- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

Będzie pomoc medyczna dla pacjentów, którzy przeszli COVID-19

- REKLAMA -

Pacjenci, którzy ciężko przeszli COVID-19 mają szansę na powrót do dawnej sprawności. Wszystko to za sprawą programu kompleksowej rehabilitacji. Kuracja potrwa od 2 do 6 tygodni. Osoby, które z niej skorzystają będą mieć zapewnioną opiekę lekarską, pielęgniarską i wsparcie psychologiczne.

-Dzięki prowadzonym w ramach  programu zabiegom pacjenci, który chorowali na COVID-19, znacznie poprawią swoją sprawność oddechową. Zwiększą wydolność wysiłkową i krążeniową. Szybciej powrócą do pełnej sprawności. Rehabilitacja pozytywnie wpłynie również na ich kondycję psychiczną – mówi poseł Józefa Szczurek-Żelazko.

Program może być realizowany w placówkach, które: mają podpisaną umowę z NFZ na realizację świadczeń rehabilitacji leczniczej w trybie stacjonarnym lub w leczeniu uzdrowiskowym i są wpisane na wykaz podmiotów udzielających świadczeń covidowych. Kuracja będzie możliwa także w trybie ambulatoryjnym i domowym. Stosowne rozporządzenie w tej sprawie ma być podpisane w przyszłym tygodniu.

– Aby wziąć udział w programie  konieczne będzie skierowanie, które wystawi pacjentowi lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, po zakończeniu leczenia związanego z chorobą COVID-19 – dodaje poseł Józefa Szczurek-Żelazko.

Lekarz podejmie decyzję o skierowaniu pacjenta do programu na podstawie wyników kilku badań: m. innymi RTG klatki piersiowej z opisem wykonane po zakończeniu leczenia ostrej fazy choroby, aktualna morfologia, OB, CRP (białko ostrej fazy), EKG wykonane po zakończeniu leczenia ostrej fazy choroby COVID-19.

Program gwarantuje od 2 do 6 tygodni kompleksowej rehabilitacji po chorobie COVID-19. Do programu będzie można dołączyć do 12 miesięcy od zakończenia leczenia związanego z COVID-19.

Kompleksowy program rehabilitacji postcovidowej obejmuje m.in.:

  • kinezyterapię ze szczególnym uwzględnieniem treningu wytrzymałościowego, ćwiczeń oddechowych, ćwiczeń efektywnego kaszlu, ćwiczeń ogólnousprawniających, ćwiczeń na wolnym powietrzu;
  • opukiwanie i oklepywanie klatki piersiowej, drenaże ułożeniowe;
  • inhalacje indywidualne (solankowe – haloterapia, mineralne, lekowe) lub okołotężniowe lub nadmorskie albo subterraneoterapia;
  • terenoterapię, treningi marszowe;
  • balneoterapię
  • masaż – według indywidualnych wskazań;
  • hydroterapię, fizykoterapię – według indywidualnych wskazań;
  • treningi relaksacyjne;
  • edukację zdrowotną i promocję zdrowia, w tym np. naukę prawidłowej techniki używania inhalatorów, eliminację nałogów i innych czynników ryzyka chorób cywilizacyjnych, prozdrowotną zmianę stylu życia;
  • leczenie dietetyczne – według indywidualnych wskazań;
  • wspomaganie rehabilitacyjne schorzeń współistniejących.  

Rehabilitowany pacjent może liczyć na minimum 96 zabiegów fizjoterapeutycznych. Ma prawo do konsultacji z personelem medycznym oraz może skorzystać z profesjonalnej terapii psychologicznej. Każda placówka uczestnicząca w programie zapewnia pacjentom również badania diagnostyczne, leki i wyroby medyczne, które są niezbędne do uzyskania najlepszych rezultatów programu leczenia.

3 komentarze

3 Comments

  1. Avatar

    Janciosrancio

    16 kwietnia 2021 godzina 16:04

    Super tylko dla kogo, w marcu udałem się do lekarza, miałem wszystkie objawy, lekarz stwierdził ze mam zapalenie oskrzeli, i powiedział że nie ma podstaw do wykonania testu na covid. 3 tyg wyjęte z życia po 7 tyg test na przeciwciała i mam 3000 AU/ml i co, mam isc do tego lekarza, po skierowanie na rehabilitacje.

  2. Avatar

    iga

    16 kwietnia 2021 godzina 20:48

    Ciekawa refleksja

  3. Avatar

    Anka

    16 kwietnia 2021 godzina 23:40

    Rehabilitacja? Jaka rehabilitacja? A kto się tym zajmie? Na podstawową rehabilitacja czeka się minimum pół roku. O czym pani Żelazko mówi?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra