CHODENICE. XXVIII Memoriał Majora Bacy ZDJĘCIA, WYNIKI

159 osób wystartowało w XXVIII Memoriałowym Biegu Majora Bacy, który odbył się w niedzielę w Chodenicach. Wydarzeniu towarzyszył rodzinny piknik.

WYNIKI XXVIII MEMORIAŁOWEGO BIEGU MAJORA BACY ZOBACZ

Sygnał do startu XXVIII Memoriałowego Biegu Majora Bacy dał Gustaw Korta zastępca burmistrza Miasta Bochnia w obecności Ryszarda Drożdżaka wicestarosty bocheńskiego. Zawodnicy biegu głównego pokonali trasę o długości 10 km – dwie pętle ulicami: Chodenicką i Karosek. Pierwszy metę XXVIII Memoriałowego Biegu Majora Bacy przekroczył Kamil Walczyk z Makowa, pokonując 10-kilometrową trasę w 30 minut (00:30:57.39). Tym samym pobił on ubiegłoroczny najlepszy wynik, należący do Aleksandra Dragana z Kieleckiego Klubu Lekooatletycznego, który wówczas uzyskał czas 00:32:49.39. Do pobicia rekordowego czasu, który należy do Ruslawa Sauczaka, który dziewięć lat temu pokonał ten dystans z wynikiem 00:29:57, pozostało więc niewiele. Drugie miejsce w tym roku z czasem 00:32:59.99 zdobył Tomasz Wójcik z miejscowości Rudze,  klubu Aktywna Pszczyna Runners Team.  Trzeci na podium stanął zakopiańczyk Patryk Rydziński z UKS Filipides Teresin z czasem 00:33:31.28.

Wśród kobiet najlepszy czas 00:40:05.92 osiągnęła Maria Bahranowska-Kilian, reprezentująca AZS AWF Kraków Masters. Rekord na tej trasie wśród kobiet należy do zawodniczki z tego samego klubu Katarzyny Broniatowskiej, która w 2018 roku pokonała ten dystans z czasem 00:34:59. Drugie miejsce wywalczyła bochnianka Karolina Brzegowa z czasem 00:41:44.83. Trzecia wśród kobiet metę przekroczyła krakowianka Monika Bartuś, która przekroczyła metę z czasem 00:44:22.25.

Oprócz klasyfikacji generalnej biegacze nagradzani byli w poszczególnych kategoriach wiekowych.

Ponad połowa startujących w tym roku (podobnie jak w ubiegłym), to biegacze z powiatu bocheńskiego. Cieszy nas fakt, że ta dyscyplina sportowa cieszy się tak dużym zainteresowaniem wśród lokalnej społeczności. W XXVIII edycji biegu na starcie stanęło 81 mieszkańców powiatu bocheńskiego, w tym 18 kobiet – mówi dyrektor biegu Sabina Bajda.

Wśród nich wystartowali reprezentanci takich klubów jak: współorganizatora Biegu Majora Bacy – Salt Runners Bochnia oraz m.in. Creative Bochnia Biega Team (dawne Dziki), Global Natureon Bochnia Biega Team, Klub Biegacza AZS UEK, WKS Szreniawa Nowy Wiśnicz.

Wyniki biegaczy powiatu bocheńskiego

• Pierwsze miejsce na podium w klasyfikacji powiatu bocheńskiego wśród mężczyzn zdobył Adam Rębilas z Nowego Wiśnicza, który wynikiem  00:33:40.78 poprawił swój ubiegłoroczny czas 00:34:35.03 (wtedy również był pierwszy w opisywanej kategorii).
  • Drugie miejsce w klasyfikacji powiatowej wybiegał również wiśniczanin Krzysztof Filipek z czasem 00:35:53.84.
  • Trzeci na mecie był bochnianin Krzysztof Goc z czasem 00:36:39.32.

Wśród kobiet – mieszkanek powiatu bocheńskiego najlepsze były

• Karolina Brzegowa z czasem 00:41:44.83,
  • Karolina Kokoszka, biegająca w WKS Szreniawa Nowy Wiśnicz z czasem 00:46:54.99,
  • Marzena Gut, z Borku, biegająca w Salt Runners Bochnia z czasem 00:46:57.97

Uroczystość  dekoracji zwycięzców XXVIII Memoriałowego Biegu zaszczycili swoją obecnością Ryszard Drożdżak wicestarosta powiatu bocheńskiego i Gustaw Korta zastępca burmistrza Miasta Bochnia. Zwycięzcy biegu głównego otrzymali nagrody finansowe, dzieci i młodzież pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe.

Wśród biegaczy wyróżniono również (jak co roku) najstarszych i najmłodszych. Tutaj padają naprawdę rekordy! Na starcie pojawiła się znana w środowisku biegaczy 78-letnia tarnowianka Barbara Prymakowska. Najstarszym, wyróżnionym zawodnikiem był znany bochnianin Zygmunt Malewski (r. 1940). Najmłodszy biegaczem był póltoraroczny (z 2021 roku) Szymon Górka ze Stanisławic i w kolejności (z 2020 roku) Jan Kapałka z  z Jodłówki i Dominik Bułat.

Już przed biegiem głównym w trakcie memoriału przeprowadzono bieg dla dzieci i młodzieży. Po raz kolejny padł tutaj rekord – na starcie stanęło 176 zawodników (o 6 więcej niż w ubiegłym roku). Najliczniejszą grupę stanowili jak zwykle najmłodsi – dzieci do lat 6 (36 chłopców, 25 dziewczynek). Młodzi biegacze startowali w czterech kategoriach wiekowych – do lat 6, 8, 12 i 16. Młodzież miała do pokonania dystans około 1 km, natomiast dzieci młodsze do lat 6 – 200 m, do lat 8 – 400 m, do lat 12 – 800 m.

Co roku obserwujemy wzrost zainteresowania biegiem dla dzieci i młodzieży – mówi dyrektor biegu S. Bajda. Szczególnie wśród najmłodszej grupy swoje zaangażowanie wykazują nie tylko biegacze ale również ich rodzice. Gratulujemy młodym zawodnikom i dziękujemy rodzicom za zaszczepianie dzieciom miłości do ruchu.

Wszyscy uczestnicy biegu głównego otrzymali pamiątkowe koszulki. Na szyjach tych zawodników, którzy ukończyli zmagania, zawisły medale. Zwycięzcy biegu głównego (jak już wspominaliśmy) otrzymali nagrody finansowe, dzieci na podium dyplomy i nagrody rzeczowe. Najstarsi zawodnicy otrzymali drobne upominki, a dla trzech najmłodszych zawodników przeznaczono pluszaki.

Biegowi, którego meta znajdowała się przy budynku OSP w Chodenicach, towarzyszył Piknik nad Rabą. W jego programie było wiele atrakcji dla całych rodzin, konkursy i gry, wesołe miasteczko, grillowanie oraz na zakończenie zabawa przy muzyce.

Organizatorami XXVIII Memoriałowego Biegu Majora Bacy są:– Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Bochni,