- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

Bochnia. Bocheńska Organizacja Turystyczna pozwoli zatrzymać turystę na dłużej

Fot. wojtek salamon
- REKLAMA -

W Bochni ma powstać Bocheńska Organizacja Turystyczna. Będzie zrzeszać powiat i gminy, ale też jednostki prowadzące działalność turystyczną. Wszystko to po to, by wypromować atrakcje ziemi bocheńskiej.

Dziś w sali konferencyjnej bocheńskiego starostwa odbyło się spotkanie z Tomaszem Urynowiczem wicemarszałkiem Województwa Małopolskiego, Grzegorzem Biedroniem prezesem MOT oraz Stanisławem Bukowcem, radnym Sejmiku Małopolskiego.

(od prawej) Grzegorz Biedroń – prezes MOT, Tomasz Urynowicz -wicemarszałek Małopolski, Adam Korta – starosta bocheński i Stanisław Bukowiec radny Sejmiku Małopolskiego

W spotkaniu wzięli w nim udział także samorządowcy z powiatu bocheńskiego, przedstawiciele jednostek zajmujących się turystyką, a także proboszczowie parafii.

– Powiat bocheński to skarbnica możliwości i atrakcji, ale jest potrzebna jednostka, która będzie koordynowała działania turystyczne wszystkich podmiotów, która pozwoli na tym terenie zatrzymać turystę na dłużej – mówił Tomasz Urynowicz, wicemarszałek Małopolski.

Taką jednostką ma być Bocheńska Organizacja Turystyczna podległa Regionalnej OT i Polskiej OT.

– Takich lokalnych jednostek w Polsce jest obecnie 122, w samej Małopolsce 13. Jedna z prężniejszych organizacji działa w Tarnowie – wyliczał Stanisław Bukowiec, inicjator spotkania.

Uczestnicy spotkania pozytywnie odnieśli się do inicjatywy. Pomysł powołania BOT za dobry uważa też Adam Korta, starosta powiatu bocheńskiego.

W spotkaniu wzięli udział samorządowcy z powiatu bocheńskiego

– To pomysł warty zastanowienia, w tej chwili nasze działania mają raczej charakter punktowy. O tym, że taka współpraca przynosi efekty potwierdza choćby „Weekend z zabytkami powiatu bocheńskiego”, który organizujemy od 12 lat. Poprzez zaangażowanie wielu jednostek udaje się stworzyć coś wyjątkowego – podkreślał Adam Korta.

Zdaniem Tomasza Gromali, wójta Lipnicy Murowanej BOT mogłaby wypromować cały powiat bocheński, bogaty w atrakcje turystyczne.

Według Wojciecha Wrony, wójta Żegociny BOT to szansa na zatrzymanie na dłużej turysty który odwiedza powiat bocheński.

W najbliższych tygodniach na temat przystąpienia do BOT mają się wypowiedzieć rady gmin z powiatu bocheńskiego.

3 komentarze

3 Comments

  1. Avatar

    Zatroskany

    02 października 2019 godzina 19:24

    A miasto śpi jak zawsze, przecież Bochnia wypromuje się sama zwłaszcza w aktualnym stanie, który potrwa Bóg wie ile jeszcze. Wystarczy trochę jabłek i dwóch rowerystów, to

    A miasto śpi jak zawsze bo tu wystarczą przecież koszyczki z jabłkami i przejażdżka na rowerze.
    Pozdrawiam amatorów jabłek i ślimaczego tempa bardzo, bardzo serdecznie.

  2. Avatar

    Mieszkam tutaj

    03 października 2019 godzina 05:58

    Drodzy rządzący!
    Zanim zaczniecie ściągać na teren powiatu bocheńskiego rzesze turystów pomyślcie o infrastrukturze koniecznej do ich obsługi, a w pierwszej kolejności o parkingach i toaletach, bo pomysłowość naszych rodaków w kwestii wynajdywania miejsc parkingowych i blokowania tym samym przejazdu byle podjechać jak najbliżej zwiedzanej atrakcji sięga już zenitu. Miło byłoby również móc skorzystać z toalety, choćby toi-toi’ za opłatą, a nie gorączkowo szukać zarośli.
    Zapamiętajcie drodzy Włodarze jakże pięknych miejscowości powiatu bocheńskiego – zrobić imprezę, spędzić na nią tłum i zarobić na niej to żadna sztuka. Sztuką jest zrobić to w sposób jak najmniej uciążliwy dla lokalnych mieszkańców i zadbać o to, żeby zmotoryzowane społeczeństwo miało gdzie kulturalnie zaparkować i załatwić swoje potrzeby.

  3. Avatar

    AJ

    19 lutego 2020 godzina 22:41

    Zgadzam się z komentarzem Mieszkam tutaj.. Oczywiście BOT jest bardzo potrzebny, ale imprezy masowe nie będą tutaj właściwą drogą (co nie znaczy, że je wykluczamy) a raczej koordynowanie ruchu turystycznego w sposób ciągły i harmonijny bez szkody dla mieszkańców. Stała obecność turystyki indywidualnej, powiedzmy „kameralnej”, chociaż nie jest ekonomicznie tak spektakularna jak masowa, również uruchamia w regionie efekt mnożnikowy, rozwija region gospodarczo. Czasem korzystniej niż masowa. Sztuka zatem polega na strategii pozyskiwania możliwie ciągłego ruchu turystycznego, harmonijnego, nie ingerującego niekorzystnie w życie lokalnej społeczności.
    Trzeba mądrze prezentować atuty obszaru jako całości – bogate przyrodniczo i malownicze zielone miejscowości, gdzie można odetchnąć i wyciszyć się z dostępem do wspaniałych zabytków i kameralnych miejsc w mieście. Trzeba pamiętać, że argumenty prozdrowotne będą coraz silniejszym argumentem decydującym o destynacjach turystycznych. Trzeba dokonać mądrej inwentaryzacji zasobów turystycznych. Jako osoba związana z turystyką wiejską, bardzo liczę na przyszłą BOT.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra