- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

Architekt Adam Kobiela apeluje do bocheńskich radnych: Zareagujecie zanim sąd się za to weźmie!

- REKLAMA -

Nie milkną echa zdarzenia na bocheńskim Rynku, podczas którego samochód służb porządkowych wpadł do fontanny. ZOBACZ Temat został poruszony na ostatniej sesji Rady Miasta w Bochni. Do zdarzenia odnieśli się wówczas przedstawiciele magistratu ZOBACZ. W sprawie głos zabrał też architekt Adam Kobiela, w przesłanym do naszej redakcji stanowisku apeluje do radnych: Zareagujecie zanim sąd się za to weźmie. Usilnie o to proszę dla dobra następnych pokoleń. Nasz piękny rynek do następnej korekty będzie funkcjonował przez następne co najmniej 50 lat. Nie zastawmy następcom badziewia!

Pełna treść stanowiska Adama Kobieli:

„Pan Cerazy nie umie reagować na uwagi merytoryczne wniesione podczas realizacji przebudowy rynku. Efekty jego pewności siebie nie dały na siebie długo czekać. Czy to jest katastrofa budowlana, czy tylko delikatnie nazwana awaria, ocieni nadzór budowlany zgodnie z posiadanymi kompetencjami.

Niewątpliwie wystąpiło zagrożenie mienia i bezpieczeństwa użytkowników przestrzeni publicznej jaką jest rynek. Czy jest jakakolwiek norma określająca sposób zabezpieczenia projektowanych powszechnie fontann bez żadnych ograniczeń choćby w postaci krawężnika, po wjechaniu na który każdy się zreflektuje, że to jest ogranicznik? i nie wolno dalej jechać? – to powinien ocenić Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, który wielokrotnie po wypadkach w miejscach publicznych np. placach zabaw wydawał nakazy szczegółowych kontroli bezpieczeństwa użytkowania.

Z przytoczonych w dyskusji przykładach, że takie sytuacje miały miejsce w innych miastach wcześniej niż zdarzyło się to w Bochni wynika niestety brak umiejętności wyciągania wniosków. Czy dopiero teraz, po tym przykrym wydarzeniu przypomniano sobie, jako wytłumaczenie, że gdzie indziej to już było, (wpadniecie przypadkowego obiektu do powszechnie stosowanej fontanny) należy uznać za usprawiedliwienie? A czemu to dzisiaj przytoczone „usprawiedliwienie” nie stanowiło przestrogi przed małpowaniem rozwiązań kiczowatych stosowanych w innych miastach?!

Czy musimy czekać na zimę, kiedy ktoś poślizgnie się ze schodów pozbawionych barier i nie daj Boże połamie się? Wtedy również wytłumaczenie będzie brzmiało „po coś tam lazł!” ?

Szanowni Radni zastanówcie się nad tym poważnie i nie uważajcie tej uwagi za sąd nad odpowiedzialnymi za projekt, jego akceptację przez inwestora i realizację. Wystarczy popatrzeć na przepisy techniczno-budowlane, a odpowiedź sama się znajdzie.

Zareagujecie zanim sąd się za to weźmie. Usilnie o to proszę dla dobra następnych pokoleń. Nasz piękny rynek do następnej korekty będzie funkcjonował przez następne co najmniej 50 lat. Nie zastawmy następcom badziewia. Niech nasze pokolenie będzie wspominane jako władza dobrych decydentów.”

30 komentarzy

30 Comments

 1. Avatar

  oby-watel

  31 października 2021 godzina 11:21

  A więc Panowie Radni macie kolejny bocheński AUTORYTET budowlany, który chce świadczyć darmową pomoc mieszkańcom . Jeżeli Burmistrz znał wcześniejsze przypadki względnie nie zostały mu udostępnione przez urzędników to zdecydowane decyzje muszą być ! To co zrobiliście oddalając na sesji wniosek Radnego L. ,,woła o pomstę do nieba”.

  • Avatar

   felek

   31 października 2021 godzina 22:30

   Zapomniałeś jak na początku kadencji Jerzy Leon L. wzywał do upublicznienia projektu zamiennego odnowy Rynku i burmistrz go zbywał ? Zapomniałeś jak 2 lata temu JLL grzmiał, że Rynek po remoncie będzie wyglądał jak parking przy TESCO ? Zapomniałeś jak JLL przestrzegał, że jeden pas ruchu na zachodniej pierzei Rynku i likwidacja 30 miejsc parkingowych w ścisłym centrum miasta będzie mieć negatywne konsekwencje dla mieszkańców Bochni ?
   Ja pamiętam i jeszcze parę osób też pamięta. Ale ty nie bo nie wiadomo dlaczego ( interesik ? ) chcesz bronić przegranej sprawy

   • Avatar

    Eugeniusz Konieczny

    01 listopada 2021 godzina 12:04

    W pełni się zgadzam z opinią Pana Adama Kobieli. Podobną opinię i sugestię w tej kwestii wyraził Radny Edward Dźwigaj, podczas obrad ostatniej sesji RM.

   • Avatar

    Anonim

    01 listopada 2021 godzina 12:30

    Rynek, na który wydano masę pieniędzy i na który czekaliśmy tak długo to koszmarek. Dlaczego wcześniej nikt nie konsultował projektu z mieszkańcami? Dawny rynek to zielone serce Bochni gdzie matki z małymi dziećmi, ludzie starsi odpoczywali teraz niestety ten betonowy plac nie nadaje się do niczego. Potwornie żal mi roślin które muszą żyć w tych skąpych otworach. Nie wspomnę że przebudowę rynku nazwano rewitalizacją a ten nowoczesny, ochydny koszmar nic wspólnego z nią nie ma.

 2. Avatar

  bob

  31 października 2021 godzina 12:37

  Bardzo dobrze napisane!
  Zapewne teraz złotousty Lucjan wyda oświadczenie typu : Polacy nic sie nie stało! A Kobiela sie nie zna bo juz nie jest szefem PINB-u.

 3. Avatar

  Bochnianka 49

  31 października 2021 godzina 13:45

  Mądre uwagi kompetentnego człowieka. Warto je wziąć pod rozwagę.

 4. Avatar

  Bochnianka49

  31 października 2021 godzina 13:48

  Mądre uwagi kompetentnego architekta. Warto je wziąć pod rozwagę.A na marginesie:historyczny rynek został zamieniony w cos bardzo niegustownego!

 5. Avatar

  Bochnianka'_49

  31 października 2021 godzina 13:52

  Historyczny rynek zamieniono w cos,co określić można słowem”koszmar”, a i tak bardziej odpowiednim byłoby jakies mocniejsze słowo.

 6. Avatar

  Obserwator.

  31 października 2021 godzina 15:10

  Lysy jesteś radnym to gdzie byłeś?!Teraz będziecie ujawniać swoje mądrości.

 7. Avatar

  Nie Bochnianin

  31 października 2021 godzina 15:58

  Spoko Panie b.insp.budowlany.Rynek to nie kamienica,na głowę nikomu nie spadnie.

  • Avatar

   Do,,Nie Bochnianin''

   31 października 2021 godzina 18:20

   Co tak głupim komentarzem chcesz powiedzieć ? Tu trzeba szybko działać a nie mącić !!!

   • Avatar

    Nie Bochnianin

    31 października 2021 godzina 22:15

    Chcę powiedzieć że katastrofą budowlaną było zawalenie się kamienicy,której remont ktoś nadzorował,albo raczej nie nadzorował.Natomiast połamanie płyt granitowych jest zwykłą głupotą,tego który to zrobił.Bo należy się wykazać nie lada determinacją,by spróbować tam wjechać po worek że śmieciami.Wyjaßniam jeszcze raz,zawalenie się kamienicy to katastrofa budowlana,połamanie płyt kilkutonowym samochodem,to bezmyślność.Szybko zadziałano,samochód usunięto,teren zabezpieczono,chyba że znajdzie się następny mądry i udowodni że jest ono niedoskonałe.Pozdrawiam i mam nadzieję że komentarz,do komentarza jest zrozumiały ,a nie głupi.Kto bez winy,niech pierwszy rzuci kamień.

    • Avatar

     Xxx

     02 listopada 2021 godzina 13:51

     Przecież te płytki i tak by mogły pęknac choćby po tupnieciu noga

     • Avatar

      Nie Bochnianin.

      02 listopada 2021 godzina 20:49

      Są tacy kozacy że rozbiją je czołem.Mogą również pęknąć same od siebie.Jak dotąd pękły tylko z powodu wjazdu kilkutonowego samochodu.Podobno dla chcącego,nic trudnego.

     • Avatar

      prok.

      03 listopada 2021 godzina 10:05

      Masz rację, ale ,,obrońcy”jak poniżej muszą bronić ,,przegranej sprawy” dla dobra winnych !!!
      Czekamy na reakcję i wyjaśnienia odp. służb.

 8. Avatar

  Wstyd za takich burmistrz ow

  31 października 2021 godzina 19:29

  Teraz to Cezary i Stefek w nagrodę do dymisji i konsekwencje ponieść za ten cały bubel zwany rynkiem za kosmiczna kasę i z opóźnieniami i wadami.

 9. Avatar

  Hipokryci

  31 października 2021 godzina 20:09

  Teraz wszyscy są mądrzy i próbują zaistnieć na nieszczęściu kierowcy, który wjechał w fontannę. Zaczyna się kiermasz mądrości tych, którzy na ten akurat temat wcześniej nie mieli nic do powiedzenia. Dobre rady, połajanki no cóż okazja do błyśnięcia. Gdzie był Pan Kobiela, Lysy i inni wszystkowiedzący? Jakoś nie widziałem żadnych zastrzeżeń ani do projektu fontanny, ani do jej wykonania, ani nikt nie mówił o tym, że się już coś takiego gdzieś zdarzyło. Ale to przecież Bochnia i jak jest okazja, to trzeba komuś przyłożyć, a jeszcze najlepiej w „trosce o społeczeństwo”.

  • Avatar

   kryta?

   31 października 2021 godzina 20:44

   A od kiedy to mieszkaniec ma obowiązek i możliwości wypowiadać się co do zamierzeń urzędnika i opiniować projekty? Hipokrytą to jest piszący tak denne komentarze . Tym razem myślę, że to nic nie pomoże i będą zwolnienia za niedopełnienie obowiązków – za ten bubel zagrażający mieszkańcom z powodu niewłaściwego zabezpieczenia !!!

 10. Avatar

  Kamiloss

  31 października 2021 godzina 20:55

  To samo proponuje zarządowi kopalni soli Bochnia.Machloje dopłaty do najniższej krajowej przekręty na bieżąco jakoś każdy udaje że tego nie widzi

  • Avatar

   Bochniak

   01 listopada 2021 godzina 17:42

   Każdy widzi tylko nie ma co z tym zrobić. Do kogo pójdziesz?

 11. Avatar

  obywatel

  31 października 2021 godzina 22:13

  Ja pamiętam jak 3 lata temu Lysy suchej nitki nie zostawił na poronionym projekcie modernizacji , którego najważniejsze bocheńskie urzędasy przez rok (!)nie chciały udostępnić nawet radnym. Jak się okazało, za pół miliona złotych(!!!!) ekipa Kolawińskiego zleciła 2 projekty : pierwotny i projekt zamienny . W żadnym nie było porządnej wizualizacji tylko jakieś ogólne szkice. Oczywiście była wielka obraza czci (wątpliwej) i komentarze że radny Jerzy Leon szuka dziury w całym. Takie same były opinie władców po krytycznym wywiadzie i artykule Pana inż. Kobieli. Zamiast mu podziękować za merytoryczne uwagi np. o niebezpiecznych schodach na Rynku , beznadziejnej zieleni w doniczkach i fatalnych płyach, które rozgrzewają się w lecie i są śliskie po deszcu i w zimie,

  • Avatar

   Dramat w 10 aktach

   01 listopada 2021 godzina 17:42

   Aleś się Jurek rozpisał w tych komentarzach… I co?

  • Avatar

   STOP

   01 listopada 2021 godzina 20:32

   OK. Każdy ma swoje zapatrywanie i powtórzę oklepane powiedzenie, „że jeszcze się taki nie narodził, co by wszystkim dogodził”. Piszesz o niebezpiecznych schodach. A poprzednie były bezpieczne? Jakoś nie pamiętam tam poręczy. Poza dwoma małymi ciągami schodków od strony północnej pierzei.
   Co do nagrzewania płyt. Czyżby poprzednia kostka się nie nagrzewała, albo schody? Mamy granit, a wcześniej była kostka granitowa. Ktoś rzucił temat, że się nagrzewa i nagle zaczęły się pomiary termowizyjne, psioczenie itp. itd. Naprawdę, Bochnia to urokliwe miasto, ale ludzie …

 12. Avatar

  Kolesie

  31 października 2021 godzina 23:40

  Obrońcy person decydenckich, opamiętajcie się! Tu nie chodzi o zniszczenie kogokolwiek. Tu jest sprawa Bochni i jej wizerunku na zewnątrz. Jeżeli sprawy bezpieczeństwa realizowanych inwestycji są traktowane jako przepychanka personalna, komu przyłożyć, a kogo sprowadzić do parteru to pomyłka. Na pewno sprowadzanie problemu do „pecha kierowcy przed emeryturą” to głupia i ślepa interpretacja tego co się zdarzyło. Istotą problemu jest to, na co są wydawane publiczne pieniądze i w jaki sposób się to realizuje. Czy naprawdę emocje obrońców person decydenckich mają przysłonić problem. Puki rewitalizacja Bochni nie jest zakończona należy się zastanowić, co można jeszcze poprawić, a nie czepiać się czemu tamten, czy inny specjalista w porę nie ostrzegł projektanta czy decydenta. Podstawą pracy projektanta są przepisy techniczno budowlane, wiedza techniczna i rozsądek podbudowany wyobraźnią i nawet życzenie lub żądanie decydenta nie powinno przeważyć zdominować tych aspektów.

 13. Avatar

  wujek

  01 listopada 2021 godzina 07:41

  Zrobcie cos z tym rynkie,bo Nato cos nie da sie spojrzec.Biedny Kazimierz Wilke na pomniku! Brawo Panie Adame!!!

 14. Avatar

  Do przedmówcy

  01 listopada 2021 godzina 10:38

  Przypominam ci ze na rewitalizację rynku odpowiedzialny jest burmistrz kolawinski jego zastępca od inwestycji cerazy wydział inwestycji z noskiem na czele , koordynator , inspektorzy nadzoru projektanci to jeszcze mało ???
  Widać ze faktycznie grupa ogromna a efekt kiepski
  Natomiast próba wybielenia tych osób jest na najwyższym poziomie

 15. Avatar

  jurek

  01 listopada 2021 godzina 12:17

  W stu procentach sie zgadzam. Wina lezy po stronie projektanta i osoby odpwiedzialnej za odbior inwestycji. Porownalbym to do oddania do uzytku mieszkania z balkonem bez poreczy.

 16. Avatar

  pomówca?

  01 listopada 2021 godzina 13:04

  Opłacani z naszych podatków urzędnicy są odpowiedzialni, skoro znali już kilka przypadków w Polsce pęknięcia płytek granitowych( brak wiedzy nie zwalnia urzędnika ) i nic nie zrobili w temacie zabezpieczenia przypadkowego wjazdu ( i to przez służby ) wzgl. zmiany konstrukcji !!!

 17. Avatar

  Kasia

  01 listopada 2021 godzina 17:03

  A gdzie można zgłosić cała ta zgraję odpowiedzialna za to coś nazwane rynkiem
  Niech powrócą do stanu poprzedniego. Przecież to się nijak do kamieniczek.gdzie był pozal się konserwator zabytków. Chyba jakiś niedouczony. Jak można było zrobić coś takiego. Zatoczki na auta za płytkie jak większe auto zaparkuje to nie ma go jak minąć a chodnik szeroki jakby miał po nim autobus jezdzic. Chętnie zgłoszę żeby ponieśli konsekwencje i naprawili co spie..li.

 18. Avatar

  prokurator

  01 listopada 2021 godzina 21:17

  kulawinski i cezary odejdzcie i juz nie psujcie wiecej tego miasta swoja nieudolnoscia ,niekompetencja i nieróbstwem .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra