- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

BOCHNIA. Czy powietrze w Bochni jest czyste? Zobacz, wyniki badania przeprowadzonego przez mobilne płuca – ZDJĘCIA

- REKLAMA -

Jest lepiej, ale do ideału nadal bardzo daleko. To wnioski płynące z analizy powietrza które przeprowadziły mobilne płuca w Bochni w drugiej połowie listopada. Stan powietrza zdecydowanie pogarszał się przy bezwietrznej pogodzie. W niedzielny wieczór stężenie przekraczało normy WHO, w przypadku PM 2,5 wynosiło 293 %. Same płuca z koloru śnieżnobiałego w ciągu dwóch tygodni stały się szare.

To tylko chwilowy i punktowy pomiar. W innych częściach miasta, szczególnie w okolicach Rynku może to wyglądać inaczej. W przyszłym sezonie grzewczym postaramy się pomiar przeprowadzić w innej części miasta. Problem nawarstwia się szczególnie przy niesprzyjającej pogodzie. Dlatego nie możemy spocząć na laurach. Jeszcze wiele do zrobienia przed nami. Niestety wymiany pieców i termomodernizacja to bardzo kosztowne inwestycje. Nie uda się tego zrobić bez pomocy państwa. Obecne programy powinny być kontynuowane i poprawione. Problemem są również zmiany w rozliczaniu prądu wyprodukowanego przez przydomowe instalacje fotowoltaiczne, co zniechęca do instalacji pomp ciepła – mówi Starosta Bocheński Adam Korta.

Mobilne Płuca od 14 do 28 listopada oddychały bocheńskim powietrzem, pochłaniając zanieczyszczenia na placu przed I Liceum Ogólnokształcącym w Bochni. Odczyt był pokazywany na bieżąco na wyświetlaczu, można go było śledzić również on-line.

Zależnie od stopnia zanieczyszczenia tkanina stopniowo zmieniała swój kolor z białego, a finalnie do szarego, który przybrała w ostatnich dniach trwania akcji. Stan powietrza przez większość czasu utrzymywał się na dobrym poziomie. Dopiero w związku z pogorszeniem pogody pod koniec drugiego tygodnia, czujnik mobilny coraz częściej wskazywał znaczne wyższe stężenie pyłów dochodzące nawet do 44 µg/m³ (norma 15 µg/m³ ) dla PM 2,5 oraz 59 µg/m³ ( norma 45 µg/m³) dla pyłu PM10.

Przez większość dni jakość powietrza była dobra, ale niestety nie dlatego że Bochnia poradziła sobie z problemem smogu, ale dlatego że pomogła w tym pogoda. Przez pierwszy tydzień było wietrznie, względnie ciepło oraz padał deszcz. Wyraźna zmiana nastąpiła dopiero w  ostatni poniedziałek kiedy czujnik wykazał dane przekraczające normy. Pamiętajmy jednak, że  związku z chwilową poprawę stanu powietrza nie powinniśmy zaprzestawać z wymianą starych pieców. Dane są jednoznaczne – problem istnieje i jest co raz poważniejszy wraz z trwaniem sezonu grzewczego  – wyjaśnia Magdalena Cygan przedstawicielka Krakowskiego Alarmu Smogowego.

Obserwacja płuc to bardzo cenne i pouczające doświadczenie. Jednocześnie uchwała Antysmogową przyjęta przez Sejmik Województwa Małopolskiego obliguje do wymiany wszystkich pieców i kotłów bezklasowych oraz klasy 1 i 2 do końca kwietnia 2024 r.  

Przy likwidacji źródła ciepła można skorzystać dotacji lub pożyczki, a podstawowym programem wspierającym wymianę pieców i kotłów jest program Czyste Powietrze. Więcej informacji na ten temat możemy uzyskać u ekodoradców gminnych oraz u doradcy ds. klimatu i środowiska w Starostwie Powiatowym jak również na stronie www.czystepowietrze.gov.pl.

Postawienie mobilnych płuc to wspólny projekt Powiatu Bocheńskiego i Krakowskiego Alarmu Smogowego. Akcji przez cały czas towarzyszyły organizowane przez doradcę ds. klimatu i środowiska prelekcje wśród mieszkańców naszego Powiatu pod hasłem „Czysty Klimat – Czyste Powietrze”. Prelekcje odbyły się min. w Zespole Szkół nr 2 w Bochni, I LO, Zespole Szkół nr 1, Szkole Podstawowej nr 1 Bochni oraz w Klubie Senior-Wigor.

To tylko jedna z wielu akcji proekologicznych realizowanych przez Powiat Bocheński w ramach akcji #ekopowiatbochenski. Działania te zostały niedawno dostrzeżone i docenione. Podczas Gali Kryształów PR w Kromerowie koło Olsztyna otrzymały wyróżnienie za kreatywną akcję promocyjną.

3 komentarze

3 Comments

 1. Avatar

  smog

  01 grudnia 2023 godzina 09:24

  Ładne zdjęcia -lans!

  • Avatar

   Gość P

   02 grudnia 2023 godzina 14:21

   Po, – zyska e dane z tak zlokalizowanego, w jedynym punkcie, urządzenia, nieodnisza się do całego obszaru Miasta. Po-lowiczne- pic na wodę. Nieobiektywne.

 2. Avatar

  Paul

  05 grudnia 2023 godzina 17:27

  Najpierw naucz się pisać bajtloku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra