- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

Bocheńscy przedsiębiorcy krytycznie o „Polskim Ładzie”

- REKLAMA -
rptoz

Z inicjatywy posła na Sejm RP – Stanisława Bukowca miało miejsce spotkanie kilkunastu bocheńskich przedsiębiorców, którzy dyskutowali o przyszłości swoich firm, w związku z proponowanymi zapisami podatkowymi, mającymi się znaleźć się w rządowym programie „Polski Ład”. Przedsiębiorcy reprezentowali małe, średnie i duże firmy, funkcjonujące w różnych branżach.

Zebranie, w którym uczestniczyli zarówno przedstawiciele firm zrzeszonych w Cechu Rzemiosł Różnych, jak i Bocheńskim Związku Pracodawców miało charakter konsultacyjny. W dyskusji odniesiono się zarówno do obecnych problemów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, jak choćby: wysokie koszty pracownicze, czy też często zmieniające się i coraz bardziej zawiłe przepisy, a także do niedawno opublikowanego projektu ustawy będącej częścią „Polskiego Ładu”.

Mocno w tym względzie podkreślono fakt wypracowywania obecnie przez małe i średnie przedsiębiorstwa 50% polskiego PKB. Ten wskaźnik, według szefów przybyłych na spotkanie firm, w krótkim czasie może się bardzo zmniejszyć, na czym mocno ucierpi budżet państwa. Ich zdaniem również – jeśli dojdzie do uchwalenia proponowanych zmian podatkowych, w tym wprowadzenia liczonej od dochodu 9% stawki zdrowotnej, bez możliwości jej odliczenia od podatku, wielu z nich będzie zmuszonych do ograniczenia produkcji i co się z tym wiąże, zwolnienia części pracowników.

Innym poruszanym aspektem związanym z dodatkowymi obciążeniami finansowymi zaproponowanymi przez rząd jest utrata konkurencyjności głównie na rynkach europejskich, gdyż proponowane zmiany przełożą się na ostateczną cenę towaru. Znacząco zahamowane zostanie także wprowadzanie do produkcji elementów innowacyjnych technologii.

– Przedsiębiorcy bardzo krytycznie oceniają zapisy w „Polskim Ładzie”. Zauważają, że proponowane zapisy uderzają przede wszystkim w polskie firmy, mogą doprowadzić do trudnej sytuacji gospodarczej, a co za tym idzie – przyczynić się do jeszcze większej inflacji i drożyzny towarów i usług – podsumowuje spotkanie poseł Stanisław Bukowiec.

Efektem spotkania było wypracowanie skierowanego do Premiera Mateusza Morawieckiego apelu, zgłoszonego przez Bocheński Związek Pracodawców. Czytamy w nim:

„Jako osoby prowadzące działalność gospodarczą z niepokojem przyglądamy się procesowi legislacyjnemu przy tworzeniu zmian podatkowych, które według zapowiedzi mają wejść z początkiem 2022 roku w ramach tzw. Polskiego Ładu. 
Nasza uwaga skupiona jest szczególnie na skutkach finansowych, jakie w/w zmiany spowodują dla budżetów naszych przedsiębiorstw. Obawiamy się wzrostu kosztów usług oraz produkcji, co negatywnie przełoży się na ceny w okresie zwiększonej inflacji. Większość z nas na co dzień zatrudnia osoby, których utrzymanie w naszych firmach będzie coraz trudniejsze – co niekorzystnie wpłynie na rynek pracy.
Nasza obawa wiąże się również ze skomplikowaniem prawa wraz z wprowadzanymi przepisami. Zasady fiskalne oraz te dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej w naszej ocenie powinny być jasne, przejrzyste i stabilne. 
Niepokoi nas również możliwa zmiana faktycznego udziału samorządów w podatku PIT, z którego często tworzona jest dla nas infrastruktura i możliwości inwestycyjne. Samorządy mogą być zmuszone szukać pieniędzy w kieszeniach przedsiębiorców poprzez niekorzystne zmiany w lokalnych podatkach. 
Uważamy jednocześnie, że po okresie utrudnień w prowadzeniu działalności gospodarczej spowodowanych pandemią, potrzeba nowych impulsów i ułatwień, które poprawią naszą sytuację a pracownikom dadzą stabilność zatrudnienia. Przedsiębiorcom potrzebna jest zwiększona swoboda inwestowania, która będzie prawdziwym impulsem w poprawie sytuacji gospodarczej Polski. 
Wszystkie działające w Polsce przedsiębiorstwa powinny mieć równe prawa prowadzenia działalności bez względu na pochodzenie kapitału, a także uczciwie płacić podatki i inne daniny w podobnej wysokości.”

Dokument przyjęto jednogłośnie i przekazano na ręce posła Stanisława Bukowca, który zobowiązał się przekazać go w formie interpelacji zarówno do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, jak i przedstawić podczas prac nad założeniami „Polskiego Ładu” przez sejmową Komisję Finansów Publicznych

17 komentarzy

17 Comments

 1. Avatar

  pracuś

  20 sierpnia 2021 godzina 20:05

  Czy to wszyscy bocheńscy przedsiębiorcy, czy tylko z Porozumienia – a reszta gdzie skoro dzieje się zapowiadana krzywda ?

  • Avatar

   Ala

   21 sierpnia 2021 godzina 23:07

   Zlikwidować prywate .Niech powstają państwowe przedsiębiorstwa.Zlikwidować rodzinne gospodarstwa rolnicze ,niech powstaja duże panstwowe gospodarstwa.Zlikwidować prywatną służbę zdrowia,tak jak jest w Czechach.Wtedy ludziom będzie się bardzo dobrze żyło. PRECZ Z PRYWATA.

  • Avatar

   Ala

   21 sierpnia 2021 godzina 23:21

   PRECZ z prywatap

 2. Avatar

  natatopo

  21 sierpnia 2021 godzina 10:36

  Oczywiście poseł od zdrajcy Gowina, który podpisał Polski Ład, zaprasza swoich koleżków i razem generalizują że jest źle.. a będzie jeszcze gorzej jeśli NIE-POrozumienie nie będzie współrządziło… ale tu już nie ma czym rządzić.. wywalony Gowin za krytykę rządu ze swoimi pomagierami stawia wszystko na głowie.. ludzie nie sł głupi panie Bukowiec…

 3. Avatar

  juruś

  21 sierpnia 2021 godzina 11:16

  Czasy taniej siły roboczej już przeszły do historii panowie Przedsiębiorcy- bo jak ja wam pracy nie dam to z głodu ,,,,,, jak to jeden z przedsiębiorców do pracowników raczył sie odnosić -a ja na przybudówkę żadnej partii juz nigdy nie zagłosuję Panie Stanisławie

 4. Avatar

  iuz

  21 sierpnia 2021 godzina 12:38

  mój komentarz nie został opublikowany.. stwierdziłem że to ustawka NIE-POrozumienia z Bukowcem na czele pod znakiem nielojalnego Gowina, który podpisał Polski Ład, a teraz szkodząc Polsce krytykuje wszystko co rządowe… Bukowiec nie idź tą drogą..

 5. Avatar

  Ja

  21 sierpnia 2021 godzina 13:23

  Ani jednego imienia i nazwiska,same smutne twarze wyrwanych z codziennych obowiązków, ciężko pracujących ludzi, a na głównym miejscu znany czołowy polityk, gwarant ich dobrobytu. Wygląda to raczej na budowanie zaplecza na najbliższe wybory a spotkanie tej fasadowej instytucji było chyba bardziej potrzebne jemu niż tym przedsiębiorcom.

  • Avatar

   Ala

   21 sierpnia 2021 godzina 23:12

   PRECZ z prywacirzami

 6. Avatar

  Biznesmen

  21 sierpnia 2021 godzina 17:48

  „Wszystkie działające w Polsce przedsiębiorstwa powinny mieć równe prawa prowadzenia działalności bez względu na pochodzenie kapitału, a także uczciwie płacić podatki i inne daniny w podobnej wysokości” – żeby wam tylko Jarek nie wymyślił, że nie ma czegoś takiego jak zero dochodu z działalności gospodarczej, wzorem innych krajów kochanej Unii, bo się dopiero wtedy „uczciwie” zrobi

  • Avatar

   Ala

   21 sierpnia 2021 godzina 23:17

   PRECZ z prywata

 7. Avatar

  Bachmiński

  21 sierpnia 2021 godzina 18:16

  Wielu przedsiębiorców tu nie ma. Niech Bukowiec wyjedzie na wakacje…

 8. Avatar

  ewa

  21 sierpnia 2021 godzina 20:13

  Czytam, że na Śląsku Porozumienie sie rozpada. Ludzie idą do PiS albo do Republikanów.

 9. Avatar

  ewa

  21 sierpnia 2021 godzina 20:15

  I jeszcze jedno: jak można „grać” deprecjonowaniem czegoś, co się wcześniej podpisało?

 10. Avatar

  Do ewy

  21 sierpnia 2021 godzina 20:39

  Szef kazał, Buku musi. Całkiem jak z Lysym.

 11. Avatar

  Ala

  21 sierpnia 2021 godzina 23:15

  PRECZ z wtryskiem pracowników przez prywate

 12. Avatar

  Ala

  22 sierpnia 2021 godzina 00:45

  ZADAMY NATYCHMIAST ODEBRANIA prywaciarzom 500plus i INNYCH dodatków.

  • Avatar

   Anonim

   23 sierpnia 2021 godzina 06:34

   zmień leki ..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra