BRZESKO. Brawo dziewczyny! Reprezentacja „Dwójki” najlepsza w sztafetowych biegach przełajowych

Reprezentacja dziewcząt Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Brzesku (popularnie zwanej „Dwójki”) zwyciężyła w wojewódzkich finałach Igrzysk Dzieci w sztafetowych biegach przełajowych. Tym samym wywalczyła awans do finałów ogólnopolskich zaplanowanych na ostatni weekend października.

Wszystko odbyło się zgodnie z tradycją, która nakazuje, żeby zawody zostały rozegrane na płycie dobrze biegaczom znanego lotniska miejskiego w Nowym Targu, a jedno z medalowych miejsc wywalczyła drużyna z Brzeska.

Wystarczy wspomnieć dwie poprzednie edycje wojewódzkich finałów. W 2021 roku chłopcy z brzeskiej „Dwójki” wywalczyli tutaj srebrne medale w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej. Rok temu żeńska reprezentacja zajęła trzecie miejsce w Igrzyskach Dzieci.

Już wtedy można było spodziewać się, że w tym roku może być jeszcze lepiej, bowiem aż trzy brzeskie biegaczki były młodsze od swoich rywalek, czyli mogły wystartować jeszcze raz w tej kategorii wiekowej. Tak też się stało.

Podopieczne Renaty Rożkowicz i Marcina Gromadzkiego nie miały sobie równych. Sukces tym większy, że pokonały między innymi drugą na mecie, faworyzowaną Szkołę Mistrzostwa Sportowego z Wieliczki. Trzecie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 11 w Nowym Targu, a w zawodach uczestniczyło łącznie 18 zespołów. Reprezentacja ZS-P Brzesko startowała w składzie: Aleksandra Cieśla, Izabela Glonek, Natalia Gorla, Zuzanna Gorla, Milena Kurtyka, Hanna Ludew, Oliwia Mardoń i Amelia Wąs (tłustym drukiem zaznaczyliśmy nazwiska dziewcząt, które w zeszłym roku wywalczyły brązowe medale). Dodajmy, że w gminnych eliminacjach startowała także Maria Sady.

Brzeskie biegaczki zwyciężając w Nowym Targu uzyskały prawo startu w ogólnopolskich finałach, które odbędą się w ostatni weekend października w Białymstoku.

Na wieść o tym natychmiast zareagował burmistrz Brzeska Tomasz Latocha, który podjął decyzję o sfinansowanie przez Urząd Miejski kosztów podróży i pobytu podczas tych zawodów. Przypomnijmy, że dla Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Brzesku ten rok jest wyjątkowy, jeśli chodzi o spektakularne sukcesy sportowe osiągane przez dziewczęta. W czerwcu szkoła świętowała zdobycie piątego miejsca w Polsce przez ówczesne ośmioklasistki … w piłce nożnej.

Turniej rozgrywany był w również odległych Głuchołazach, wtedy też Urząd Miejski współfinansował wyjazd na te zawody. Zespół Szkolno-Przedszkolny zajął trzecie miejsce w województwie w klasyfikacji końcowej w Igrzyskach Dzieci w roku szkolnym 2022/2023.