Ponad 700 osób w Szpitalu Powiatowym w Brzesku i 540 w bocheńskiej lecznicy zaszczepiło się do tej pory przeciwko koronawirusowi. Zdecydowana większość nie miała żadnych problemów po przyjęciu szczepionki. W kilku przypadkach pojawiły się niegroźne stany zapalne, albo obrzęki.
-Były to jednak objawy, które wystąpiły zaraz po przyjęciu szczepionki i szybko ustawały. Nie mieliśmy ani jednego przypadku wstrząsu anafilaktycznego – mówi w rozmowie z portalem Bochniazbliska.pl Bartłomiej Czyż z SOR w Bochni.
Takich sytuacji nie było także wśród kilkuset wyszczepionych do tej pory pracowników służby zdrowia w Brzesku – potwierdza Monika Mikołajek-Burek, rzecznik prasowy Szpitala Powiatowego w Brzesku.
Na temat możliwych reakcji po przyjęciu szczepionki mówił podczas wideo-konferencji, która odbyła się w bocheńskim szpitalu prof. dr hab. med. Wojciech Szczeklik.
Pan profesor odpowiedział wówczas także na pytania zadane przez Czytelników portalu Bochniazbliska.pl. Nasi czytelnicy pytali między innymi o reakcje poszczepienne.
Czy osoby uczulone na niektóre antybiotyki (np. Biseptol, Rovamycynę) i miały silną reakcję alergiczną w przeszłości, mogą być zaszczepione?
Prof. dr hab. med. Wojciech Szczeklik – Każda substancja lecznicza, którą podajemy, może wywołać reakcję uczuleniową, czy w skrajnych przypadkach reakcję anafilaktyczną. Jest to odpowiedź organizmu na coś, co podajemy z zewnątrz. Według badań reakcja anafilaktyczna po podaniu mRNA Pfizer może się pojawić w 1 na 100 tys. przypadków. To szczepienie jednak nie jest przeciwwskazane u alergików. Jeśli więc mamy alergie na: pyłki, owady, zwierzęta, czy choćby jaja kurze, nie powinniśmy się obawiać szczepienia.
Aby zabezpieczyć nas przed powikłaniami, które bardzo rzadko, ale jednak mogą się pojawić, każdy pacjent powinien pozostać w miejscu szczepienia 15 minut. Gabinet, w którym dostajemy szczepionkę musi być wyposażony we wszystkie środki przeciwwstrząsowe. Lekiem z wyboru, gdyby cokolwiek się działo jest Adrenalina.
Jeśli ktoś miał bardzo silną reakcję alergiczną np. na Biseptol czy Rovamycynę – to zaleca się, aby taka osoba przyjęła szczepionkę, ale została w punkcie szczepień nieco dłużej, nie 15 min, ale do 30 min.
Jeśli mamy podejrzenia albo wiemy, że jesteśmy uczuleni na którykolwiek ze składników szczepionki, to powinniśmy zgłosić to swojemu lekarzowi i rozważyć zaniechanie jej przyjęcia. Bezwzględnym powodem do zaniechania jest fakt wystąpienia ciężkiej reakcji uczuleniowej po przyjęciu pierwszej dawki szczepionki.
A jakie mogą być jeszcze reakcje na przyjęcie szczepionki?
Prof. dr hab. med. Wojciech Szczeklik – Najczęściej mamy odczyn miejscowy – ból w miejscu ukucia, to rzecz zupełnie normalna. Często są bóle mięśniowe i stawowe, mogą pojawiać się bóle głowy, uczucie zmęczenia. Może się także pojawić stan podgorączkowy, czy gorączka. Ta szczepionka nie zawiera w sobie wirusa ani żywego, ani martwego, czy też osłabionego. Nie ma takiej możliwości, aby do naszego organizmu została wprowadzona infekcja. Może być jednak tak, że jeśli np. szczepiliśmy się dzisiaj, a z osobą zakażoną mieliśmy kontakt dwa dni wcześniej, to ta szczepionka krótko po podaniu nie zabezpieczy nas przed tą infekcją.
ZOBACZ TAKŻE
Rwq
15 stycznia 2021 godzina 13:38
Szkoda że nigdzie nie ma informacji czy pacjenci hematologiczni przyjmujący immunoglobuliny mogą się szczepić ???
Doc
17 stycznia 2021 godzina 07:26
Niestety nie, ale to jest też dobra wiadomość ponieważ reakcje poszczepienne objawiają się nawet po dwóch latach i mają różne przebiegi, nawet śmiertelne. Proponuję zaczekać że szczepieniem jeszcze pół roku (chociaż nie wierzę że przypadki śmiertelne będą podawane jako poszczepienne, tak jak ma to miejsce obecnie – wszyscy umierają na covid). Po tym czasie będzie wiadomo jakie działanie ma szczepionka (również to niepożądane).