Andrzej Koprowski, rzecznik prasowy bocheńskiego magistratu dodając, że dokumentacja dot. ul. Polnej jest gotowa z odpowiednią decyzją na budowę. Sprawy własnościowe były brane pod uwagę i projektanci mogli poruszać się tylko w granicach terenów, których właścicielem jest miasto.
  -Gdyby takie możliwości nagle zaistniały, jesteśmy w stanie do projektu dołączyć „mijankę” – mówi Andrzej Koprowski.
  Przedstawiciel magistratu zwraca uwagę, że dojazd do cmentarza jest o wiele dogodniejszy innymi ulicami tj. ul Romana lub Górników. Według niego bardzo rzadko ktoś korzysta z ul. Polnej jako dojazdu do bocheńskiej nekropolii.
  -W przeszłości nikt zapewne nie zakładał, że ulica Polna będzie stanowiła dojazd do cmentarza, tylko dojazd do posesji prywatnych i dlatego wydzielono tylko wąski pasek ziemi, obecnie stanowiący ul. Polną – tłumaczy Koprowski.”
  Trzeba być mieszkańcem Bochni, korzystającym często z odwiedzin bocheńskiego cmentarza, zmagającym się z trudnościami w zaparkowaniu samochodu, aby obiektywnie wypowiadać się w temacie ! Jako urzędnik niech upubliczni jakie kroki w pozyskaniu gruntu od właścicieli poczynił UM !!!

 2. obywatel

  20 lutego godzina 12:31

  zapraszamy przedstawiciela magistratu, niech zobaczy jak wygląda dojazd do cmentarza od ul. Górników. Tam obowiązuje jeden kierunek i nie da się dojechać do ul. Józefa Romana bo kierowca złamałby przepisy i poruszałby się „pod prąd”. Ulica Romana jest jednostronnie zastawiona samochodami na długości ok. 30 metrów. Przejazd jest uciążliwy, magistrat nie reaguje (bezprawne zajęcie pasa drogowego który powoduje utrudnienia w ruchu).
  Polecam przedstawicielom UM na oderwanie wzroku od monitora i udanie się w plener.

 3. wiliam

  20 lutego godzina 13:29

  Złożono dwie oferty pierwsza ok. 698 tys złotych , druga ok. 984 tys. złotych co przy cytat : ,,Zgodnie z art. 86 ust.5 Pzp Urząd Miasta Bochnia informuje, że kwota jaką Zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia wynosi 590 000,00 zł.” – daje pole do popisu Radzie Miasta w kierunku unieważnienia tego postępowania , które pod względem rozwiązań technicznych i kosztów jest nie do zaakceptowania nawet przez szeregowego mieszkańca a co dopiero przez RADNYCH! Urzędnicy winni wiedzieć , że modernizacja to polepszenie warunków komunikacyjnych a nie pogorszenie ich czego mamy przykład, a tłumaczenie UM nie zasługuje na komentarz !!!

 4. Andrzej Koprowski

  20 lutego godzina 13:57

  Szanowny forumowiczu. Remont, a właściwie przebudowa ul. Polnej w końcu , po latach dochodzi do skutku. Perypetie z tym związane były różne. A to nie było chętnych , a to wycofywano się już po wyłonieniu Wykonawcy itd. Wypowiedzi, których udzielam nie są jakimiś wymysłami, tylko przekazywaniem stanu faktycznego jaki ma miejsce i są podsumowaniem faktów, jakie przekazywane są do mnie przez pracowników, naczelników i często także zastępców lub samego burmistrza. Zmieniające się warunki zarówno w sferze prawnej dotyczące wymogów i parametrów ciągów komunikacyjnych, jak i np. stały wzrost ilości pojazdów mechanicznych, wymuszają określone rozwiązania. Wielokrotnie prowadzone były rozmowy z gestorami terenów na których możliwe byłoby usytuowanie mijanki. Niestety nie ma woli przekazania czy odsprzedania jakiegokolwiek miejsca, gdzie można by taką mijankę zrobić. Jeżeli ktoś dysponuje inną wiedzą i twierdzi, że ten problem można rozwiązać, to będziemy bardzo wdzięczni za wskazanie takiej możliwości. Na tę chwilę nie ma jednak żadnej informacji, a względy bezpieczeństwa nakładają na nas obowiązek zastosowania rozwiązań w jak największym stopniu eliminujących zagrożenia. Z pewnością powoduje to utrudnienia w dojeździe do cmentarza, jednak priorytetem jest bezpieczeństwo poruszających się po tej drodze pojazdów i pieszych. Ponawiam prośbę o wskazanie możliwości rozwiązania, która być może nie została zauważona, lub była pominięta. Pisanie w ten sposób, że można, że to tylko nieudolność i brak chęci, niczego nie rozwiązuje a tworząc fałszywy obraz sytuacji pobudza niepotrzebnie emocje, krzywdząc jednocześnie osoby, które chcąc znaleźć jak najlepsze rozwiązanie, czytają oskarżenia pod swoim adresem. Zdaję sobie sprawę, że takie rozwiązanie jakie przyjęto nie budzi zachwytów i ma szereg oponentów, jednak w tego typu sytuacjach musi przeważyć bezpieczeństwo. Niedawno przebudowano szereg ulic w ścisłym centrum Krakowa. Zmieniono w wielu miejscach ruch dwukierunkowy na jednokierunkowy, zbudowano szereg mijanek, podwyższeń przejść dla pieszych, wbito paliki zapobiegające możliwości zaparkowania itp. Oczywiście, że to działanie także wzbudziło kontrowersje i część mieszkańców Krakowa ostro je krytykuje, jednak względy bezpieczeństwa są priorytetem i głównym wyznacznikiem każdej obecnie prowadzonej inwestycji.

  • Do Pana A.K.

   20 lutego godzina 15:41

   Zgoda w kwestii ,, Wypowiedzi, których udzielam nie są jakimiś wymysłami, tylko przekazywaniem stanu faktycznego jaki ma miejsce i są podsumowaniem faktów, jakie przekazywane są do mnie przez pracowników, naczelników i często także zastępców lub samego burmistrza.” Tylko dlaczego merytorycznych informacji nie udzielają opłacani z naszych podatków , bezpośrednio odpowiedzialni Urzędnicy .
   Czy mają zakaz kontaktów z mediami ?

   • uzupełnienie

    20 lutego godzina 17:02

    Proponuję zapoznać się z opinią fachowców ws. zastosowania inteligentnych samoczynnych systemów sterowania ruchem .Pod rozwagę .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra